Prahu opustil první ruský speciál s vyhoštěnými diplomaty, další odletí v pondělí

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2021 17:33
Ze třetího terminálu pražského letiště v Ruzyni dnes po 14:30 odletěl ruský vládní speciál, který dopraví do Ruska část diplomatů a zaměstnanců ruského velvyslanectví vyhoštěných z Česka kvůli kauze Vrbětice. Podle ruské agentury TASS odletělo 54 zaměstnanců ruské ambasády, pro zbylé přiletí druhé letadlo v pondělí. Vyhoštění na obou stranách zkomplikuje činnost ambasád, všímají si ruská média.

Tiskový tajemník ruské ambasády Nikolaj Brjakin řekl agentuře TASS, že Česko opustilo 54 zaměstnanců ruského velvyslanectví v Praze. Druhá skupina pracovníků ambasády s rodinami, jejíž počet agentura neupřesnila, podle agentury odletí v pondělí odpoledne. Rovněž je vyzvedne letoun ruské letecké společnosti Rossija. Tím se podle ruské agentury celý proces vyrovnání počtu pracovníků velvyslanectví Ruska v Praze a české diplomatické mise v Moskvě završí.

Na letiště přijel krátce před 13:00 jeden autobus a mikrobus s několika desítkami lidí. Uvnitř seděli jak dospělí, tak několik dětí. Z autobusu si za pozornosti médií vyndali zavazadla, která naložili na letištní vozíky, a vydali se do odletové haly ke kontrole.

S sebou měli spíše menší zavazadla jako kufry nebo krabice, jeden z cestujících si vezl kočku a jedna žena měla přes rameno elektrickou kytaru. Odbavení všech cestujících trvalo necelou jednu hodinu. Větší zavazadla s sebou Rusové neměli, neboť byla na letiště dopravena s předstihem.

Nastupovat do letadla začali cestující krátce před 14:00. Následně byly zavřeny dveře letadla a odstaveny schůdky. Po ranveji začalo letadlo rolovat přibližně ve 14:15.

Speciál přistál v Praze okolo 11:30 a naroloval několik desítek metrů od budovy třetího terminálu ruzyňského letiště. Krátce poté k letadlu přijel vůz s několika vozíky plnými zavazadel, která Rusové dopravili na letiště již dříve. Na terminálu hlídkovalo několik policistů.

O snížení obsazení ruské ambasády v Praze rozhodlo Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům ve Vrběticích. Roztržka ČR a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva tehdy reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli.

Poté rozhodla Česká republika o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Provoz české i ruské ambasády se značně zkomplikuje, píší ruská média

Odjezdu pracovníků ruského velvyslanectví v Praze si všímají i ruská média. Agentura RIA Novosti tématu věnuje několik článků. V jednom z nich zveřejnila video z okamžiku, kdy se autobus s desítkami Rusů vydal v Praze na letiště. V jiném textu se věnuje důsledkům snížení počtu zaměstnanců na českém velvyslanectví v Moskvě. "Do konce května česká ambasáda propustí 79 Rusů. Jejich práci - vaření, opravy, nakládání - budou muset vykonávat diplomaté," píše státní agentura.

Odvolává se přitom na zkušenosti někdejšího amerického diplomata v Rusku Richarda Combse a hromadné vyhoštění diplomatů v roce 1986, kdy sovětské úřady nařídily snížení personálu na velvyslanectví USA o 200 lidí. "Jsme Američané. Vše uděláme sami, k čertu s těmi Rusy. Mysleli jsme si tehdy," vzpomínal podle Ria Novosti Combs v jednom z rozhovorů. Američanům podle něj zprvu pomáhala národní hrdost. "Pak to ovšem všechno začalo být únavné," dodal s tím, že na údržbě ambasády se podíleli všichni členové diplomatické mise.

RIA Novosti v poměrně obšírném textu zmiňuje různé možnosti, jak zachovat chod ambasád, přičemž někdy lze například využít outsourcing. Velvyslanectví podle ní mohou najmout místní personál, nebo si přivést zaměstnance z vlasti. Rusko si raději přiváží vlastní administrativní a technický personál, podotýká agentura s tím, že velvyslanectví západních zemí v Moskvě dávají přednost náboru personálu zajišťujícího technický chod mise z řad místních Rusů, jelikož je vyjdou levněji. Česko podle ní není výjimkou.

Na závěr agentura tvrdí, že Češi to teď nebudou mít jednoduché. "Diplomatická mise ztratila řidiče, kuchaře, zahradníky… Náhradu hledají mezi českými občany, kteří se z různých důvodů nacházejí v Rusku," píše agentura s tím, že totéž platí pro Američany, jelikož se ruské ministerstvo zahraničí chystá zakázat diplomatické misi USA najímat administrativně-technické pracovníky z Ruska nebo třetích zemí.

"Ruské ministerstvo zahraničí se snaží podporovat své diplomaty, hledá pro ně místo buď v ústředí nebo je poslat do jiné, více přátelské země. Ale pro všechny není dostatek volných míst, je možný dlouhý pobyt v personální rezervě," konstatuje rovněž RIA Novosti.

Někdy je těžké být v ČSSD a toto je ten moment, Hamáček podle mě není vlastizrádce, chyběl mu úsudek, říká bývalý senátor z ČSSD Jiří Dienstbier. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 3 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy