Praha - Úderem dnešní šestnácté hodiny skončila lhůta pro podání přihlášek do říjnových předčasných voleb. Letos se chce do Poslanecké sněmovny probojovat celkem 22 politických uskupení, tedy o čtyři méně než v roce 2006.
Ve všech krajích se o přízeň voličů bude ucházet čtrnáct stran. Ačkoliv řada partají uzavřela předvolební spojenectví, do voleb nejde žádná z nich jako koalice. V takovém případě by totiž potřebovaly více než 5 % hlasů, což je standardní limit pro vstup do parlamentu.
Ani letos nechybí na kandidátkách řada zajímavých jmen. Za ČSSD například kandiduje bývalý hokejista Jiří Šlégr. Žokej Josef Váňa chce pro změnu poslancovat za nově vzniklou TOP 09, stejně jako kapitán FC Baník Ostrava Martin Lukeš.
Lídrem KDU-ČSL v Libereckém kraji se stal bývalý prezident organizačního výboru libereckého mistrovství světa v klasickém lyžování. Lidovci posílají do boje i někdejší europoslankyni Janu Hybáškovou, s jejíž Evropskou demokratickou stranou uzavřeli spojenectví.
Do poslanecké lavice podle všeho usedne i další známá tvář - socialista Michal Kraus. Ten přitom sněmovnu opustil v lednu 2006 kvůli podivným machinacím kolem africké továrny na zpracování kakaových bobů odložila. I díky tomu si vysloužil přezdívku "Kakaový Bob".
Publicista Radek John stanul v čele Věcí veřejných, Jana Bobošíková je tváří Suverenity.
O vítězství ve volbách se podle průzkumů preferencí poperou ČSSD a ODS. Do sněmovny mají podle všeho šanci proniknout i komunisté, nedávno založená TOP 09. Lidovci balancují na pětiprocentní hranici volitelnosti, zelení mají kolem tří procent.
Kromě pětice stran, jež obhajují pozice z voleb před třemi lety, dávají průzkumy šanci i TOP 09, nedávno založené exministry Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem.