Děti na internetu. Co si myslí rodiče a jaká je pravda? Výsledky průzkumu překvapily

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 11. 2019 18:45
Rodiče si myslí, že děti jsou pořád na internetu, pohybují se na stejných sítích jako oni, a kdyby se jim tam dělo něco špatného, určitě se jim svěří. Jaká je ale skutečnost? Výzkum pro společnost Avast provedla agentura Nielsen Admosphere letos v září na vzorku 815 českých dětí ve věku 9-13 let a 816 rodičů stejně starých dětí.
Foto: iStock

Rodič se dítěte ve světě internetu těžko dopátrá

Pakliže rodič překoná první překážku - dostane se do mobilu svého dítěte -, čekají ho další. Účet na sociálních sítích může být velmi dobře zabezpečen, může být soukromý a hlavně vůbec nemusí být na jméno potomka. Děti totiž v on-line prostředí dost často fabulují.

Nejčastěji neuvádějí skutečný věk (55 procent oslovených), což je pochopitelné vzhledem k tomu, že sociální sítě jsou přístupné až od 13 let, takže musí v této otázce zalhat. Ví to však jen 40 procent rodičů.

Své pravé jméno nepoužívá 30 procent dětí (ví o tom 18 procent rodičů), 18 procent má několik profilů na stejné síti (což ví nebo tuší 12 procent rodičů) a 11 procent má tajný profil (ví to jen 4 procenta rodičů). Často si dítě založí jeden oficiální profil na jméno a jeden neoficiální, kam mnohdy utíká právě před rodiči a dává na něj obsah, který by neměli vidět. Popřípadě se rádo vydává za někoho, kým není.

 

Právě se děje

Další zprávy