Dramatický úbytek plodných mužů v Česku je mýtus, situace se podle lékařů naopak zlepšuje

Jan Singer
9. 8. 2016 15:01
V posledních letech se v české republice uchytily informace, že dochází k radikálnímu poklesu plodných mužů. Čeští odborníci však již opakovaně svými výzkumy doložili, že se plodnost mužů, kteří byli vyšetřováni pro neplodnost manželství, nikterak nezhoršila. Výsledky jsou sice jiné, podle odborníků jsou však zkreslené muži, kteří jsou kvůli neplodnosti vyšetřováni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Mýtus o narůstající neplodnosti mužů je podložen statistikami, které nejsou podle českých odborníků směrodatné a samotné výsledky zkreslují. Výzkumníci ze Sexuologického ústavu z pražské Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy uvádí, že jsou výsledky posuzovány podle jiných kritérií, než jaké byly před šedesáti lety, kdy byly první výzkumy prováděny. Změny spermiologických hodnot se tak dají vysvětlit změnou ve výběru šetření.

Dříve se vyšetřovali muži z neplodných párů až poté, co se u ženy potvrdila neschopnost otěhotnět. Nyní jsou muži z neplodných párů vyšetřováni jako první. To přivedlo do vyšetřovaných skupin víc mužů, kteří netrpí žádnou poruchou plodnosti. Tito muži jsou mnohem blíže obecné populaci a jejich výsledky dávají lepší přehled o skutečném stavu mužské plodnosti.

„V letech 1999, 2013 a 2016 jsme vyšetřili nad dvě stovky pacientů, čímž jsme navázali na předešlé výzkumy. A je sice pravdou, že je koncentrace spermií menší, než tomu bylo ve výzkumech z osmdesátých let. Důležitým faktorem ale také je, že se věk vyšetřovaných mužů zvýšil o deset let,“ uvedl sexuolog Jaroslav Zvěřina a dodal, že s přibývajícím věkem narůstá riziko neplodnosti.

„Pokud je u muže objevena patologie spermatu, pořád není nic ztraceno. Asistovaná reprodukce má širokou škálu možností a vyšetření, kdy v podstatě i muž s několika málo spermiemi má šanci stát se otcem. Jednoduše stačí, když embryologové najdou jednu životaschopnou spermii, která je schopna oplodnění vajíčka,“ vysvětlil přednosta sexuologického ústavu Michal Pohanka.

K zlepšení plodnosti muže pomáhá zvýšená konzumace vitamínu E a hormonální nebo chirurgická léčba. Záleží na druhu příčiny. „Díky současnému pokroku vědy může být otcem i muž, který nemá žádnou spermii v ejakulátu,“ řekl Zvěřina.

Mužskou plodnost ovlivňuje podle Zvěřiny mnoho faktorů. Životní styl, prostředí, stres, cigarety, alkohol nebo drogy. „Příčinou mužské neplodnosti může být také užívání některých léků nebo anabolik. V Americe jsou někdy dokonce anabolika užívaná místo antikoncepce,“ dodal Zvěřina. 

Děti jsou všemu otevřené, ale před přechodem do dospělosti z nich vybijeme všechnu fantazii a nasměrujeme je na praktické věci. Je to smutné, říká spisovatel a nakladatel Martin Vopěnka. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy