Podle policie se akce zúčastnilo 25 až 30 tisíc lidí, organizátoři se přiklánějí k vyššímu odhadu. Loni se pochodu zúčastnilo kolem 35 tisíc lidí. Již druhým rokem vyjely v čele průvodu tři duhově ozdobené vozy Mini Cooper, ve kterých se vezly osobnosti oceněné titulem Maršál nebo Maršálka za podporu a prosazování rovných práv pro komunitu LGBT.
Letos titul připadl herci Jiřímu Hromadovi, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou je pak poslankyně ANO Karla Šlechtová a druhým maršálem romský aktivista David Tišer.
Za nimi šla také velká "bílá zóna", se svatebním kočárem. "Tu zorganizovala iniciativa za manželství pro gay a lesbické páry Jsme fér! Každý, kdo má bílé tričko, bílé šaty, je prostě oblečený do svatebního, může se připojit a podpořit Jsme fér!," uvedla mluvčí festivalu Prague Pride Bohdana Rambousková.
Best 🌈 🇬🇧 flags forward @UKinCR! Ain’t no rain going to spoil this parade. #LoveIsGREAT #PraguePride pic.twitter.com/w6g7ZVLzYR
— Lucy Hughes (@LucyAHughes) August 10, 2019
Kampaň podle ní začala v roce 2017, zákon se podařilo předložit loni v létě. Poté ale poslanci a poslankyně projednávání odložili. "My věříme, že třeba i ta dnešní účast v tom bílém sektoru Prague Pride ukáže, že téma společnost zajímá a že by se k němu měla Sněmovna vrátit," dodala mluvčí festivalu.
Rambousková očekává, že přes deštivé počasí projde Prahou minimálně stejně lidí jako při loňském průvodu. Tehdy se jich podle ní sešlo přes 35 tisíc.
Průvod se v Revoluční ulici potkal asi s desítkou extremistů, policie je oddělila stranou. "Skupinka asi deseti lidí se snažila ten průvod zastavit, odclonili jsme je stranou a pokračuje se dál," uvedl mluvčí. Odpůrci se také pokusili účastníky průvodu napadnout.
V čele průvodu šel i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který se akce zúčastnil i loni a chtěl tak vyjádřit podporu zástupcům sexuálních menšin, kteří v mnoha zemích stále čelí represi. Hřib před začátkem průvodu uvedl, že v letošním roce jde také o podporu zákona o manželství stejnopohlavních párů, který by měla projednat Sněmovna.
"Mělo by přinést stejná práva a povinnosti všem," řekl. Zákon podpořil i primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN), který se dnešního průvodu rovněž účastní.
Na Letné, kam průvod v dorazil v odpoledních hodinách, se koná hudební program, odehraje se na čtyřech pódiích. Zájemci budou moci festivalové dění sledovat i z výšky z ruského kola. Konat se bude jarmark neziskových organizací. Do deváté hodiny večer si bude možné nechat zdarma udělat testy na AIDS a další choroby.
Duhový pochod, jímž vrcholí týdenní festival s tématikou LGBT Prague Pride, se konal poprvé v roce 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé reakce konzervativců, podle nichž byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat.
Protesty ale slábly a v minulých ročnících podél trasy protestovaly pouze skupinky extremistů. Od účastníků je oddělili policisté, na místě byl policejní antikonfliktní tým. Letos protesty nahlášeny nebyly. Na Václavském náměstí se však objevily skupiny lidí, kteří s průvodem nesouhlasí. Dorazily s transparenty odkazujícími k Ježíšovi a s vlajkami, podle kterých by se účastníci pochodu měli bát božího hněvu.
Festival letos připomíná historii hnutí za práva LGBT. Spolek Prague Pride, který přehlídku a pochod pořádá, spolu s dalšími organizacemi podporuje uzákonění manželství i pro gaye a lesby.
Dvojice mužů či žen mohou v Česku uzavírat od července 2006 registrované partnerství, proti manželům mají ale omezené podmínky. Řada politiků úpravy odmítá. Tvrdí, že aktivisté slíbili, že další změny už nebudou požadovat. Organizace oponují tím, že se společnost vyvíjí.
Poukazují na výsledky průzkumů. Podle loňských zjištění agentury Median tři čtvrtiny Čechů a Češek souhlasí s tím, že by lidé měli mít možnost uzavírat manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci, pokud se mají rádi. Rostoucí podporu ukazují i jiné výzkumy.