Velký přehled cen bytů: Rozdíly mezi regiony se prohlubují

Jan Němec, týdeník Ekonom
22. 9. 2014 7:17
Propast mezi cenami bytů v chudých a bohatších regionech Česka se prohlubuje. Vyplývá to z rozsáhlé analýzy týdeníku Ekonom.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Jeden dvoupokojový byt v Praze, ale také pět stejně velkých nemovitostí na Opavsku, či dokonce deset na Teplicku. Tři miliony korun lze v Česku investovat do bydlení s velmi různým výsledkem. Záleží především na tom, kde si zájemce chce bydlení pořídit.

Vyplývá to z rozsáhlé analýzy cen bydlení týdeníku Ekonom, který zkoumal ceny prodejní i pronájmů ve stovce největších měst v České republice podle počtu obyvatel. Zaměřil se při tom na středně velké byty o rozloze mezi 55 a 65 metry čtverečními. Ty totiž podle údajů realitních serverů a kanceláří tvoří největší podíl z celkového "bytového fondu" v Česku a zároveň jsou nejžádanější.

Čím chudší, tím levnější

Z analýzy lze vyčíst řadu informací nejen o realitním trhu, ale také o sociální situaci v mnoha regionech. Ukazuje se, že rozhodující pro ceny je právě sociální postavení obyvatel v daném městě či lokalitě a jejich materiální zajištění. Prodejní ceny bytů totiž silně korelují s nezaměstnaností a průměrnými výdělky - čím chudší region, tím méně solventní lidé, menší poptávka po bytech a z toho plynoucí nižší ceny.

Zatímco v severních Čechách a Moravě, ale také v řadě "vnitrozemských" regionů postižených krachy velkých zaměstnavatelů v minulých letech se tak dá pořídit bydlení řádově za statisíce, v bohatých městech a jejich okolí ceny prudce rostou a počítají se v milionech.

Vybrané údaje (kompletní přehled 100 měst najdete v týdeníku Ekonom)

Město Cena bytů Cena pronájmu
Praha 1,59 - 8,57 mil. Kč 8,5 - 20 tis. Kč
Brno 1,65 - 3,35 mil. Kč 6,5 - 10.6 tis. Kč
Olomouc 1,26 - 2,63 mil . Kč 6,5 - 9,5 tis. Kč
Ústí nad Labem 0,37 - 1,20 mil. Kč 4,5 - 8,7 tis. Kč
Říčany 1,75 - 2,30 mil. Kč 8,0 - 12,0 tis. Kč
Krupka 0,05 - 0,45 mil. Kč 3,0 - 5,0 tis. Kč

Suverénně nejdražší Praha

Ve městech s největší nabídkou bytů - tedy především v Praze a ve většině krajských metropolí - analýza ukázala zároveň největší rozptyl v cenách bytů. Rozdíly mezi nejdražšími byty v centru či novostavbách a staršími nemovitostmi na panelákových sídlištích či v okrajových čtvrtích jsou v některých případech až několikanásobné.

Ceny v Praze jsou suverénně nejvyšší z celého Česka, a to jak v případě koupě nemovitosti, tak u nájmů. Například v Plzni, Olomouci nebo Českých Budějovicích ceny bytů překračují v případě novostaveb dva miliony korun. Za stejné peníze si ale Pražané o bydlení na některém z nově postavených sídlišť mohou nechat jen zdát. Ceny nemovitostí v novostavbách tu totiž většinou začínají na třech milionech korun. Za dva miliony je možné pořídit většinou jen bydlení na některém ze starých sídlišť na okraji metropole. Až o polovinu dražší jsou v Praze také starší byty v širším centru města.

Velké zdražování se nechystá

Od začátku finanční krize v roce 2008 ceny bydlení v Česku postupně klesaly. Průměrné náklady na pořízení středně velkého bytu v některých lokalitách klesly od té doby až téměř o třetinu. Tento trend nicméně podle realitních makléřů i analytiků pomalu končí.

Příčiny jsou v zásadě dvě. Česko se pomalu zotavuje z ekonomické recese a lidé přestávají kvůli obavám z budoucnosti odkládat pořízení bytu. K tomu se přidává druhá příčina, a sice rekordně levné hypotéky s úrokovými sazbami kolem dvou procent. Právě tyto výhodné podmínky dále přispívají k zájmu o nákup nemovitosti.

Tvrzení o mírném růstu cen nemovitostí však neplatí zdaleka všude. Především v regionech s nízkou kupní silou náklady na pořízení bydlení dále mírně klesají a zvyšování cen se téměř s jistotou nedá očekávat ani v příštím roce. "Lokality, jež jsou obývány sociálně slabšími, budou mít tendenci nadále zlevňovat. Naopak lokality, jež jsou doménou střední a vyšší sociální třídy, mají již ceny stabilizované a je možné, že v některých dílčích lokalitách mohou ceny růst," potvrzuje spolumajitel Re/Max Daniel Kotula.

Jinak řečeno, už tak hodně rozevřené nůžky mezi cenami v chudých a bohatších regionech se nejspíše budou rozevírat ještě více.

Obálka týdeníku Ekonom
Obálka týdeníku Ekonom | Foto: Economia

Kompletní přehled cen a další podrobnosti najdete v aktuálním vydání týdeníku Ekonom. K dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Saúdská Arábie povolí účast na pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel

Saúdská Arábie letos povolí účast na tradiční velké náboženské pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel očkovaným proti covidu-19. Země to oznámila prostřednictvím státní tiskové agentury SPA. Tradiční muslimský rituál nazývaný arabsky hadždž začne v polovině července.

"Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní," upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10 000 lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

Zdroj: ČTK
Další zprávy