Domácnosti špiní ovzduší víc než elektrárny. A bude hůř

Pavel Baroch
13. 5. 2012 11:02
Domácí kotle vypouštějí víc prachových částic, nový zákon zavádí přísnější pravidla
"Podívejte se, že topím jen dřevem a uhlím. Spálí se tu dva kyblíky denně," ukazuje stará kamna majitel zahradnictví Miloň Vlček.
"Podívejte se, že topím jen dřevem a uhlím. Spálí se tu dva kyblíky denně," ukazuje stará kamna majitel zahradnictví Miloň Vlček. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - České domácnosti znečišťují ovzduší jemnými prachovými částicemi několikrát víc než elektrárny a teplárny.

Vyplývá to ze zprávy Potenciál snižování emisí znečišťujících látek v České republice k roku 2020 z dílny ministerstva životního prostředí.

Dokument ukazuje, že rozdíl v emisích z komínů energetických podniků a domácích kotlů se bude v následujících letech ještě zvyšovat.

Důvodem je to, že velké zdroje znečištění musí na rozdíl od domácího vytápění splňovat přísné ekologické limity a za vypouštění exhalací odvádějí poplatky.

Nový zákon o ochraně ovzduší, který zkraje května schválil parlament, sice nastavuje nová pravidla i pro používání domácích kotlů, ovšem nepočítá s kontrolami, čím si lidé topí.

Víc než polovina všech emisí z domácností

Podle zprávy o potenciálu snižování emisí vypustil v roce 2005 sektor veřejná a průmyslová energetika do ovzduší bezmála 4 tisíce tun prachu menšího než 2,5 mikrometru. Domácnosti 16,7 tisíc tun, tedy víc než čtyřikrát tolik.

Ještě větší rozdíl by měl podle modelu GAINS nastat v roce 2020, kdy energetika vypustí jen necelé tři tisíce tun a domácnosti zhruba 15 tisíc tun - pětkrát víc.

Pokud se sečtou exhalace i z dalších sektorů, například z dopravy či výrobních procesů, budou prachové částice menší než 2,5 mikrometru z vytápění domácností tvořit v roce 2020 už víc než polovinu všech emisí z této kategorie.

Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí.
Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Občane, kup si nový kotel

Nový zákon o ochraně ovzduší z dílny ministerstva životního prostředí počítá s mnohem výraznější regulací domácího vytápění, než tomu bylo dosud.

Pokud normu podepíše prezident Václav Klaus, budou muset až stovky tisíc českých domácností, které doma topí ve starých, neekologických kotlích, přejít do deseti let na šetrnější vytápění.

Od roku 2022 totiž budou muset splňovat nejpřísnější emisní třídu. Od této povinnosti budou osvobozena jen malá kamna.

Kdo si včas nepořídí kotel s příslušnou emisní třídou, vystaví se hrozbě pokuty až do výše 50 tisíc korun. Ministerstvo chce zároveň navrhnout vládě, aby Státní fond životního prostředí na nákup kotlů, které vyjdou na desítky tisíc korun, rodinám přispíval.

Pravidelné revize pod pokutou

Zákon aspoň počítá s tím, že kotle na tuhá paliva bude muset minimálně jednou za dva roky zkontrolovat a případně seřídit autorizovaný pracovník. Za nesplnění této povinnosti bude moci obec uložit rodině až dvacetitisícovou pokutu.

Od roku 2014 se rovněž budou moci na českém trhu prodávat už jen kotle ve třetí, zatím nejpřísnější emisní třídě (předpokládá se, že od roku 2018 bude i čtvrtá třída).

Zákon ovšem nepočítá s tím, že by úřady mohly kontrolovat, čím se doma topí. Mnohdy se totiž stává, že lidé na vesnicích spalují v kotlích nevhodné palivo nebo PET lahve a další odpad.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Chystá se i uhlíková daň

Ministerstvo životního prostředí sice původně chtělo, aby nový zákon o ochraně ovzduší umožnil takové kontroly, ale nakonec od tohoto záměru před schvalováním zákona ve sněmovně ustoupilo.

"Bylo zjevné, že by to nenašlo dostatečnou podporu," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra Ivo Hlaváč.

Dalším tlakem, který bude nutit lidi k ekologičtějšímu vytápění, je plánované zavedení uhlíkové daně na fosilní paliva, které má státnímu rozpočtu přinést několik miliard korun.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Nenechávejte výběr kotle na poslední chvíli.

 

Právě se děje

Další zprávy