Učeň, nebo maturant? O osudu dětí mají rozhodnout testy

ČTK ČTK
9. 11. 2011 9:48
Zkoušky v 5. a 9. třídě budou určovat, kteří žáci půjdou na učiliště a kteří na obor s maturitou
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Plošné testy žáků v 5. a 9. třídě mají rozhodovat o budoucnosti dítěte. Podle výsledků prověrek se pak bude moci žák přihlásit na obor s maturitou, nebo pouze na učební obor. Rozdělování by mělo začít od roku 2014.

Podle středeční MF Dnes to plánuje ministr školství Josef Dobeš (VV).

S nápadem použít testy při přijímačkách na střední školy přišla Asociace aktivních škol, za kterou vystupuje ministrův poradce a ředitel elitního pražského gymnázia Václav Klaus mladší.

Ministra to podle MF Dnes nadchlo. "Pánbůh zaplať za tenhle postoj. Kdo neudělá standard v pětce, tak je přirozené a jasné, že by neměl být přijat na víceleté gymnázium," řekl deníku Dobeš. Hranice úspěšnosti, která by děti rozdělovala na budoucí studenty a učně, zatím určená není.

Plošné testování na počítačích je na základních školách novinkou. Ministerstvo kvůli tomu vytvořilo standardy, tedy seznamy základního učiva z matematiky, českého a cizího jazyka. První zkoušky proběhnou na vybrané skupině škol už za měsíc, celostátní generálku úřad plánuje na příští rok. Naostro se projekt rozběhne v květnu 2014.

Podle Klause i Dobeše je na maturitních oborech mnoho dětí, které nemají ke studiu předpoklady, a naopak učiliště jsou prázdná. Zkoušky by se měly dělat elektronicky. Připravovaný projekt se ale setkal s vlnou kritiky.

Možným řešením by bylo i snížení počtu středních škol a víceletých gymnázií. Kraje, které školy spravují, se tomu ale podle deníku kvůli voličům brání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy