Zuzana Hronová
20. 11. 2019 18:45
Rodiče si myslí, že děti jsou pořád na internetu, pohybují se na stejných sítích jako oni, a kdyby se jim tam dělo něco špatného, určitě se jim svěří. Jaká je ale skutečnost? Výzkum pro společnost Avast provedla agentura Nielsen Admosphere letos v září na vzorku 815 českých dětí ve věku 9-13 let a 816 rodičů stejně starých dětí.
Co děti nejčastěji řeší?
Nejčastější otázka na experty na webu Bezpečný internet - Buď safe online je: "Ukradli mi Instagram. Co mám dělat?"
Julia Szymańska vysvětluje, že často v takovém případě už nelze dělat nic, důležitá je proto zejména prevence. Problém s odcizením účtu se má řešit dříve, než nastane, zejména dvojitým zabezpečením účtu.
Když se někdo nabourá do cizího účtu a změní heslo, může si ho dítě obnovit přes svůj mobil, ale když útočník změní i uživatelské jméno (login), není cesty zpět. "Tomu dítěti už nikdo nemůže pomoci. Facebook a Instagram mají 3 miliardy uživatelů a jen na Facebooku je denně nabouráno 600 000 účtů, takže jejich technická podpora to opravdu řešit nebude," říká. A jak také upozorňuje, když už hacker změní telefonní číslo a e-mail, je dítě rázem tím cizím, který nemá na účet nárok.