Praha - Další případ úmrtí novorozence při domácím porodu znovu vyvolal bouřlivé diskuse o této alternativní verzi přivedení dítěte na svět.
Právě na něm se totiž ukazuje, jak je při nečekané porodní komplikaci důležitý včasný zásah odborníků. Dítě po narození přestalo dýchat, rodiče proto zavolali pomoc. Rozhodovala každá minuta a lékaři záchranné služby již novorozeně zachránit nedokázali.
Právě na jejich hlavu pak po takové tragické události padají výčitky ze strany rodičky, porodních asistentek i právníků.
"Kolik dětí bude ještě vystaveno zbytečnému riziku úmrtí či trvalého zdravotního poškození, než někteří jedinci ve společnosti přijdou k rozumu? Má kdokoliv vůbec právo na vyvolávání podobných diskusí a obhajování evidentních hazardů se zdravím? Pro nás, lékaře záchranné služby, existuje nadále jednoznačná a jasná priorita: život a zdraví dítěte," brání se lékaři středočeské záchranky.
Nejnižší úmrtnost na světě
Česká republika se podle lékařů může chlubit jednou z nejnižších porodních úmrtností matek i novorozenců na světě, číslo se podle nich pohybuje v řádech promile.
Svou roli podle nich hraje nejen spolupráce lékařů, anesteziologů a dalších odborníků, ale i vybavení porodních sálů.
Část rodiček ale přesto přístup nemocnic kritizuje. "Z úst zastánců domácích porodů slyšíme jako hlavní argumenty pozitivní psychologický efekt blízkosti matky a novorozence ihned po porodu, špatný vliv neosobního prostředí nemocnice a skutečnost, že i ve vyspělých zemích jsou domácí porody zcela běžné," doplňují lékaři.
Všechny tyto představy ale podle nich zásadně převáží právě okamžitá dostupnost odborníků a vybavení v případě jakéhokoli problému. "Komplikace porodu v prostředí mimo porodní sál nemusí být vůbec řešitelná při sebelepší erudici přítomného zdravotníka," dodávají.
Podle porodních asistentek však není problém okamžitě přivolat odbornou pomoc a zajistit rychlý transport do nemocnice. Tento argument však lékaři považují za naprosto nedostatečný.
Podívejte se, jak se demonstrovalo za práva na porodní báby:
"Jednak je evidentní závažná časová prodleva, jednak vybavení sanitky se nemůže a nikdy nebude rovnat vybavení porodního sálu. Představa, že budeme na záchranné službě provádět akutní císařské řezy nebo zavedeme do povinné výbavy kardiotokografy a inkubátory, je, mírně řečeno, naivní," tvrdí lékaři středočeské záchranky.
Zodpovědný je záchranář
Zodpovědnost se navíc při průběhu takto neprofesionálně započatého a komplikovaného porodu opět přenáší na lékaře záchranné služby.
Stačí si vzpomenout na případ z listopadu loňského roku. Prezidentka unie porodníků Ivana Königsmarková nebyla dostatečně připravená ani vybavená na komplikovaný domácí porod.
Díky včasnému zásahu lékařů se sice podařilo dítě oživit, jeho mozek však již byl natolik poškozen, že nakonec v nemocnici zemřelo.
"Právníci porodní asistentky se po jejím odsouzení a následném odvolání snažili svalit vinu kromě jiného také na lékařku záchranné služby, která na místě porodu prováděla resuscitaci novorozence," dodávají lékaři. Porodní asistentka si tak nakonec odnesla dvouletou podmínku.
Povinnost zajistit asistentku
Městský soud v Praze však přes všechny případy a námitky odborné veřejnosti dospěl v lednu k průlomovému rozhodnutí - pokud těhotná žena nemůže sehnat soukromou porodní asistentku, má možnost se dožadovat pomoci nemocniční asistentky a nemocnice ji rodičce má povinnost zajistit.
Evropský soud pro lidská práva se totiž domnívá, že ženy se mohou samy rozhodnout, kde budou rodit. Povinností státu je pak zajistit jim příslušnou zdravotní péči.
Ve stanovisku odborných společností porodníků, pediatrů a lékařů urgentní medicíny však stále přetrvává konsensus. "Domácí porod je rizikový," zdůrazňují lékaři.