Praha - Firma Diag Human se domáhá několikamiliardového odškodnění ze strany České republiky v kauze údajně zmařeného obchodu s krevní plazmou také v USA, Velké Británii a Lucembursku.
Podle informací, které přinesl deník Právo, už soudy v těchto zemích nárok dokonce nepravomocně uznaly, a to ve prospěch firmy. V důsledku tedy měly rozhodnout o tom, že v těchto zemích může být exekučně zabavován český majetek a finanční prostředky.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň ovšem tvrdí, že žádnou takovou informaci nemá. "Nevíme o tom, že by soudy v cizině o něčem rozhodly," uvedl pro Aktuálně.cz.
"Považujeme to za absurdní, protože spor ještě neskončil. Je to zoufalá snaha předtím, než se rozběhne rozhodčí řízení v České republice."
To, že spor trvá, potvrzuje i fakt, že 6. a 9. září bude podle Sršně rozhodovat Městský soud v Praze o doplnění rozhodců.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ke kauze říká, že státní peníze na zahraničních účtech zablokovány nebudou.
Diag Human již v minulosti uspěl s požadavkem na náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou ve Francii a Rakousku. Česko se proti těmto rozhodnutím odvolalo. Také proti současným verdiktům může podat opravný prostředek.
"Soud v Británii vyhověl žádosti Diag Human a jeho právníci nyní mohou využít všech možností k exekučnímu zabavování movitého či nemovitého majetku České republiky," řekl Právu zdroj seznámený s rozhodnutím britského soudu.
Podobný rozsudek prý padl i v Lucembursku, kde mají být obstavena například bankovní konta, přes která Česká republika obsluhuje svůj státní dluh.
Arbitráž ještě neskončila, tvrdí Češi
Diag Human vede s Českem spor kvůli obchodu s krevní plazmou.
Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří.
Ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale tvrdí opak s tím, že arbitráž stále pokračuje. Tím argumentovala ČR i ve svých odvoláních proti rakouskému a francouzskému rozhodnutí.
Zahraniční soudy prý neprověřovaly, zda je rozhodčí nález z roku 2008 opravdu pravomocný, či není.
Obrazy zůstávají v Čechách
V Rakousku dala společnost Diag Human také podnět k zabavení dvou obrazů a jedné plastiky. Vídeňský soud jí vyhověl a díla předběžně zabavil. Česku se ale exekuci podařilo zvrátit. Firma se proti tomu odvolala.
Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic.
Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun.
Diag Human se s Českem soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.