Kulhánek: Pokud Moskva neumožní návrat českých diplomatů, vyhostíme další Rusy

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 4. 2021 20:43
Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud tak neučiní, ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.
Nový ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD)
Nový ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) | Foto: ČTK

"Zareagovali jsme jako suverénní země v reakci na zjištění ohledně výbuchu ve Vrběticích. Vzhledem k rozdílu ve velikosti našich ambasád vyhoštění 18 ruských zpravodajců ničím neohrozí fungování ruské ambasády v Praze," řekl Kulhánek na tiskovém briefingu po večerním jednání s ruským velvyslancem v Česku Alexandrem Zmejevským.

"Protireakce ruské strany vyhostit 20 našich diplomatů včetně zástupce velvyslance byla nepřiměřená a de facto paralyzovala fungování naší ambasády," shrnul a dodal, že u ruského velvyslance proti tomuto kroku protestoval.

"Panu velvyslanci jsem oznámil, že Rusko má čas do zítra do 12:00, aby umožnilo návrat všech vyhoštěných diplomatů zpět na velvyslanectví ČR v Moskvě. Pokud se nebudou moci vrátit do Moskvy, pak hned zítra rozhodnu o snížení počtu pracovníků na ambasádě Ruské federace v Praze tak, aby odpovídal současnému stavu na českém velvyslanectví v Moskvě," oznámil Kulhánek.

Na postupu panuje podle Kulhánka shoda mezi ním, prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Moskva: Ultimativní tón je nepřípustný

Mluvit s Ruskem formou požadavků nemá perspektivu, reagoval na krok české diplomacie mluvčí Kremlu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS prohlásila, že ultimativní tón ve vztahu k Rusku je nepřípustný. Dodala, že Moskva navrhuje Praze, aby si ultimáta nechala pro diskuse v NATO. Sdělila přitom, že rozhovor s českým velvyslancem v Moskvě bude pokračovat 22. dubna.

Kroky nového ministra podpořili někteří představitelé opozice. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jsou požadavky Kulhánka v souladu se středečním usnesením Poslanecké sněmovny. Také místopředseda ODS Martin Kupka hodnotil krok jako naplnění požadavek sněmovny. "Podstatné je, že to míří k tomu, aby se vyrovnaly počty lidí v případě, že ruská strana tomu požadavku nevyhoví," řekl České televizi. Nevěří však tomu, že Rusové český požadavek splní vzhledem k tomu, že dosud ukazují ve vztahu k Česku jen sílu.

Předseda lidovců Marian Jurečka vybídl k "nastavení proporcionality" v počtech diplomatů a "vyčištění" ambasády od lidí, kteří diplomaty nejsou. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše Kulhánek propásl možnost vyřešit otázku nerovnoměrného počtu diplomatů. "Diplomacie je především o jasných, sebevědomých a srozumitelných krocích. Zítra je úkolem české diplomacie získat podporu spojenců v NATO," napsal na Twitteru.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je nutné počkat, jak bude Rusko reagovat. "Problém není na straně návrhu, ale na straně našeho rozhodnutí. O reciprocitě naše vláda věděla," sdělil Filip. Předseda SPD Tomio Okamura v ČT řekl, že "jako suverénní země bychom měli v krizi nejprve jednat, ultimátum znamená, že zájem jednat nemáme." Podle něj ultimátum neskončí pro nikoho dobře.

Senát označil útok ve Vrběticích za akt státního terorismu a vyzval vládu k vypovězení smlouvy s Ruskem a ruských diplomatů z Prahy až na jednoho. Horní komora také doporučila vládě projednat kauzu v Radě bezpečnosti OSN a také orgánech NATO a EU a požádat členské země o podporu a pomoc. Vláda by podle Senátu měla využít "všech nástrojů a možností, které České republice členství v uvedených organizacích poskytuje".

V Česku je stále přes sto pracovníků ruského velvyslanectví

Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Kulhánek zopakoval, že jeho fungování je paralyzováno.

"Vzhledem k rozdílu ve velikosti našich ambasád vyhoštění 18 ruských zpravodajců ničím neohrozí normální fungování ruské ambasády v Praze. Protireakce ruské strany vyhostit 20 našich diplomatů včetně zástupce velvyslance byla nicméně nepřiměřená a de facto paralyzovala fungování naší ambasády," řekl Kulhánek.

Podle informací Českého rozhlasu měla ruská ambasáda před pondělním vyhoštěním části pracovníků zhruba 120 zaměstnanců, z toho 43 diplomatů. Aktuálně je v Praze přes 20 ruských diplomatů, zatímco v Moskvě zbývá pět českých, uvedl rozhlas na Twitteru.

Video: Kulhánek po schůzce s ruským velvyslancem

Sledujte briefing ministra zahraničí Jakuba Kulhánka po jednání s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy