Když budeme srozumitelní, vyhrajeme, říká Dolínek. Pomohli mu zestárlí mladí sociální demokraté

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
11. 3. 2017 15:10
Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek se dostal do nejužšího vedení sociální demokracie. Dostal 366 hlasů delegátů, což mu sice na post místopředsedy strany stačilo, ale jen těsně. Podle Dolínka ČSSD volby vyhraje. Musí se však naučit mluvit s voliči a postavit se Andreji Babišovi.
Nový místopředseda ČSSD Petr Dolínek.
Nový místopředseda ČSSD Petr Dolínek. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Premiérovi a předsedovi sociální demokracie Bohuslavu Sobotkovi se i přes nechuť zhruba třetiny delegátů podařilo poskládat sbor místopředsedů přesně tak, jak si před sjezdem strany představoval. V nejužším vedení strany zůstal na postu prvního místopředsedy nejen Milan Chovanec, ale nově se do něj dostal náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a poslanec a volební manažer Jan Birke.

"Takže Petře, gratuluji. To je historicky poprvé, kdy dva lidé ve vedení strany pocházejí z Vyškova," řekl Sobotka hned po zvolení Dolínkovi. Narážel na to, že on sám i pražský náměstek jsou rodáky z města na jižní Moravě.

Dolínek se do vedení strany dostal jako celorepublikově méně známý politik, nicméně měl podporu silné pražské organizace neformálně vedené třeba náměstkem ministra vnitra Petrem Hulinským a exministrem Karlem Březinou. Hulinský i Březina se drží spíše v pozadí, což je dané jejich nelichotivou pověstí v Praze, ale nově zvolený místopředseda se s nimi naučil už před několika lety vycházet. 

Chce se věnovat mladým, ženám i seniorům

Náměstkovi magistrátu hlavního města také pomohlo, že v minulosti předsedal Mladým sociálním demokratům. Jeho kontakty z té doby nevychladly. Naopak. Bývalí mladí sociální demokraté "zestárli" do funkcí a mnozí se objevili na sjezdu v roli delegátů. "Často jsem jim sám do funkcí pomohl," žertoval Dolínek, když odpovídal na otázku, zda to bylo právě jeho minulé politické angažmá, které mu v souboji s jedním z protikandidátů Jeronýmem Tejcem, pomohlo. "Ne, není to o funkcích, ale o výkonu a co člověk může přinést," dodal Dolínek.

Ve vedení strany by se kromě jiného chtěl věnovat ženám, mladým straníkům a seniorům nebo zástupcům obcí či krajů. Ještě důležitější podle něj aktuálně bude příprava voleb. Věří, že je strana na podzim vyhraje, pokud se naučí mluvit s lidmi srozumitelně. "Jasná, srozumitelná a jednoduchá mluva, která obsahuje tvrdá témata. Je třeba jednoduše říci, že chceme změnit cenu práce v České republice," uvedl Dolínek příklad. Podle něj ČSSD před volbami třeba právě v případě levné práce má představit několik málo jasných kroků, kterak lidem zajistí vyšší mzdy. "Musíme ale také říci, co to bude stát a kde na to stát vezme," zdůraznil.

Dolínek patří mezi zastánce tvrdší rétoriky proti šéfovi ANO Andreji Babišovi, přestože v hlavním městě vládne v koalici s primátorkou ANO Adrianou Krnáčovou. Jen krátce po zvolení náměstek kupříkladu hovořil o tom, že je třeba postavit se ministrovi financí ve chvílích, kdy líčí, jak našel peníze na platy lékařů, zvýšení důchodů, a tvrdí, kolik ušetřil. "Nedá se říkat, že pan Babiš někde našel peníze. Ale tato vláda našla úspory a lépe vybírá daně. Není to jeden ministr, ale celá vláda. Stejně tak celá vláda může mluvit do toho, jak peníze použít," vysvětloval Dolínek, jak má ČSSD před volbami oponovat hnutí ANO.

Kromě Dolínka se novým místopředsedou ČSSD na sjezdu stal starosta Náchoda Birke, mandát obhájila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová či předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Jednoznačně největší podporu delegátů dostal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Právě jemu kolegové po projevu tleskali vestoje.

Zimola a Tejc nebyli dobře připraveni, ve straně cítím zvrácenou a nesmyslnou lásku k Milošu Zemanovi, říká politický komentátor Alexandr Mitrofanov | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy