Nejvyšší trest pro domácího vězně. Doma bude dva roky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
29. 12. 2010 9:45
Domácí vězení funguje v Česku rok, padlo na 110 trestů
Foto: Jan Langer

Praha - V Jihočeském kraji padl dosud nejvyšší trest, který soudci udělili v institutu domácího vězení, zavedeném na počátku letošního roku.

Soudce tam odsoudil za výtržnictví a ublížení na zdraví muže k nucenému pobytu doma na celých dvacet měsíců. Zákonný limit pro domácí vězení je 24 měsíců, výše už soud u tohoto typu trestu jít nemůže.

Podle statistik Probační a mediační služby, která kontrolu domácích vězňů zajišťuje, se tresty obvykle pohybují mezi šesti a osmi měsíci.

Stačil alobal

Domácí vězně ani po roce stále nehlídají elektronické náramky, ale jen úředníci. Přesto soudci začínají "domů" zavírat i za vážnější překročení zákona. 

Redaktoři Aktuálně.cz v roce 2010 v unikátním testu vyzkoušeli jeden ze systémů, který se k hlídání používá. A z hlediska bezpečnosti nedopadl test dobře.

Reportér našeho deníku strávil s náramkem na ruce několik dní a vyzkoušel způsoby, jak "dohled" obelstít. To se podařilo, "vězeň utekl" díky obyčejnému alobalu. 

Podle znalců by však ještě lépe "posloužila" rušička GPS signálu, jehož prostřednictvím je vězeň hlídán.

Vězeň na útěku? Test náramku, který ho hlídá. Podívejte se:

Technologii, jaká bude pro hlídání domácích vězňů použita, úřady stále vybírají. Zakázku  na elektronické náramky, které by vězně hlídaly na každém kroku, chce ministerstvo spravedlnosti vypsat příští rok.

Možnost, že by byl systém spuštěn už v červnu 2011, jak původně zamýšlel ministr Jiří Pospíšil, je však nepravděpodobná.

Domácí vězni sekají latinu, selhali tři

Za jaká porušení zákona chodí místo do klasické věznice do domácího vězení? Nejčastěji to jsou maření výkonu úředního rozhodnutí (34%), krádež (15%) a výtržnictví (12%).

Probační úředníci teď hlídají necelých osmdesát vězňů a ředitel probační služby Pavel Štern odhaduje, že by "velmi intenzivně" i bez náramků zvládli kontrolovat dvě stě až tři sta lidí.

"Zatím je po necelém roce zkušenost dobrá. Dá se říct, že člověk v domácím vězení začne sekat latinu," říká Štern. Současní, tedy jedni z prvních domácích vězňů, sice nemají elektronické hlídací náramky, ale úředníci na ně mají hodně času. "Kontakty jsou tak tři za týden. Jde o namátkové noční kontroly i případy, kdy se odsouzený musí dostavit za naším člověkem," dodává Štern.

U tří domácích vězňů se jejich mírnější trest proměnil v klasické vězení. "Jedna z nich byla žena, kterou se ani nepodařilo kontaktovat. Soud ukládal trest bez spolupráce s námi, takže jsme nedělali obvyklé předběžné šetření," vzpomíná Štern.

Ženy tvoří mezi domácími vězni 16 procent. Výhodou je, že pokud mají děti, mohou se o ně dál normálně starat.

Fotogalerie: Z pokoje cela. Tak vypadá domácí vězení

 

Právě se děje

Další zprávy