Zavřete půlku policejních škol, radí Kubiceho komise

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
11. 12. 2011 18:01
Podle návrhu by se měly škrty týkat škol v Brně, Pardubicích a Jihlavě
Mladí policisté budou moci zřejmě studovat jen na třech policejních školách a akademii.
Mladí policisté budou moci zřejmě studovat jen na třech policejních školách a akademii. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Počet policejní škol v Česku se pravděpodobně sníží na polovinu.

Jedná se o další návrh "šetřící" komise ministra vnitra Jana Kubiceho.

Škrty by se měly podle plánu týkat vyšších škol v Brně, Pardubicích a Jihlavě. Ostatní - včetně policejní akademie - mají zůstat.

"Policie prošla a prochází důkladnou redukcí početních stavů a nelze předpokládat radikální navyšování," zdůvodňuje v materiálu předseda komise a šéf policistů v Karlovarském kraji Oldřich Tomášek.

Zrušením tří škol by se měly uspořit peníze zejména na mzdách a provozu objektů. Podle prvních odhadů to každý rok může být asi 200 milionů korun.

Zruší se i policejní střediska?

Ministerstvo vnitra však uvádí, že si nechává zpracovávat další podrobnou analýzu, která má říct, jak nejefektivněji řídit české policejní školy.

Z policejní akce Kryštof.
Z policejní akce Kryštof. | Foto: Ondřej Besperát

"Nyní se ale nejprve musí vyřešit otázka systematizace policejních míst, problematice školství se bude věnováno, až budou k dispozici výsledky analýzy," řekla Aktuálně mluvčí ministerstva Petra Schneiderová.

Ta proto nechtěla komentovat, zda vnitro skutečně zavře tři školy, jak to navrhuje Kubiceho komise. Podle jejího plánu se má však rovněž zrušit šest policejních středisek. Tím by se mělo ušetřit dalších 80 milionů korun.

Vlna škrtů

Ministerská komise spočítala, že podle všech jejích návrhů by mohla policie dohromady ušetřit více než 1,3 miliardy korun.

Počítá se zejména s tím, že se zruší řada manažerských a velitelských pozic. Mimo jiné se uvažuje i o prodeji nebo pronájmu dalšího majetku. Snížit by se mohl také počet vrtulníků letecké služby, a to ze třinácti na sedm.

Prezidium chce však o některých návrzích ještě diskutovat. Policejní prezident Petr Lessy své první návrhy předloží ministru vnitra do konce letošního roku. Lessy již naznačil, že na svém prezidiu zruší ze šesti pracovních míst zhruba stovku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy