Dolínek: Nejsem si vědom, že bych byl přímo odpovědný za pád lávky. Mohl by ji nahradit autobus

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
7. 12. 2017 6:21
Praha chce kvůli pádu Trojské lávky prověřit, jestli jsou metody testování mostů v Česku dostatečné. "Třeba u Trojské lávky byl použit tomograf, což není standardní metoda. A přesto nenašel žádné chyby," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Další pražské mosty teď projdou i novými testy, které se běžně nepoužívají.
Ještě minutu a půl před svým zhroucením odeslala Trojská lávka do monitorovacího systému informaci, že je vše v pořádku. "Musíme prověřit, jestli stávající metodika testování stačí," říká teď Dolínek.
Ještě minutu a půl před svým zhroucením odeslala Trojská lávka do monitorovacího systému informaci, že je vše v pořádku. "Musíme prověřit, jestli stávající metodika testování stačí," říká teď Dolínek. | Foto: Aktu.cz

V jaké fázi je vyšetřování příčin pádu Trojské lávky?

Na to musí odpovědět policie, která vyšetřování vede. Za nás záležitost spravuje Technická správa komunikací (TSK), která je policii k dispozici.

Zatím žádné dílčí výsledky vyšetřování nemáte?

Zatím ne. V pondělí jsme stavbu předali najaté firmě, která navrhla postup demontáže mostu, která začala během úterý. V ideálním případě by všechno mělo být hotové do 13 dnů.

Praha zároveň nechala mimořádně prověřit i stav dalších mostů. Hrozí aktuálně uzavírka některého z nich?

Kontroly stavu mostu probíhají pravidelně. Ale ukázalo se, že u mostů tohoto typu je nutné udělat i další zkoušky, než jaké jsou standardně požadované, jiné testy. A také u mostů, které jsou v nejhorší klasifikaci podle technického stavu, je potřeba se na to podívat i z jiného pohledu. Protože Trojská lávka ještě při testech začátkem listopadu nevykazovala dle slov znalců žádné problémy, na základě kterých by měla být okamžitě uzavřená.

Z toho plyne logická otázka, jestli ty dosavadní testy byly dostatečné, když i permanentně monitorovaná Trojská lávka ještě minutu a půl před svým zřícením nehlásila žádný problém?

To je dobrý dotaz, na který je potřeba ptát se odborníků a znalců. Politici tyto testy nevymýšlí. Podle toho, co jsem slyšel od odborníků třeba z VUT, obdobný screening mostů provádí třeba i ŘSD. Takže je potřeba se podívat, zda ty kontroly v České republice jsou dostačující.

Kdy byla Trojská lávka zevrubně testována naposledy?

Velká kontrola proběhla po poslední povodni. U toho jsem ještě nebyl přítomen. Proběhla tam velká statická a dynamická zkouška. Ta první dopadla v pořádku. Dynamická zkouška prokázala nějaké anomálie, kvůli kterým právě byla lávka permanentně sledována. Ale neprokázalo se nic, kvůli čemu by měla být uzavřena. To jsou informace, které nám předala TSK jako správcovská firma.

V dlouhodobě velmi špatném technickém stavu je Libeňský most, na kterém už se dlouho nesmí míjet tramvaje. V jaké fázi je příprava jeho generální opravy?

Od ledna 2016 čekáme na vyjádření ministerstva kultury. Pražské zastupitelstvo rozhodlo, že most nebude nahrazen novým, ale že ten stávající bude opraven a bude zachováno jeho tvarosloví. Kvůli tomu potřebujeme vědět, které prvky jsou na mostě chráněné.

Ve špatné kondici je také Hlávkův most.

Tady se TSK s památkáři dohodla v minulých dnech, takže přípravy rekonstrukce pokročily do další fáze. Už nyní se tu staví kolektor, do kterého se svedou z mostu veškeré sítě. Měření teď ukázala, že by kvůli tomu nemusel být stoprocentně bezpečný provoz tramvají. Ne že by mohly vykolejit, ale zkrátka ty poměrně vysoké standardy to narušuje. Případné omezení tramvajového provozu ale ještě posoudí znalci.

Novými testy teď má projít i lanový most, který je součástí Jižní spojky. Hrozí, že byste ho kvůli tomu museli alespoň na nějakou minimální dobu úplně zavřít?

Ta stávající situace není taková, že je potřeba most uzavřít. Ale je to ve stavu, kdy by mohlo dojít k dalšímu zhoršování. Protože most je zavěšený na lanech, která se rozkmitávají větrem, což není ideální. Proto jsme teď nařídili přísnější měření jako prevenci toho, že by se most dostal do takového stavu, že by musel být náhle úplně zavřen.

Ty testy tedy budou probíhat za provozu?

Ano.

Testování budou provádět stejné firmy, které pro TSK testovaly i Trojskou lávku? Podle stejných kritérií? Nabízí se otázka, jestli jsou dostatečná.

Proto jsme se teď na všech poradách bavili o tom, že by ta kritéria měla být přísnější. Aby se používala měření, která standardně nejsou vyžadovaná. Právě u mostů, které jsou podobně konstrukčně řešené jako Trojská lávka, by mělo být použito víc metod měření.

Vy jste dočasně odvolal šéfa mostařů TSK Jana Zemánka. Jsou to všechny kroky, které kvůli zřícení Trojské lávky plánujete?

Vyzval jsem také TSK, aby posílila tým, který pro ni posuzuje stav mostů, o minimálně tři externí spolupracovníky. Rozhodnout o tom musí vedení akciové společnosti. Ale Praha si může dovolit zaplatit odborníky, aby pro TSK pracovali na plný úvazek.

Někteří pražští zastupitelé volají po tom, aby si Praha nechala sama sestavit expertní tým zahraničních odborníků. Tak aby se na testování stavu mostů nepodílely stejné subjekty, které měly na starosti Trojskou lávku.

V Česku je jen velmi málo odborníků na mosty. Takže na stěžejní případy si vzít někoho z venku asi není problém. Pokud někdo přijde s takovým návrhem, já se tomu nebudu bránit. Ale nutné také je, abychom se spolu se všemi dotčenými subjekty, odborníky z akademické sféry, kraji, ŘSD atd., podívali na metodiku, podle které postupují v zahraničí a kterou používáme u nás. Třeba u Trojské lávky byl použit tomograf, což není úplně standardní metoda. A přesto nenašel žádné chyby.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová v neděli odjela na zahraniční dovolenou. Považujete to za této situace za vhodné?

Já jsem se v sobotu vrátil ze soukromé zahraniční cesty. Do té doby paní primátorka svou roli zastala. Následně jsem si to od ní plně převzal. Její přítomnost v Praze by teď nic nezachránila.

Trojská lávka byla oblíbenou spojnicí mezi Stromovkou a zoologickou zahradou nebo Trojským zámkem. Už víte, kdy začne fungovat nějaká náhradní doprava propojující oba vltavské břehy v tomto místě?

Už mám na stole dvě finanční nabídky od provozovatelů přívozů. A se společností ROPID (organizátor pražské MHD, pozn. red.) uvažujeme také o zavedení mimořádné autobusové linky, která by spojovala zoo a Císařský ostrov, která by jezdila přes nový Trojský most.

Je pravda, že vás kvůli zhroucení Trojské lávky vyzvala primátorka k rezignaci na post náměstka pro dopravu?

K ničemu takovému mě nevyzvala. Praha si objednává u TSK nějakou službu, ta ji garantuje. Musíme prošetřit, jestli uvnitř TSK nedošlo k nějakému pochybení, a případně z něho vyvodit důsledky. Musíme zjistit, jestli všechny posudky v minulosti byly dostačující. Ale pakliže se nezjistí, že mě někdo z mého nejbližšího okolí záměrně neinformoval nebo že by mi podřízení dávali zprávy, na které jsem nereagoval - čehož si nejsem vědom -, tak má přímá osobní odpovědnost na tomto případu neexistuje. Navíc v posledních dvou letech jsem nad rámec rozpočtu navýšil minimálně o sto až dvě stě milionů peníze právě na mosty. Takže já jsem mosty neměl jako nějakou popelku.

Podívejte se na záběry zřícené lávky:

Záběry z místa neštěstí. Lávka v Praze se zřítila do Vltavy | Video: Filip Černý
 

Právě se děje

Další zprávy