Washington/Praha - Českou republiku mají v budoucnu ochránit americké námořní lodě křižující Středozemní moře. Informaci přinesl deník Washington Post.
Američané se k ochraně Čechů zavázali ve smlouvě, kterou začátkem července podepsali ministři zahraničí Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg.
Američané se v dohodě zavázali, že Českou republiku ochrání před možnými teroristickými útoky, které by jí s přítomností amerického radaru mohly hrozit.
"Spojené státy jsou odhodlány zajistit bezpečnost ČR a prostřednictvím svého systému protiraketové obrany chránit a bránit ČR před možným útokem balistickými raketami. Strany budou spolupracovat za účelem odvracení hrozeb pro ČR souvisejících s přítomností radarové stanice v ČR, pokud takové hrozby vzniknou," stojí v článku II. smlouvy.
Čtěte více:
Obering: Základny v Evropě musíme dokončit co nejdříve
Ruský deník: Odvetou za radar budou bombardéry na Kubě
Radar rozšíří dosah
Ministryně zahraničí Riceová při návštěvě Prahy uvedla, že radar stojící na našem území pomůže chránit Českou republiku v součinnosti se systémem Aegis.
Americké lodě nesou protirakety, byť proti jinému typu střel, tedy ne proti těm balistickým. Radar v Brdech umožní zvětšit jejich dosah tak, aby ochránily i Česko, což teď nedokáží.
To v rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdila i členka vyjednávacího "radarového" týmu Veronika Kuchyňová Šmigolová z ministerstva zahraničí.
"Na amerických křižnících AEGIS jsou protirakety proti jinému typu střel, ne proti balistickým. Ty, když jsou teď rozmístěny v Baltském nebo Středozemním moři, tak Českou republiku nechrání. Ale pokud tady bude ten radar, tak se tím zvětší dosah a budou moct Českou republiku chránit," řekla Šmigolová.
Čtěte více: Vyjednavačka: Radar bude přínosem i bez raket v Polsku
Jak se rozhodne Polsko?
Radar v Brdech měl s pomocí protiraket umístěných v Polsku výrazně rozšířit oblast ochrany před možným útokem, například před balistickými střelami vypálenými v Íránu. Polsko ale zatím s umístěním interceptorů na svém území váhá.
Čtěte více: Polsko a USA přece jen směřují k dohodě o raketách
Mluvčí Pentagonu rovněž dodal, že Američané připravují nový obranný systém THAAD. Ten má být umístěn rovněž v Evropě.
"Radar bez protiraket fungovat může. Byť k jinému účelu, než proti balistickým raketám, tedy proti raketám kratšího doletu. Bude kompatibilní s komunikačními systémy aliance a umožní existujícím systémům NATO vidět mnohem dále. Jde o rakety v Holandsku, Řecku nebo v Německu. Patrioty mají u sebe takové malé radary, čili tu střelu, která letí, zaregistrují někdy v poslední fázi a pak ji taky sestřelují. Totéž bude platit pro ty nově připravované systémy THAAD, které budou v Evropě," vysvětlila Šmigolová.