Kulhánek: Pokud Moskva neumožní návrat českých diplomatů, vyhostíme další Rusy

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 4. 2021 20:43
Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud tak neučiní, ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.
Nový ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD)
Nový ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) | Foto: ČTK

"Zareagovali jsme jako suverénní země v reakci na zjištění ohledně výbuchu ve Vrběticích. Vzhledem k rozdílu ve velikosti našich ambasád vyhoštění 18 ruských zpravodajců ničím neohrozí fungování ruské ambasády v Praze," řekl Kulhánek na tiskovém briefingu po večerním jednání s ruským velvyslancem v Česku Alexandrem Zmejevským.

"Protireakce ruské strany vyhostit 20 našich diplomatů včetně zástupce velvyslance byla nepřiměřená a de facto paralyzovala fungování naší ambasády," shrnul a dodal, že u ruského velvyslance proti tomuto kroku protestoval.

"Panu velvyslanci jsem oznámil, že Rusko má čas do zítra do 12:00, aby umožnilo návrat všech vyhoštěných diplomatů zpět na velvyslanectví ČR v Moskvě. Pokud se nebudou moci vrátit do Moskvy, pak hned zítra rozhodnu o snížení počtu pracovníků na ambasádě Ruské federace v Praze tak, aby odpovídal současnému stavu na českém velvyslanectví v Moskvě," oznámil Kulhánek.

Na postupu panuje podle Kulhánka shoda mezi ním, prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Moskva: Ultimativní tón je nepřípustný

Mluvit s Ruskem formou požadavků nemá perspektivu, reagoval na krok české diplomacie mluvčí Kremlu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS prohlásila, že ultimativní tón ve vztahu k Rusku je nepřípustný. Dodala, že Moskva navrhuje Praze, aby si ultimáta nechala pro diskuse v NATO. Sdělila přitom, že rozhovor s českým velvyslancem v Moskvě bude pokračovat 22. dubna.

Kroky nového ministra podpořili někteří představitelé opozice. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jsou požadavky Kulhánka v souladu se středečním usnesením Poslanecké sněmovny. Také místopředseda ODS Martin Kupka hodnotil krok jako naplnění požadavek sněmovny. "Podstatné je, že to míří k tomu, aby se vyrovnaly počty lidí v případě, že ruská strana tomu požadavku nevyhoví," řekl České televizi. Nevěří však tomu, že Rusové český požadavek splní vzhledem k tomu, že dosud ukazují ve vztahu k Česku jen sílu.

Předseda lidovců Marian Jurečka vybídl k "nastavení proporcionality" v počtech diplomatů a "vyčištění" ambasády od lidí, kteří diplomaty nejsou. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše Kulhánek propásl možnost vyřešit otázku nerovnoměrného počtu diplomatů. "Diplomacie je především o jasných, sebevědomých a srozumitelných krocích. Zítra je úkolem české diplomacie získat podporu spojenců v NATO," napsal na Twitteru.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je nutné počkat, jak bude Rusko reagovat. "Problém není na straně návrhu, ale na straně našeho rozhodnutí. O reciprocitě naše vláda věděla," sdělil Filip. Předseda SPD Tomio Okamura v ČT řekl, že "jako suverénní země bychom měli v krizi nejprve jednat, ultimátum znamená, že zájem jednat nemáme." Podle něj ultimátum neskončí pro nikoho dobře.

Senát označil útok ve Vrběticích za akt státního terorismu a vyzval vládu k vypovězení smlouvy s Ruskem a ruských diplomatů z Prahy až na jednoho. Horní komora také doporučila vládě projednat kauzu v Radě bezpečnosti OSN a také orgánech NATO a EU a požádat členské země o podporu a pomoc. Vláda by podle Senátu měla využít "všech nástrojů a možností, které České republice členství v uvedených organizacích poskytuje".

V Česku je stále přes sto pracovníků ruského velvyslanectví

Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Kulhánek zopakoval, že jeho fungování je paralyzováno.

"Vzhledem k rozdílu ve velikosti našich ambasád vyhoštění 18 ruských zpravodajců ničím neohrozí normální fungování ruské ambasády v Praze. Protireakce ruské strany vyhostit 20 našich diplomatů včetně zástupce velvyslance byla nicméně nepřiměřená a de facto paralyzovala fungování naší ambasády," řekl Kulhánek.

Podle informací Českého rozhlasu měla ruská ambasáda před pondělním vyhoštěním části pracovníků zhruba 120 zaměstnanců, z toho 43 diplomatů. Aktuálně je v Praze přes 20 ruských diplomatů, zatímco v Moskvě zbývá pět českých, uvedl rozhlas na Twitteru.

Video: Kulhánek po schůzce s ruským velvyslancem

Sledujte briefing ministra zahraničí Jakuba Kulhánka po jednání s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Zemřela tenisová legenda Hardová

Ve věku 85 let zemřela ve čtvrtek americká členka tenisové Síně slávy a vítězka tří grandslamů ve dvouhře Darlene Hardová. Ještě větší úspěchy slavila vyznavačka stylu servis-volej ve čtyřhře, v níž v 50. a 60. letech minulého století vybojovala celkem 18 grandslamových trofejí.

Hardová si na turnajích velké čtyřky zahrála ve dvouhře sedm finále, uspěla dvakrát v New Yorku a v roce 1960 i v Paříži. Ve čtyřhře se radovala také ve Wimbledonu, k 13 titulům přidala pět v mixu. Dvakrát slavila po boku legendárního Australana Roda Lavera.

V neoficiálním ročním světovém žebříčku se v letech 1957 až 1963 dostala do první desítky, třikrát byla druhá. Po ukončení hráčské kariéry se krátce věnovala trénování, poté přes 40 let pracovala ve vydavatelství Jihokalifornské univerzity.

Další zprávy