Velký přehled cen bytů: Rozdíly mezi regiony se prohlubují

Jan Němec, týdeník Ekonom
22. 9. 2014 7:17
Propast mezi cenami bytů v chudých a bohatších regionech Česka se prohlubuje. Vyplývá to z rozsáhlé analýzy týdeníku Ekonom.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Jeden dvoupokojový byt v Praze, ale také pět stejně velkých nemovitostí na Opavsku, či dokonce deset na Teplicku. Tři miliony korun lze v Česku investovat do bydlení s velmi různým výsledkem. Záleží především na tom, kde si zájemce chce bydlení pořídit.

Vyplývá to z rozsáhlé analýzy cen bydlení týdeníku Ekonom, který zkoumal ceny prodejní i pronájmů ve stovce největších měst v České republice podle počtu obyvatel. Zaměřil se při tom na středně velké byty o rozloze mezi 55 a 65 metry čtverečními. Ty totiž podle údajů realitních serverů a kanceláří tvoří největší podíl z celkového "bytového fondu" v Česku a zároveň jsou nejžádanější.

Čím chudší, tím levnější

Z analýzy lze vyčíst řadu informací nejen o realitním trhu, ale také o sociální situaci v mnoha regionech. Ukazuje se, že rozhodující pro ceny je právě sociální postavení obyvatel v daném městě či lokalitě a jejich materiální zajištění. Prodejní ceny bytů totiž silně korelují s nezaměstnaností a průměrnými výdělky - čím chudší region, tím méně solventní lidé, menší poptávka po bytech a z toho plynoucí nižší ceny.

Zatímco v severních Čechách a Moravě, ale také v řadě "vnitrozemských" regionů postižených krachy velkých zaměstnavatelů v minulých letech se tak dá pořídit bydlení řádově za statisíce, v bohatých městech a jejich okolí ceny prudce rostou a počítají se v milionech.

Vybrané údaje (kompletní přehled 100 měst najdete v týdeníku Ekonom)

Město Cena bytů Cena pronájmu
Praha 1,59 - 8,57 mil. Kč 8,5 - 20 tis. Kč
Brno 1,65 - 3,35 mil. Kč 6,5 - 10.6 tis. Kč
Olomouc 1,26 - 2,63 mil . Kč 6,5 - 9,5 tis. Kč
Ústí nad Labem 0,37 - 1,20 mil. Kč 4,5 - 8,7 tis. Kč
Říčany 1,75 - 2,30 mil. Kč 8,0 - 12,0 tis. Kč
Krupka 0,05 - 0,45 mil. Kč 3,0 - 5,0 tis. Kč

Suverénně nejdražší Praha

Ve městech s největší nabídkou bytů - tedy především v Praze a ve většině krajských metropolí - analýza ukázala zároveň největší rozptyl v cenách bytů. Rozdíly mezi nejdražšími byty v centru či novostavbách a staršími nemovitostmi na panelákových sídlištích či v okrajových čtvrtích jsou v některých případech až několikanásobné.

Ceny v Praze jsou suverénně nejvyšší z celého Česka, a to jak v případě koupě nemovitosti, tak u nájmů. Například v Plzni, Olomouci nebo Českých Budějovicích ceny bytů překračují v případě novostaveb dva miliony korun. Za stejné peníze si ale Pražané o bydlení na některém z nově postavených sídlišť mohou nechat jen zdát. Ceny nemovitostí v novostavbách tu totiž většinou začínají na třech milionech korun. Za dva miliony je možné pořídit většinou jen bydlení na některém ze starých sídlišť na okraji metropole. Až o polovinu dražší jsou v Praze také starší byty v širším centru města.

Velké zdražování se nechystá

Od začátku finanční krize v roce 2008 ceny bydlení v Česku postupně klesaly. Průměrné náklady na pořízení středně velkého bytu v některých lokalitách klesly od té doby až téměř o třetinu. Tento trend nicméně podle realitních makléřů i analytiků pomalu končí.

Příčiny jsou v zásadě dvě. Česko se pomalu zotavuje z ekonomické recese a lidé přestávají kvůli obavám z budoucnosti odkládat pořízení bytu. K tomu se přidává druhá příčina, a sice rekordně levné hypotéky s úrokovými sazbami kolem dvou procent. Právě tyto výhodné podmínky dále přispívají k zájmu o nákup nemovitosti.

Tvrzení o mírném růstu cen nemovitostí však neplatí zdaleka všude. Především v regionech s nízkou kupní silou náklady na pořízení bydlení dále mírně klesají a zvyšování cen se téměř s jistotou nedá očekávat ani v příštím roce. "Lokality, jež jsou obývány sociálně slabšími, budou mít tendenci nadále zlevňovat. Naopak lokality, jež jsou doménou střední a vyšší sociální třídy, mají již ceny stabilizované a je možné, že v některých dílčích lokalitách mohou ceny růst," potvrzuje spolumajitel Re/Max Daniel Kotula.

Jinak řečeno, už tak hodně rozevřené nůžky mezi cenami v chudých a bohatších regionech se nejspíše budou rozevírat ještě více.

Obálka týdeníku Ekonom
Obálka týdeníku Ekonom | Foto: Economia

Kompletní přehled cen a další podrobnosti najdete v aktuálním vydání týdeníku Ekonom. K dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy