V kauze Vrbětice se prověřuje jediná verze, uvedlo dozorující státní zastupitelství

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2021 16:04
Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje pouze na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU, která vychází z logických dedukcí a řady opatřených důkazů. Řekl to Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje.
Trosky vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku.
Trosky vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku. | Foto: Policie ČR

Pro zahájení trestního stíhání je podle Sladkého u této verze "mimořádně klíčové" poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Připustil ale, že i takové ukončení kauzy může nastat. Právní kvalifikace obecného ohrožení není v kauze Vrbětic zavazující a lze ji měnit či doplnit, připomněl Sladký.

Výbuchy ve skladech, které měla pronajaté zbrojařská firma Imex Group, se staly v říjnu a prosinci 2014. Zemřeli při nich dva lidé. Letos v dubnu oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD), že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření o zapojení příslušníků GRU. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman následně uvedl, že podle aktuální verze byli v období prvního výbuchu do skladu objednáni dva lidé s falešnou identitou, které kriminalisté později ztotožnili s původci otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury z roku 2018. Řekl rovněž, že exploze materiálu určeného k převozu do Bulharska neměla nastat na území ČR.

"Trestní řízení související s explozemi muničních skladů ve Vrběticích je v současné chvíli ve fázi prověřování, což znamená, že doposud žádné osobě nebylo sděleno obvinění," uvedl nyní Sladký. "Mohu vyloučit, že by kdokoliv již byl souzen a zproštěn obžaloby pro jednání související s těmto výbuchy," pokračoval.

Prověřování se týká trestného činu obecného ohrožení. "Tato právní kvalifikace není nikterak procesně zavazující a může být měněna či doplňována, aniž by to mělo vliv na kvalitu či procesní použitelnost dosavadních výsledků prověřování," upozornil Sladký. Za obecné ohrožení, při kterém pachatelé úmyslně způsobí smrt, lze podle českého trestního zákoníku uložit 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

Sladký nemůže v této neveřejné části trestního řízení poskytovat k průběhu prověřování bližší informace. "Lze snad jen připustit a potvrdit, že v současné chvíli je brán v potaz minimální počet dvou podezřelých osob," napsal s tím, že k případnému rozšíření okruhu podezřelých se nyní není možné zodpovědně vyjádřit.

Vyšetřovací verze je jediná

Někteří představitelé státu i politici zpochybňovali, že existuje jen jediná vyšetřovací verze. Prezident Miloš Zeman v projevu tvrdil, že se pracuje se dvěma, ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) následně hovořila o tom, že verzí může být ještě více.

"V současné době se na základě řady opatřených důkazů a logických dedukcí plně soustřeďujeme pouze na prověřovací verzi, kterou je podíl ruských agentů GRU na výbuších. Jistě pochopíte, že nyní nemohu sdělovat konkrétní průběh námi zjištěných událostí, které výbuchům měly předcházet, a ani důkazy, o které své závěry opíráme," podotkl Sladký. Nechtěl tak v tuto chvíli komentovat ani otázku, které státy žádalo státní zastupitelství o právní pomoc a v čem měla spočívat.

Verzi o tom, že za výbuchy ve Vrběticích mohli stát ruští agenti totožní s útočníky ze Salisbury, vzalo podle Sladkého státní zastupitelství v potaz v roce 2019. "V naší dozorové činnosti začala sílit a mezi ostatními verzemi dominovat až do aktuální podoby na základě kvalitně prováděné mravenčí operativní práce policejního orgánu a zpravodajské služby," popsal.

Vyšetřování je náročné, odhalení všech okolností trvá

Odložení prověřované věci přichází podle trestního řádu v úvahu mimo jiné tehdy, pokud se nepodaří zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání. "Usnesení o odložení věci nezpůsobuje nemožnost začít případ v pozdější době opětovně prověřovat, například na základě nově zjištěných poznatků," řekl k případným důsledkům odložení Sladký.

Vyjádřil se také k celkové délce prověřování. Připomněl, že aktuální prověřovací verze mohla nabýt na významu až po útoku v Salisbury. "Nezapomínejme, že za každou prověřenou skutečností, která je veřejností vnímána jako samozřejmá událost - například kdo, kam a kdy přicestoval, jak se prokazoval, kde všude pobýval - stojí časově náročná operativně taktická činnost," poznamenal.

"Též berme v potaz, že primární úkon každého prověřování, kterým je ohledání místa činu, byl v této trestní věci policejním orgánem dokončen až v druhé polovině roku 2020, neboť do té doby v celé oblasti muničních skladů operovala pyrotechnická služba odstraňující následky obou výbuchů. Mimochodem i ona odvedla ve Vrběticích obrovský kus práce," uzavřel.

Podle mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat patřila část munice, která ve vrbětickém skladu vybuchla, bulharskému zbrojaři Emilijanu Gebrevovi. Za výbuchem údajně stálo nejméně šest agentů GRU. Kauza minulý měsíc způsobila diplomatickou roztržku mezi ČR a Ruskem. Česko vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

 

Právě se děje

před 11 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová.

"Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Homolové dítě z nehody vyvázlo s lehkým zraněním. Vrtulník ho přepravil do Fakultní nemocnice v Praze Motole.

Jedna žena utrpěla středně těžké zranění, skončila ve střešovické nemocnici. Ostatní cestující, dva muži a žena, měli lehká poranění. Záchranáři je odvezli do nemocnic v Kladně a Motole.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy