Praha - Vyplácení doplatku na bydlení v ubytovnách se zřejmě omezí. Doplatek by měl podle vládní novely zákona o hmotné nouzi poskytovat stát provozovatelům ubytoven na prostor, nikoli na počet lidí žijících v jednom bytě. Výše nájemného má být maximálně podle částky v místě obvyklé.
Předpokládá to vládní novela, kterou dnes schválili poslanci. Zároveň stanovila požadavky na byty kvůli vyplácení doplatku, budou moci být i v rekreačních objektech.
Novelu, která má zabránit přeplácení nákladů na bydlení v ubytovnách ve prospěch jejich provozovatelů, nyní dostane k projednání Senát. Pravděpodobně ji schválí vzhledem k tomu, že navrhl podobnou úpravu.
Jen se souhlasem obce
Sněmovna do předlohy zapracovala návrh předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury, který na popud moravskoslezských obcí doporučil doplatek vyplácet provozovateli ubytovny jen se souhlasem příslušné obce. Pomoci by to podle Stanjury mohlo například Přerovu, který by jinak musel za 40 milionů korun koupit jeden z místních hotelů, aby zabránil jeho vlastníkovi v přeměně na ubytovnu.
Poslanci naopak odmítli návrh Adolfa Beznosky (ODS), podle něhož by maximální výše příspěvku na bydlení v bytovnách nesměla převýšit 1000 korun na lůžko.
Pronájem zahradních domků?
Sněmovní sociální výbor doporučil ve vládní předloze zmírnit některé stavebně-technické požadavky na rekreační objekty, aby na doplatek dosáhli vlastníci těchto objektů, pokud je užívají k trvalému bydlení. Podle poslankyně TOP 09 Jitky Chalánkové to bude ale zneužíváno k pronajímání zahradních domků a chatek.
Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák namítl, že změna se bude týkat pouze lidí v hmotné nouzi, kteří už v těchto chatkách bydlí a jsou jejich vlastníky. Podle nynějšího zákona na dávky nemají nárok a navrhovaná úprava to má změnit.
Dodržujte standardy
Vláda chce předlohou zamezit vyplácení nepřiměřených doplatků na bydlení v nevyhovujících prostorách, uvedla ministryně sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Ubytovny budou muset dodržovat určité standardy. Zpřísnit se má posuzování hmotné nouze pro přiznání doplatku, řízení o něm se má naopak zjednodušit. Zruší se taky časové omezení pro poskytování dávky.
Počet lidí s doplatkem na bydlení a objem vyplacených peněz se v posledních letech zvyšoval. V roce 2011 bylo 24 400 příjemců, stát vydal 850 milionů korun. Loni už bylo příjemců 65 100 a objem vyplacených peněz vzrostl na 2,8 miliardy korun.