Vrbětice a Skripal. Neuvěřitelně odvážné, nebo stupidní akce, srovnává britský expert

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
6. 5. 2021 14:03
Po otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala v roce 2018 panovala velká solidarita se Spojeným královstvím a řada evropských zemí tehdy vyhostila ruské diplomaty. Nyní, po oznámení tajných služeb, že Rusko stálo za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, má Česko mnohem méně spojenců. Ammon Cheskin z Glasgowské univerzity v Británii v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč tomu tak je.
Agenti GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, podezřelí z útoku na sklad zbraní ve Vrběticích a otravy Sergeje Skripala.
Agenti GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, podezřelí z útoku na sklad zbraní ve Vrběticích a otravy Sergeje Skripala. | Foto: Reuters

Můžeme srovnávat politickou reakci na otravu Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018 a výbuch muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014?

Reakce britské vlády na otravu Skripala byla bezprecedentní. Oznámili to před parlamentem velmi jednoznačně. Obvykle jsou politici vyhýbavější, říkají, že mají podezření a že se to musí vyšetřit, ale Británie byla tehdy velmi rázná. Hned obvinila Rusko, že může za otravu. Můžete to snadno srovnat s tím, co se dělo v Česku a jaký to mělo diplomatický dopad.

Nebylo překvapivé, že Británie i vzhledem ke své historii měla v té době velmi nepřátelský postoj vůči Rusku. Zatímco Česko má s Moskvou přece jen trochu otevřenější vztah. V Británii se v roce 2018 sjednotilo celé politické spektrum, což jsme v Česku neviděli.

Jak moc se českým případem zabývala britská média? Vědí lidé, co se tu stalo?

Překvapilo mě, že se tomu média víc nevěnovala. Obvykle by to byl velmi zajímavý příběh. Ruští špioni, navíc ti samí, kteří byli v Británii (u otravy Skripala - pozn. red.), jsou teď zapleteni do výbuchu v Česku. Médii ta zpráva proběhla, ale rychle. Myslím, že kdybyste se zeptali někoho na ulici, tak by o tom většina lidí nic nevěděla. 

S tím ale určitě souvisí i jednoduchá geopolitika. Česká republika prostě není tak zajímavá jako Francie nebo Německo.

Odvážné, nebo stupidní

Kromě toho, že za oběma útoky stojí titíž lidé, jsou si případy i jinak podobné? Představují stejnou hrozbu ze strany Ruska?

Ano. Obě akce jsou neuvěřitelně odvážné, anebo stupidní, záleží, jak to chcete popsat. Je poměrně časté, že špioni sbírají informace, ale tohle je něco jiného. Tady se v jednom případě aktivně snažili někoho zabít a v druhém chtěli zničit zbraně. Říká nám to hodně o přístupu ruských tajných služeb ke špionáži.

Ammon Cheskin učí na fakultě Středo a Východoevropských studií na Glasgowské univerzitě. Zaměřuje se mimo jiné na ruskou zahraniční politiku.
Ammon Cheskin učí na fakultě Středo a Východoevropských studií na Glasgowské univerzitě. Zaměřuje se mimo jiné na ruskou zahraniční politiku. | Foto: Ammon Cheskin

Podle mě je taková činnost lehkovážná. Rusku už nezáleží na tom, co si o něm Západ myslí. (…) Vztahy Evropské unie a Ruska jsou tak špatné, až získalo pocit, že už nemá co ztratit. Uvalili jsme na něj sankce, tak co dál mu ještě můžeme udělat?

Rusko ví, že existuje hranice, kterou Západ nebude chtít překročit, a to je plyn a ropa. EU je potřebuje. Možná přibudou další sankce na jednotlivce, ale plyn bude Evropa kupovat dál, protože je na něm závislá. Takže si Rusové vlastně říkají: Proč ne?

A jaké je srovnání z pohledu Ruska? Vnímá své aktivity v Česku jinak, protože to je bývalá země východního bloku?

Neřekl bych. Myslím, že obě země jsou vnímané jako Západ. Česká republika je pravděpodobně vnímaná spíš jako menší člen Evropské unie. Rusko si uvědomuje, že kdykoliv něco udělá v některé ze zemí EU, bude unie reagovat společně.

Sedm let je dlouhá doba

Když ale před třemi lety Británie kvůli Skripalovi vyhošťovala diplomaty, většina zemí EU se k ní přidala. Česko teď mělo mnohem menší podporu. Proč tomu tak je?

Existuje celá řada vysvětlení. Jedním z nich je, že britská diplomacie se velmi snažila získat podporu ostatních. Říkala: Podívejte se, co Rusko udělalo, musíme se mu postavit.

Navíc teď máme pandemii koronaviru a lidé mají jiné starosti. A do třetice jsou za tím i praktické důvody. Udělali jsme už prostě všechno, co jsme mohli. Nemáme neomezený počet diplomatů, které bychom mohli vyhostit. Což staví Rusko do zajímavé pozice, protože se může pokoušet o další podobné operace, i když se asi bude snažit je lépe provést.

Může za to i fakt, že vyšetřování Vrbětic trvalo sedm let, zatímco oznámení o otravě Skripala přišlo ihned?

U případu Skripala šlo o lidský život a zvedla se vlna paniky, že se mohli otrávit i obyčejní Britové a ruští agenti šíří novičok v ulicích malého anglického města. A těch sedm let také hraje důležitou roli. Možná je to lekce do budoucna - pokud se něco stane a panuje podezření, že za tím stojí Rusové, tak to hned říct.

Sedm let je opravdu dlouhá doba. Nevím, jak dlouho to české úřady věděly, ale předpokládám, že podezření musely mít už dřív. Což je samo o sobě podezřelé. Kdybyste si to chtěli načasovat tak, aby to mělo co nejmenší ohlas, řekl bych, že teď byl pravý čas.

Nesouvisí to ale i s tím, že když česká vláda informaci zveřejnila, na hranicích s Ukrajinou právě probíhalo cvičení ruské armády? Nechtěly být ostatní státy opatrnější?

Čekal bych vlastně opak. Tohle mohla být skvělá záminka, jak na Rusko tvrdě zakleknout, a myslím, že kdyby toho česká vláda využila, mohla získat větší mezinárodní reakci.

Británie se snažila to rámovat jako evropský boj proti ruskému vlivu, zapadlo to do ovlivňování voleb a rezonovalo to společností - že Rusko je hrozba pro britský nebo evropský způsob života. To se teď podle mě nestalo a česká vláda se ani nesnažila. Skoro to vyznělo jako pouhý politický incident, kdy pár lidí sabotovalo sklad zbraní. Je důležité něco tak technického otočit v něco emotivnějšího, co bude rezonovat společností a lidi osloví.

Video: Hamáček vymýšlel šílený obchod, nejsou to lži, naše zdroje jsou ověřené, říká Kroupa

Naše zdroje jsou věrohodné a byly situaci blízko, neodvážili bychom se tu věc zveřejnit, kdybychom neměli v rukou přímé svědectví, tvrdí novinář. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy