Brno - Utloukl svou matku a nelituje toho. Přesto nemusí být ve vězení. Soud totiž uznal, že je psychicky nemocný a potřebuje se léčit.
Jenže on s personálem léčebny nespolupracuje. Naopak. K lékařům je agresivní a několikrát se pokusil o útěk. Zdravotníci, kteří o něj pečují, přiznávají, že by se ho nejraději zbavili.
Takových pacientů jsou v psychiatrických léčebnách desítky, ač tam podle psychiatrů nemají co dělat. Pomoci by měly detenční ústavy - napůl vězení a napůl léčebny pro nebezpečné devianty.
První takový ústav funguje od Nového roku v Brně. Osmačtyřicet postelí v zařízení za pětadvacet milionů korun ale zatím zeje prázdnotou. A než se zaplní, ještě chvíli potrvá. Pro ty zločince, kteří se dnes léčí na psychiatrii, nejsou určena. Do detence může soud devianty posílat až rozsudky z roku 2009.
Zákon o zabezpečovací detenci nemá zpětnou účinnost. Soud nemůže jen "přezkoumat", zda by pro odsouzené v roce 2008 a dříve nebyla vhodnější nově zavedená detence nežli současná ochranná léčba.
Psychiatři by ale uvítali, kdyby možnost přesunu pacientů v ochranné léčbě do detenčního ústavu existovala alespoň tehdy, když svěřenec absolutně nespolupracuje, je agresivní a opakovaně utíká.
Podle odhadů odborníků je v Česku v současnosti přibližně dvě stě zločinců, kteří detenci skutečně potřebují. Na padesát z nich má sklony utíkat z léčeben.
Psychiatři: Jen tak se jich nezbavíme
Psychiatři si zákon o zabezpečovací detenci doslova vyprosili. Na to, že v léčebnách pobývají lidé, kteří patří spíše do zařízení s vězeňským režimem, upozorňovali převážně sexuologové třicet let. Teď se dočkali.
Fakta
Jak detence vypadá:
- V Brně je v provozu 48 míst
- V Opavě bude 150 míst v polovině roku
- Chystá se projekt ve Vidnavě pro 259 chovanců do roku 2011
- Pokoje jsou maximálně po dvou
- Ústavy spravuje a střeží Vězeňská služba
- Chovanci absolvují léčebné, psychologické, vzdělávací, a rehabilitační programy
- Zabezpečovací detence trvá, dokud to vyžaduje ochrana společnosti
- Jednou za rok soud přezkoumá, zda důvody pro pokračování trvají
Komu je detence určena:
- Vrahům s diagnózou sexuálního sadismu, patologické sexuální agresivity, defektní či hraničně defektní inteligence, s rysy anetičnosti a explozivity a ostatním vrahům, kteří jsou posouzeni jako nebezpeční
- Sexuálním deviantům - multirecidivistům - u nichž opakovaně selhala ochranná léčba
Ještě pár let ale potrvá, než se problematických pacientů "zbaví" úplně. Na prázdné postele v detenčních zařízeních totiž devianty jen tak poslat nemohou.
„Na umístění do detence nestačí jen útěk z léčebny. Takový člověk by prostě musel spáchat nový trestný čin," řekl Aktuálně.cz ředitel Psychiatrické léčebny Brno Marek Radimský.
„Bohužel, současná zákonná úprava neumožňuje retroaktivitu. Což je pochopitelné a správné. Subjektivně by ovšem pro nás bylo příjemnější a efektivní, kdyby nám tito problémoví a nespolupracující pacienti odešli jinam. To ovšem v tuto chvíli není možné," potvrdil Aktuálně.cz ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice Martin Hollý.
Nový zákon tak podle Hollého i Radimského situaci do budoucna řeší systémově velmi dobře, aktuálně ale léčebnám neulehčí.
„Výhledově by mohla pomoci například novela zákona, která by umožnila nařídit detenci třeba u těch současných pacientů, kteří opakovaně utíkají a páchají tak trestný čin maření úředního rozhodnutí. Za ten je maximální sazba dva roky a to na detenci podle současné úpravy nestačí," vysvětlil Hollý.
„S kolegy jsme se shodli, že taková úprava by byla vhodná. Když to zjednoduším - nemuseli bychom čekat, až tento člověk udělá nějaký závažný trestný čin," dodal psychiatr.
Zlobíš? Jdeš za dráty
Teprve ty zločince, nad kterými padne rozsudek od letošního roku, bude možné mezi detencí a léčebnou rozhodnutím soudu přesouvat.
Tím podle psychiatrů konečně vznikne systém, který ochrání společnost před nebezpečnými jedinci, těm polepšitelným umožní navrátit se zpět do společnosti a také bude pro všechny dostatečným varováním.
„Zločinci si snad konečně uvědomí, čím končí recidiva. To víte, že by raději pobývali v psychiatrické léčebně než v detenci. To je značný rozdíl. V detenčním ústavu jsou dráty, vězeňská služba, tam by se nechtělo nikomu," doufá ve zlepšení situace ředitel brněnské léčebny Radimský.
Zaměstnanci jsou. Čeká se na zločiny
Zaměstnanci brněnského ústavu jsou již proškoleni a připraveni. Čekají na první rozsudek, který sem nebezpečného zločince pošle.
„Čekáme jen na prvního chovance, tedy na první rozhodnutí soudu o umístění do zabezpečovací detence," popsala situaci mluvčí Vazební věznice a Ústavu pro výkon zabezpečovací detence Brno Soňa Haluzová.
První přijatí zaměstnanci se zúčastnili školení, praxe v psychiatrické léčebně a teď například připravují vnitřní řády. Další zaměstnanci budou přibývat až podle toho, jak se bude ústav plnit.
Celkem je v něm 48 míst. „V tuto chvíli nedokážeme odhadnout, kdy se ústav naplní. Počítáme s tím, že chovanců bude přibývat spíše postupně, v polovině roku se pak otevře další ústav v Opavě se 150 místy," uvedla Haluzová.