Praha - Bylo to příliš mnoho papírování. Když chtěla chráněná dílna od státu peníze na to, aby mohla zaměstnat vozíčkáře, putovala její žádost přes tři instituce.
"Žádost přišla nejprve na ministerstvo, to se potom obrátilo na příslušný kraj, ať potřebnost dílny posoudí. My z Prahy to jen těžko zjistíme," popisuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Na základě toho, jak se rozhodl kraj, potom rozhodli i ministerští úředníci. A dotaci buď schválili, nebo neschválili.
To se ale nyní změní. Od ledna příštího roku budou mít pod sebou dělení peněz na sociální služby přímo kraje. "Samy si rozhodnou, jaké služby potřebují a kolik na ně chtějí uvolnit peněz. Mohou si to navíc naplánovat léta dopředu," popisuje šéfka resortu.
Ministerstvo už podle ní bude jen "tichým garantem". Bude bdít nad tím, jestli se peníze rozdělují spravedlivě. Tedy zda je nedostávají jen krajská zařízení, zatímco ostatní potřební živoří.
Víc domovů důchodců, méně poradenství
Kraje už se proto začaly na změnu připravovat. Například ve středních Čechách se rozhodli, že podpoří hlavně domovy seniorů. Budou se stavět především nové. Středočeští důchodci totiž čekají na místo v domově průměrně rok a čtvrt.
"Domovy pro seniory mají v evidenci 5,5 tisíce žadatelů. Těch, kteří by potřebovali nastoupit co nejdříve, je kolem 1500. Nejdelší čekací lhůta je obvykle ve větších městech," přibližuje krajský náměstek pro sociální oblast Zdeněk Syblík. Při výstavbě počítá také s evropskými penězi.
Na jižní Moravě naopak chtějí podpořit terénní služby. Tak, aby mohli staří lidé co nejdéle setrvat doma. "Kromě toho chceme stopnout chaotický růst sociálních služeb v oblasti poradenství," plánuje krajský radní Marek Šlapal.
Jistota, že neskončí ze dne na den
Stacionáře a domovy důchodců si podle něj polepší i v tom, že budou mít konečně jistotu, že ze dne na den neskončí. O peníze totiž nebudou bojovat každý rok znovu, žádost se bude podávat na několik let dopředu.
Jenomže zařízení, která nespadají přímo pod kraj, mají ze změny naopak strach. Bojí se, že dají krajští radní přednost "svým" poskytovatelům. Na ostatní peníze nezbudou.
"Už letos jsme dostali tak málo peněz, že jsme přemýšleli, které služby omezíme. Kraj by se měl chovat spravedlivěji. Měl by se podívat, jak kdo skutečně hospodaří," řekl například ředitel jihomoravského Domova Betlém Petr Hejl, který poskytuje zázemí postiženým klientům.
Všechny kraje v Česku mají od ministerstva financí slíbeno dohromady 7,2 miliardy korun na sociální služby. A to nejen pro letošní rok, ale i pro následující tři roky. Částka se bude podle potřeby valorizovat.