Duka zapálil velikonoční svíci ve svatovítské katedrále. Na noční obřady přišly desítky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2017 22:16
Požehnáním ohně zapáleného venku před kostelem a zapálením velikonoční svíce zvané paškál zahájil v sobotu po západu slunce pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka velikonoční vigilie ve svatovítské katedrále. Na noční obřady předcházející největšímu křesťanskému svátku, jímž je zmrtvýchvstání Krista, přišly do pražské katedrály desítky lidí. Hradní areál je v sobotu otevřen až do 23:00.
Velikonoční vigilie ve svatovítské katedrále.
Velikonoční vigilie ve svatovítské katedrále. | Foto: ČTK

Praha - Požehnáním ohně zapáleného venku před kostelem a zapálením velikonoční svíce zvané paškál zahájil v sobotu po západu slunce pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka velikonoční vigilie ve svatovítské katedrále. Oheň je symbolem světla, jímž je pro křesťany Kristus vzkříšený z temnoty smrti.

Kardinál pak vstoupil v čele průvodu věřících do potemnělé katedrály, kde si lidé postupně zapalovali svíce. Někteří si je přinesli, někteří dokonce sami vyrobili, jiní je dostali na místě. Na noční obřady předcházející největšímu křesťanskému svátku, jímž je zmrtvýchvstání Krista, přišly do pražské katedrály desítky lidí.

Noci, v níž vstal podle biblického svědectví Ježíš Kristus z mrtvých, se říká Velká a dala také název celým velikonočním svátkům. Sobotní obřady se slaví podle dlouholeté tradice, zahájil je starobylý hymnus Exsultet (Zajásejte!), který zpívá jáhen. Jde o oslavný zpěv na svíci paškál, která je znamením vzkříšeného Krista. Exsultet vznikl asi v sedmém století a zpívá se jedinkrát v roce při velikonoční vigilii.

Obřady pokračovaly biblickým čtením, místo obvyklých dvou či tří se čte devět úryvků z bible, sedm ze Starého a dva z Nového zákona, včetně evangelijního příběhu o Ježíšově vzkříšení. Po sedmém čtení se rozezvučely zvony, které několik dní nezněly a říká se, že ve čtvrtek odletěly do Říma. Uprostřed bohoslužby se provádějí křestní obřady.

Tradičně se lidé starší 14 let, kteří se chtějí stát křesťany, křtí právě na Bílou sobotu. Zatímco děti se křtí brzy po narození, dospělí se na křest připravují přibližně rok. Podle bílého oblečení nově pokřtěných, které několik dní nosívali na znamení nového života, se sobotě říká Bílá. Ve slavnostní bílé, někdy i zlaté, je oblečen i kněz a stejnou barvu má i výzdoba kostela.

Přes den zůstávají katolické kostely neozdobené, nehraje v nich hudba, lidé do nich mohou přicházet v tichosti, modlit se breviáře a žalmy a poklonit se symbolickému hrobu Krista.

Velké noci předcházel od Květné neděle pašijový týden, který bývá zejména v katolické církvi naplněn různými obřady, připomínajícími Kristovy poslední dny a utrpení. Váže se k němu ovšem i mnoho pohanských pověr, na které středověká církev navázala.

V noci na neděli mají velkou bohoslužbu také pravoslavní křesťané. Jejich liturgie trvá téměř až do svítání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy