Doklady pro cizince ovládla v Česku mafie, tvrdí Motejl

Lenka Smyčková
13. 8. 2008 15:08
Ombudsman kritizuje mafiánské praktiky na úřadech
Ombudsman Otakar Motejl vyzval minsterstva vnitra a zahraniční, aby udělala pořádek ve vydávání dokladů cizincům
Ombudsman Otakar Motejl vyzval minsterstva vnitra a zahraniční, aby udělala pořádek ve vydávání dokladů cizincům | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Veřejný ochránce práv Otakar Motejl kritizuje způsob, jak se Česká republika prezentuje před cizinci. Hned první styk cizince s českými úřady se podle Motejla nese ve znamení korupce.

Uplácení provází jak získávání víz, tak vydávání povolení k trvalému pobytu. Neúnosná je situace především na Inspektorátu cizinecké policie v Praze a na konzulátech na Ukrajině, v Rusku a ve Vietnamu. Vyřizování víz a povolení k trvalému pobytu mají  v rukou mafiánské struktury.

Čtěte také: To není civilizace, říká Američan o bráně do Česka

Motejl vyzval ministerstva zahraničních věcí a vnitra k okamžitému řešení problému. "Mluvím o místech, kde cizinci nabývají první zkušenosti s českým úřadováním. Republika by se zde měla prezentovat kulturou tříhvězdičkového hotelu, ne ubytovny," uvedl ombudsman.

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že na zlepšení situace na inspektorátu už pracuje.

Cizinci v ČR
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Cizinci v ČR

Počet dlouhodobě a trvale usazených cizinců v Česku:

  • rok 2008  - 410 094
  • rok 2006  - 321 456
  • rok 2004  - 254 294
  • rok 2002  - 231 608

Zdroj: ČSÚ

Mafiáni kupčí s pořadím

První stížnosti na fungování pražského inspektorátu cizinecké policie při vydávání povolení k trvalému pobytu začaly na úřad ombudsmana přicházet už před pěti lety. Pak se situace uklidnila přestěhováním inspektorátu do modernější a větší budovy v Koněvově ulici.

Jenže počet trvale a dlouhodobě usídlených cizinců se v Česku za poslední tři roky téměř zdvojnásobil a současná kapacita inspektorátu už nestačí.

"Situace se opět blíží ke krizi. Na místě už musela zasahovat i pořádková policie," tvrdí Motejl.

Absolutně se podle něj zhroutil systém vydávání pořadových čísel. Všechna jsou vydána už brzy ráno. "Na úřadovně se ale pohybují podezřelí lidé a nabízí pořadová čísla k prodeji," popsal Motejl.

"Slušní lidé, kteří věří, že mají na přístup k úřadu nárok i bez uplácení, jen opakovaně přicházejí a odcházejí s nepořízenou, protože na ně nedojde řada," dodal ombudsman.

Ministerstvo vnitra deklarovalo, že si problematickou situaci na inspektorátu uvědomuje. Ministr Ivan Langer požádal policejního prezidenta, aby mu do konce srpna navrhl nový postup pro vyřizování žádostí.
 
"Například zvažujeme i systém, který by žadatele elektronicky informoval, kdy a kam si mají přijít. Už teď došlo a následně dojde ke zvýšení i počtu úředníků a rozšíří se i prostory pro cizince," slíbil Vladimír Řepka z ministerstva.

Konzuláty cizincům neporadí

Velmi podobná situace je i na českých konzulátech v zemích, kde cizinci žádají o víza. Různým nelegálním zprostředkovatelům tu nahrává stav, kdy konzuláty neposkytují žadatelům o víza potřebné informace, jak při žádosti postupovat.

"Vyřízení dlouhodobého víza je přitom časově a finančně náročná záležitost. Systém je nastaven tak, aby na něm parazitovali různí jedinci i skupiny. Za úplatu tito zprostředkovatelé vízum vyřídí," popsal Pavel Pořízek z úřadu veřejného ochránce, jak to na konzulátech vypadá.

Vyřešit by to podle něj mohly úplné, sjednocené a pravidelně aktualizované internetové stránky konzulátů. Některé konzuláty dodnes stránky nemají nebo je mají nefunkční. Ministerstvo zahraničí zatím neprozradilo, jak hodlá tuto situaci řešit.

Dále čtěte: Systém udělování víz Vietnamcům podle Motejla nahrává korupci

 

Právě se děje

Další zprávy