Zavřete půlku policejních škol, radí Kubiceho komise

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
11. 12. 2011 18:01
Podle návrhu by se měly škrty týkat škol v Brně, Pardubicích a Jihlavě
Mladí policisté budou moci zřejmě studovat jen na třech policejních školách a akademii.
Mladí policisté budou moci zřejmě studovat jen na třech policejních školách a akademii. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Počet policejní škol v Česku se pravděpodobně sníží na polovinu.

Jedná se o další návrh "šetřící" komise ministra vnitra Jana Kubiceho.

Škrty by se měly podle plánu týkat vyšších škol v Brně, Pardubicích a Jihlavě. Ostatní - včetně policejní akademie - mají zůstat.

"Policie prošla a prochází důkladnou redukcí početních stavů a nelze předpokládat radikální navyšování," zdůvodňuje v materiálu předseda komise a šéf policistů v Karlovarském kraji Oldřich Tomášek.

Zrušením tří škol by se měly uspořit peníze zejména na mzdách a provozu objektů. Podle prvních odhadů to každý rok může být asi 200 milionů korun.

Zruší se i policejní střediska?

Ministerstvo vnitra však uvádí, že si nechává zpracovávat další podrobnou analýzu, která má říct, jak nejefektivněji řídit české policejní školy.

Z policejní akce Kryštof.
Z policejní akce Kryštof. | Foto: Ondřej Besperát

"Nyní se ale nejprve musí vyřešit otázka systematizace policejních míst, problematice školství se bude věnováno, až budou k dispozici výsledky analýzy," řekla Aktuálně mluvčí ministerstva Petra Schneiderová.

Ta proto nechtěla komentovat, zda vnitro skutečně zavře tři školy, jak to navrhuje Kubiceho komise. Podle jejího plánu se má však rovněž zrušit šest policejních středisek. Tím by se mělo ušetřit dalších 80 milionů korun.

Vlna škrtů

Ministerská komise spočítala, že podle všech jejích návrhů by mohla policie dohromady ušetřit více než 1,3 miliardy korun.

Počítá se zejména s tím, že se zruší řada manažerských a velitelských pozic. Mimo jiné se uvažuje i o prodeji nebo pronájmu dalšího majetku. Snížit by se mohl také počet vrtulníků letecké služby, a to ze třinácti na sedm.

Prezidium chce však o některých návrzích ještě diskutovat. Policejní prezident Petr Lessy své první návrhy předloží ministru vnitra do konce letošního roku. Lessy již naznačil, že na svém prezidiu zruší ze šesti pracovních míst zhruba stovku.

 

Právě se děje

Další zprávy