Domácí vězni už ušetřili státu dvacet milionů korun

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 4. 2011 20:07
Místo za mřížemi si doma svůj trest odpykává přes dvě stě lidí
Foto: Jan Langer

Praha - I bez elektronických hlídacích náramků v Česku přibývá vězňů, kterým soudci místo klasického uloží takzvané domácí vězení.

Je jich už přes dvě stě. Soudci možnost využívají častěji než na začátku, kdy se celý projekt rozbíhal jen pomalu. Za první tři měsíce letošního roku uložili sto trestů domácího vězení.

Premianty jsou soudci na severu Moravy, kde už verdikt domácího vězení slyšelo čtyřicet lidí. Opačně je na tom Praha, kde je to jen kolem desítky.

"Podle našich údajů, které den po dni shromažďujeme, už systém přinesl úsporu dvacet milionů korun," říká ředitel Probační a mediační služby Pavel Štern s tím, že jeho lidé by zvládli hlídat až pět set domácích vězňů.

Přes dvě stě vězňů, což je současný stav, by zaplnilo malou věznici. Náklady na jednoho zadržovaného v klasické věznici jsou přitom asi 1000 korun denně, u domácího vězně asi 300 korun.

Být vězněm ve vlastním domově od počátku minulého roku, kdy se nový trest začal používat, nezvládlo čtrnáct lidí.

"Víc než z poloviny to jsou ale případy, kde nebyla probační služba soudem přizvaná ke konzultaci nebo vůbec domácí vězení nedoporučila," říká Štern.

Podle Šterna naopak intenzivní kontrola svědčí i lidem odsouzeným za vážné trestné činy. "Skutečně tu hraje roli, že ten člověk má neustále někoho za zády. Měli jsme tu například případ muže, který byl odsouzen na osm měsíců za ublížení na zdraví a trest zvládl naprosto bez problémů, včetně dechových zkoušek na alkohol. Nepil vůbec." 

Náramky zatím nebudou

Soudci ale tvrdí, že kdyby měli k dispozici náramky na hlídání, trest by využívali mnohem více.

"Zakopaný pes je v tom, že se říkalo, že domácí vězení má efektivně nahradit krátkodobé nepodmíněné tresty, které jsou pro stát nejvíc nákladné. Ale aby to nahrazovalo vězení, musí ho odsouzený subjektivně pociťovat jako neustálé omezení. A tomu skvěle odpovídá ta elektronika. Vězni už nestojí za to riskovat, že ve tři ráno asi probační služba nepřijde. Kontrola je kontinuální," popsal pro Aktuálně.cz trestní soudce Libor Vávra názor soudcovské veřejnosti.

Vávra byl jedním z aktérů rozsáhlého třídenního testu satelitních hlídacích náramků, který v srpnu provedlo Aktuálně.cz.

Vězeň na útěku: Test náramku, který ho hlídá:

Ministerstvo spravedlnosti plánuje domácí vězení rozšířit i na odsouzené, kteří jsou z věznice propuštěni pro dobré chování. "To je praxe běžná v zahraničí. Odsouzený poslední část trestu tráví doma pod dohledem probačního úředníka a umožní mu to snazší začlenění zpět do společnosti," vysvětluje Štern.

Tendr na elektronické náramky, které by vězně hlídaly, se zatím zasekl na mrtvém bodě.

Ministerstvo nemůže vyhlásit nový tendr, protože o zrušení toho původního stále rozhoduje antimonopolní úřad.

 

Právě se děje

Další zprávy