Praha - Společnost Liglass Trading, která získala miliardovou smlouvu na výstavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu, původně uváděla, že mezi její partnery je i Povodí Vltavy. Státní podnik se však od spolupráce distancoval.
"Povodí Vltavy se v souvislosti se zveřejněnou zprávou o projektu výstavby vodních elektráren v Kyrgyzstánu distancuje od jakékoli spolupráce s panem Michaelem Smelíkem a firmou Liglass Trading CZ," napsalo Povodí Vltavy v tiskové zprávě.
Smelík tvrdil, že se společností jednal. Na starých stránkách Liglass Trading uváděl jako partnery i ČVUT. Ta o spolupráci také neví. Jedině Povodí Labe mělo se Smelíkovou firmou smlouvu v hodnotě přesahující milion korun. Liglass Trading od státního podniku chtěl využít rady, doteď však o žádnou pomoc Povodí Labe nepožádal.
Podle majitele Liglass Trading se nepravdivá partnerství na web dostala chybou. "Myslel jsem, že s Povodím Vltavy je smlouva už odsouhlasená," řekl Aktuálně.cz. Podle Povodí Vltavy to ale není pravda.
"Důrazně se od výroků pana Michaela Smelíka distancujeme a vyzýváme ho touto formou, aby se ve svých výrocích nevyjadřoval nepravdivě o státním podniku Povodí Vltavy, protože tím poškozuje jeho dobré jméno, a to nejen na úseku hydroenergetiky," uvedl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
Rozpory jsou i ve výrocích hradního kancléře Vratislava Mynáře. Ten za firmu Liglass Trading lobboval spolu s ministerstvem průmyslu. Oba úřady poslaly do Kyrgyzstánu dopis, v němž společnost doporučují a chválí. Ani jeden subjekt si ale historii Liglass Trading neověřil.
Mynář pro server Neovlivni.cz řekl, že se na něj zástupci firmy Liglass Trading obrátili a ptali se ho, jestli nemohou letět s prezidentem na diplomatickou misi. Tu připravuje Hospodářská komora a jak zjistil server Aktuálně.cz, Hrad ani Liglass Trading se na instituci neobrátily.
"Pražský hrad nás za účelem ověření společnosti Liglass Trading nikdy neoslovil. Firma není členem Hospodářské komory a ani neprojevila žádný zájem účastnit se některé z outcomingových nebo incomingových podnikatelských misí, které organizujeme," řekl mluvčí Miroslav Diro.
Firma Liglass Trading CZ usiluje v Kyrgyzstánu o šanci investovat zhruba 11,5 miliardy korun do výstavby vodních elektráren. Za společnost lobboval Hrad i ministerstvo průmyslu a obchodu. Oba úřady však přiznávají, že společnost neznaly. Pochybnosti jsou kolem projektů firmy i toho, zda má peníze na zafinancování pro Kyrgyzstán strategického projektu. Smelík tvrdí, že peníze budou nebankovní a pochází ze zemí z USA, Evropy i Asie. Nejedná se podle něj ale o ruské ani čínské prostředky.