Drábová: Hejtmankou ani radní nebudu. Jaderná bezpečnost mě baví. Doufám, že to voliče nebude mrzet

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
9. 10. 2016 19:37
Danu Drábovou jako dvojku na kandidátce STAN do zastupitelstva Středočeského kraje zakroužkovalo 11 a půl tisíce lidí. To je třetí nejlepší výsledek v republice. O Drábové už se po jejím úspěchu začalo mluvit jako o možné hejtmance. Ta to ale odmítá, protože by se kvůli vysoké funkci musela vzdát šéfování Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který vede už 17 let. "Já jsem na začátku řekla, že neaspiruji na hejtmanskou funkci, že máme ve středních Čechách výborného kandidáta na hejtmana a že já ho budu ze všech svých chabých sil podporovat. Nemám, co bych na tom měnila," řekla Drábová s tím, že chce být řadovou zastupitelkou.
Dana Drábová, Petr Gazdík
Dana Drábová, Petr Gazdík | Foto: Radim Beznoska

Co do počtu preferenčních hlasů jste skončila třetí. Překvapilo vás, že vás zakroužkovalo 11,5 tisíce lidí?

To víte, že mě to překvapilo.

A čím si myslíte, že jste je přesvědčila?

Těžká otázka, opravdu těžká. Nevím. Snad dělám svoji práci dobře, co se týká jak mého působení ve Státním úřadu pro jadernou bezpečnost, tak mého působení v komunální politice. Ničím jiným bych to asi nedokázala.

Přijala byste po takovém úspěchu nabídku hejtmanského postu?

Ne. Já jsem na začátku řekla, že neaspiruji na hejtmanskou funkci, že máme ve středních Čechách výborného kandidáta na hejtmana a že já ho budu ze všech svých chabých sil podporovat. Nemám, co bych na tom měnila.

Jak tedy vidíte své další působení na kraji. Chtěla byste být radní?

Ne, já nemohu být radní, protože je to neslučitelné s funkcí předsedy úřadu pro jadernou bezpečnost. Takže řadový krajský zastupitel.

To, že byste se vzdala funkce v úřadu pro jadernou bezpečnost a věnovala se čistě politice, nepřichází v úvahu?

Nechce se mi. Ještě mě to pořád baví.

Nemyslíte si, že bude voliče mrzet, že vás tolik kroužkovali a vy budete "jenom" zastupitelka?

Doufám, že je to mrzet nebude a že dokážu odvést dobrou práci jako zastupitelka. Ale na svoji lehkou obranu musím říct, že jsem od samého začátku říkala, že nemohu být nic jiného než řadový neuvolněný zastupitel. Kdo to chtěl vědět, tak ty informace mohl mít.

A neříkala jste v sobotu ve volebním štábu, že nevylučujete ani hejtmana, ani vstup do celostátní politiky?

To je, abych tak řekla, lehké nepochopení. Říkala jsem, že nevydávám kategorické soudy, ale že v této chvíli na nic jiného než na řadového krajského zastupitele neaspiruji.

Takže to by musely přijít až nějaké další volby.

To bezesporu. To je prostě dáno. Ale člověk neví, co bude za čtyři minuty, natož co bude za čtyři roky. Já si myslím, že pro mě je funkce krajského zastupitele maximum, do kterého jsem ochotná jít, co se týká správy věcí, tedy politiky. Ale jak říkám, už jsem tak stará, že jsem si odvykla vydávat kategorické soudy.

Další volby, sněmovní, jsou už za rok.

Tak tam ne. To je jednoznačně neslučitelné. A mě fakt ten úřad baví a myslím si, že tam ještě mám co odvést.

Takže i kdyby vás teď Starostové přemlouvali a říkali vám, podívejte se, jaký jste měla úspěch na kraji, tak vás nezlomí?

Přemlouvat mě možná i budou, ale tak to prostě je. A oni to vědí.

Proč podporujete zrovna STAN?

Ono se to málo ví, ale já jsem v Pyšelích šest let místostarostka za STAN. Líbí se mi na nich právě to, že důsledně budují politiku, tedy správu věcí, odspodu. Od těch úspěšných, kteří se umějí postarat o svoji obec.

Připadá v úvahu, že byste se stala členkou STAN?

Ne. Já jsem celý život nestraník, nemám stranické myšlení, takže podpořím toho, kdo se mi bude líbit, jak co do programu, tak co do lidských vlastností, ale do žádné strany na stará kolena nepolezu. A to vím tedy jistě.

Už probíhají povolební vyjednávání o možných koalicích. Budete do toho mluvit? Máte na to nějaký názor?

To je právě hlavně záležitost těch, kdo jsou členy STAN. Samozřejmě že pokud je bude můj názor zajímat, tak se s nimi podělím.

Dana Drábová
Dana Drábová | Foto: Jakub Plíhal

A jaký ten názor je?

Teď se mě neptejte na konkrétní věci. To se bude samozřejmě vytvářet a není dobré hlásat věci do médií, než proběhnou jednání. Na druhou stranu, jak nemám stranické myšlení, tak preferuji to, že se budou posuzovat lidé, kteří by z jednotlivých možných koaličních partnerů připadali v úvahu, to, co odvedli a co do budoucna mohou odvést. Pro mě jediné, co je opravdu nepřijatelné, jsou takové ty vysloveně antiuprchlické, antiislámské strany.

Nemyslíte si, že když jste byla nejúspěšnějším kandidátem STAN, tak že máte ve straně silné slovo a že byste mohla nějaké podmínky diktovat?

Moci a chtít jsou dvě různé věci. To, že člověk něco může, ještě neznamená, že to má chtít.

Takže vy po tom netoužíte.

Ne. Mým cílem bylo, pokud voliči tak rozhodnou, a já jim za to děkuji, zkusit si odpracovat na kraji krajského zastupitele a pomoct podpořit Starosty a nezávislé. To jsem myslím naplnila a jsem plně spokojená.

Předpokládám, že jednání o koalici ve Středočeském kraji už probíhají. Účastníte se ho přímo vy?

Ano, za minutu začínáme.

Jaká bude vaše strategie?

Tu si s dovolením necháme pro sebe. 

Spíš jsem měla na mysli váš osobní plán. Budete spíše poslouchat?

Ano, přesně tak.

Takže nemáte v úmyslu tam přijít a říct: Podle mě by to mělo být tak a tak.

To nováčci nedělají.

Ale nováčci s více než 11 tisíci hlasy od voličů by možná mohli.

Možná by mohli, ale nechtějí.

Říkáte, že nemáte stranické myšlení ani touhu vládnout. Malinko zníte jako Andrej Babiš. Nevidíte tam podobnost s jeho rétorikou?

Snad ani ne. Pro mě politika není v první řadě vládnutí, ale správa věcí. Tak to bylo původně myšleno.

Myslíte si, že to, že nejste politik a nemáte stranické myšlení, je právě to, co oslovilo voliče?

Já jsem nic takového neříkala. Říkala jsem, že se docela dlouhou dobu podílím na správě věcí v Pyšelích a neděláme to tam snad úplně špatně.

STAN dopadl celorepublikově poměrně dobře. Myslíte si, že ta strana má na to, jít do sněmovních voleb samostatně?

To bude jejich rozhodnutí. To po mně nechtějte.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy