Dopraváci hrozí stávkou. Bém jim chce i tak ořezat mzdy

ČTK ČTK
6. 11. 2009 17:15
Zaměstnanci pražského dopravního podniku mají přijít o sedm procent ze současné mzdy
Polední siesta před cestou do Spolany
Polední siesta před cestou do Spolany | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jako by kolem pražského dopravního podniku už nebylo v posledních dnech dost vzruchu, primátor Pavel Bém (ODS) ještě přilil olej do ohně.

V době, kdy odboráři ze společnosti plánují stávku kvůli plánovanému propouštění a špatné finanční situaci podniku, požaduje Praha snížení platů zaměstanců.

Na dešním setkání s novináři Bém navrhl, aby si vedení firmy placené z rozpočtu města snížilo platy o třicet procent, ostatním zaměstnancům pak o sedm procent.

Žádá také snížení sociálních výhod, které mají zaměstnanci zaručeny v kolektivní smlouvě.

Bém: Něco tady nehraje

Doplacení peněz na provozní náklady, které požadují odboráři podniku, zatím neslíbil. Odboráři s návrhy města nesouhlasí, chtějí dál pokračovat v přípravě stávky.

Bém tvrdí, že si město letos objednalo stejný rozsah veřejné dopravy jako v roce 2008 a dopravní podnik dostal také stejně peněz.

V roce 2008 podniku podle Béma stačilo 7,15 miliardy korun a letos požaduje asi o dvě miliardy více.

"Najednou dopravní podnik přichází na konci roku s požadavkem o dofinancování na částku asi devíti miliard. Něco tady nehraje," zlobil se Bém.

Město a dopravní podnik se neshodnou na nákladech na provozní výdaje. Zatímco město se domnívá, že podniku by mělo přes sedm miliard stačit, podnik argumentuje podepsanou smlouvou o objednávce, v které je cena za rozsah veřejné dopravy vyčíslena na asi 9,1 miliardy korun.

"Náklady letošního roku jsou v konečném důsledku nižší než loni," řekl novinářům ředitel dopravního podniku Martin Dvořák.

Podle něj má ale letos podnik kvůli krizi nižší tržby, prodal méně majetku, než očekával, a musel zaplatit také některé daně, které se vztahovaly k loňskému roku.

Dvořák uvedl, že podnik se k návrhům města "nějak postaví", má ale jinou představu, jak dosáhnout úspory.

Ředitel připomněl, že je ochoten nabídnout i svou funkci. "V rámci kolektivní smlouvy jsme jednali o snížení sociálních benefitů. Tam prostor je," poznamenal. Podle něj je možné také propustit v příštím roce pět set pracovníků. Současnou situaci to ale nevyřeší

Odbory neuhnou, stávka prý bude

Bém označil plánovanou stávku za nezodpovědný přístup. Podle něj si odboráři berou Pražany jako rukojmí. Proto vyzval odbory, aby daly vedení podniku a městu čas na jednání.

Odboráři ale stávku odvolat neplánují. "Nevidím žádnou změnu. Před tiskovou konferencí jsem mluvil s předsedy všech odborových organizací. Pro nás se nemění vůbec nic," řekl novinářům Petr Pulec, předseda Odborového sdružení pražských dopraváků.

Podle něj výzva ke snižování platů nic neřeší. "Stále je tam hrozba vyhození pěti set zaměstnanců, nedofinancování dopravního podniku o 1,9 miliardy korun," dodal odborář.

Na přípravě stávky se v pondělí shodli šéfové všech odborových organizací pražského dopravního podniku.

Ve čtvrtek oznámili, že jsou schopni stávku kdykoliv spustit. Svůj protest chtějí namířit proti vedení Prahy, které podle odborářů způsobilo špatnou finanční situaci podniku.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy