Dvě minuty od tragédie. Před 45 lety zachvátil požár poutní místo Svatá Hora

Dvě minuty od tragédie. Před 45 lety zachvátil požár poutní místo Svatá Hora
Obyvatelům Příbrami se naskytl děsivý pohled na hořící poutní místo.
Hasiči dorazili na místo požáru se zpožděním zásluhou souběhu nepříznivých okolností. Jak uvádí Věra Smolová, vedoucí Státního okresního archiv Příbram, ve své publikaci "Požár Svaté Hory a její rekonstrukce", kterou v roce 2018 vydalo nakladatelství Římskokatolická farnost, podle výpovědi pamětníků telefonovalo už ve 14.45 několik občanů na tísňová čísla, že vidí na Svaté Hoře mohutný kouř. Kostelník Jan Fiala zpozoroval dým z okna ve 2. nadzemním podlaží někdejší jezuitské rezidence, když procházel podélnou chodbou. Ohlášení požáru zpozdilo nefunkční telefonní spojení na Svaté Hoře, odkud se s okresní ohlašovnou požárů nepodařilo spojit. Z města na Svatou Horu přiběhlo několik lidí bydlících poblíž. V té době už hořela střecha svatohorských schodů. Uhasit požár již bylo nad jejich síly.
V době příjezdu první požární jednotky začala ohořívat kvůli jiskrám, které na půdu chrámu vlétaly. Rozšíření plamenů zabránili dobrovolníci a příslušníci Veřejné bezpečnosti pomocí věder s vodou. Následně zde zasáhli dobrovolní hasiči z Třebska.
Muž s požární hadicí se snaží uhasit požár střechy ohrožující jednu z věží areálu Svatá Hora.
Foto: Aktuálně.cz / Archiv Svatá Hora / www.svata-hora.cz / Státní okresní archiv Příbram / Se souhlasem k užití
Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
Aktualizováno 29. 4. 2023 14:27
Ve čtvrtek 27. dubna 1978 přeskočily plameny z ohníčku čtyř dětí na stavby cenného barokního areálu u Příbrami. S mohutným požárem bojovaly tři stovky hasičů a zapojili se i dobrovolníci. Ti například pomocí věder s vodou čelili plamenům na půdě tamního internátu. Velitel zásahu je stáhl okamžik před tím, než se na ně zřítil hořící krov střechy. Událost je podrobně popsána ve fotogalerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy