Dědictví po Langerovi. Policie má auta, jež nepotřebuje

Radek Nohl Radek Nohl
17. 4. 2012 13:39
S některými novými auty policisté ještě nevyjeli, upozornil Nejvyšší kontrolní úřad
Policejní auta v Hradci Králové.
Policejní auta v Hradci Králové. | Foto: Radek Nohl

Praha - V době výrazných škrtů ve svém resortu dokončila česká policie nákup nových služebních aut za více než jednu miliardu. Nyní se ukázalo, že stovky těchto vozů jen stojí na parkovištích. Bez užitku.

Vyplývá to ze závěru Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který upozornil na to, že koupě 3500 služebních škodovek z doby, kdy byl ministrem vnitra Ivan Langer, není výhodná.

"Některé nově pořízené osobní automobily nebyly využívány vůbec," potvrdil mluvčí NKÚ Jaroslav Broža.

Prezidium tvrdí, že auta potřebovalo

Policie přitom za vozidla zaplatila téměř 1,3 miliardy korun. Cena se podle dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici, v průběhu let měnila.

Ještě v roce 2008 vedení policie platilo za jeden vůz v průměru 438 tisíc korun, loni, kdy smlouva se Škodou skončila, to bylo jen 251 tisíc.

"My jsme tato vozidla chtěli, dodavatel měl povinnost je vyrobit a my jsme měli povinnost za ně zaplatit a s dodavatelem byla uzavřena smlouva na 3500 kusů vozidel," řekla Aktuálně mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.

Jenže NKÚ upozornilo, že třeba v Plzeňském nebo Jihomoravském kraji se nedostatečně využívá 86 aut.

Na policejním prezidiu je takových vozidel podle závěru Nejvyššího kontrolního úřadu bezmála stovka.

Šetří se. Policie jezdí na porady vlakem

Exministr vnitra Ivan Langer.
Exministr vnitra Ivan Langer. | Foto: Ondřej Besperát

Ve svém uzávěru NKÚ navíc uvádí, že policie, přestože měla čas až do konce roku 2012, tak již v září v 2008 ministerstvo vnitra v čele s Ivanem Langerem podepsalo s vedením Škody dodatek ke smlouvě na objednání dalších 300 vozidel.

Jenže poté se začalo u policie šetřit.

A již loni ředitel policie v Plzeňském kraji Jaromír Kníže připustil, že kvůli úsporám začali některé cesty slučovat, na různé porady či školení museli policisté využívat vlak nebo autobus.

Vyčerpat totiž mohou jen omezené množství benzínu nebo nafty. V některých případech se jedná o zhruba dvě a půl nádrže za měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy