Bude vakcína účinná i v případě, kdy virus zmutuje?
Jednou z nejčastějších otázek ohledně očkování proti koronaviru je, zdali další mutace viru (mluví se o ní například v souvislosti s Velkou Británií) ovlivní účinnost vakcíny a jestli tím pádem očkování není zbytečné.
Podle webu ministerstva zdravotnictví platí, že čím méně lidí se nechá očkovat, tím větší šance je, že vir časem zmutuje, jelikož bude v populaci neustále kolovat. Není tedy pravda, že očkování nemá smysl, jelikož se stejně genetická informace viru bude stále měnit. Cílem je, aby se proočkovala dostatečně velká část populace na to, aby se snížila životnost viru a tím i pravděpodobnost další mutace.
Zatím se s určitostí neví, zda bude vakcína účinná i v případě, že virus znovu změní svou genetickou informaci - každý virus mutuje jinak a různě často. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale neplatí pravidlo, že to musí vždy ovlivnit účinnost vakcíny. Některé z očkovacích látek proti nemocem, jako jsou například spalničky nebo příušnice, dokážou chránit i proti mutacím virů.
Na druhou stranu u nemocí, jako je chřipka, které je právě koronavirus nejvíce podobný, se kmenové buňky mění často. Je tedy možné, že se vakcína bude muset do budoucna upravit. To vše ale záleží na procentu proočkovanosti a vývoji situace.
Podle expertů je ovšem pravděpodobné, že i když bude virus nadále mutovat, má naočkovaný jednotlivec mnohem menší šanci, že se novou mutací nakazí, než ten, který naočkovaný nebude.
A navíc: čerstvá studie farmaceutické společnosti Pfizer a univerzity v Texasu naznačuje, že nynější vakcína může chránit právě i před mutací nalezenou ve dvou vysoce nakažlivých variantách koronaviru ve Velké Británii a Jižní Africe.