Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) couvá z dalšího ze svých dřívějších plánů.
Původně sliboval, že jeho resort zvýhodní studenty, kteří při celoplošných testech úspěšně zvládnou cizí jazyk.
Ministerstvo jim poté mělo zaplatit mezinárodně uznávanou zkoušku z tohoto jazyka.
Pro letošní generálku testů se s tím ale nepočítá.
"Určité nabídky jsme ministerstvu učinili, zatím ale není nic potvrzeno ani písemně sjednáno," řekl Marc Brudieux z francouzské ambasády.
Právě ve spolupráci s Francouzským institutem, British Council a Goethe-Institutem měla být vyjednána možnost, aby těm, kteří v těchto testech uspějí vynikajícím způsobem, zaplatilo ministerstvo školství dvě další zkoušky nezbytné k získání mezinárodního certifikátu.
Pro generálku celoplošného testování, kterého by se na přelomu května a června mělo zúčastnit na 4200 škol, se počítá s testy z angličtiny v pátých a devátých ročnících.
Testy z němčiny a francouzštiny budou zatím vytvořeny pouze pro deváťáky ze škol, kde se angličtina neučí.
Také spoluúčast zmíněných institucí na tvorbě otázek a z nich vyplývajících standardů pro cizí jazyky byla doposud spíše okrajová.
Kde to vázne?
Podle Martiny Guzové z British Council se tento institut doposud na tvorbě standardů nepodílel, ačkoliv přislíbil spolupráci, pokud o to bude požádán. Tato spolupráce by měla mít formu konzultace s autorským týmem plošných testů.
Klára Konečná z Goethe-Institutu potvrdila, že se neúčastnili pracovní skupiny, která měla za úkol jazykové standardy připravit. Nicméně dodala, že jejich komentáře k návrhům ministerstvo částečně zohlednilo a že jsou s ministerstvem stále v kontaktu.
"Ačkoli na tvorbě standardů pro francouzský jazyk neparticipoval žádný pracovník Francouzského institutu, dva z uvedených autorů těchto standardů se účastnili námi organizovaných vzdělávacích seminářů," komentuje situaci kolem standardů z francouzštiny Brudieux.
Kromě toho měli posudky na standardy vypracovat dva rodilí mluvčí z Francouzského institutu a vysokoškolská lektorka vyučující ve Francii.
V letech 2012 a 2013 proběhnou na základních školách první dvě generálky celoplošného testování žáků v 5. a 9. třídách. Ta letošní bude probíhat v termínu od 21. května do 8. června.
Do roku 2014 zatím nebude absolvování zkoušek povinné a školy, které to zatím nezvládly, budou mít čas se na tyto testy připravit.
Testovat! A proč vlastně?
Testování bude povinné jakmile budou zapracovány standardy do rámcových vzdělávacích programů. Ty jsou "nástupci" v minulosti zrušených osnov.
Hlavním účelem testů má být podle ministra Josefa Dobeše zpětná vazba a to jak pro školy, tak pro žáky, jejich učitele a rodiče.
Testování je však dlouhodobě terčem kritiky - zatím naposledy ho kritizovala zpráva OECD.
Podle ní mají být národní testy odvozeny od standardů ve výuce a ne být jejich modelem, jak nyní plánuje Dobešovo ministerstvo.
Hrozí pak totiž stav, kdy se budou učitelé soustředit pouze na seznam úloh, daný zadáním testů.