"Ano, je pravda, že pan plukovník Michal Keřka, ekonomický náměstek policejního prezidenta, ve středu informoval své nejbližší spolupracovníky a širší vedení policie o svém záměru ukončit k 31. březnu tohoto roku služební poměr," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. "Žádost o propuštění ze služebního poměru panu policejnímu prezidentovi již předal," dodala.
Náměstku Keřkovi podléhaly veškeré finance prezidia. Jeho lidé hospodaří s penězi, spravují majetek prezidia a odpovídají za logistiku. Ekonomiku řídil od listopadu 2019. Podle informací Aktuálně.cz stojí za jeho odchodem ryze osobní důvody. Keřka si chce najít místo v privátním sektoru, jenž mu umožní více prostoru pro rodinný život. Jeho rozhodnutí bylo pro většinu kolegů velkým překvapením.
Plukovník Keřka se přidal k policejnímu sboru v listopadu 2000, začínal na oddělení v pražských Strašnicích. Strávil tam pět let. Další čtyři roky sloužil jako vyšetřovatel hospodářské kriminality na jednom z pražských policejních ředitelství. Následně už se pohyboval ve vedení elitních útvarů, prošel Útvarem pro odhalování korupce a finanční kriminality i NCOZ. Na policejní prezidium nastoupil v prosinci 2017.
Místo Švejdara Vondrášek nebo Lerch?
"Výběr jeho nástupce proběhne v souladu se zákonem o služebním poměru a personální pravomoc má policejní prezident," uvedla mluvčí Rendlová. Výběr provede už nový policejní prezident. Na místo ekonomického náměstka se mohou přihlásit policisté ve stejné platové třídě. Pokud z tohoto nabídkového řízení nikdo nevzejde, vyhlásí se výběrové řízení, které bude otevřené pro více zájemců.
Stejným způsobem se bude hledat také Švejdarův nástupce v nejvyšší policejní funkci. V nabídkovém řízení organizovaném ministerstvem vnitra si mohou o post říci příslušníci všech tuzemských bezpečnostních sborů v 11. platové třídě. U policie jde typicky o náměstky na prezidiu. Nejdřív ale musí vnitro ověřit, zda v této třídě nepůsobí někdo v záloze bez zařazení, a případně ho oslovit. Minimálně u policie však nikdo takový není.
Pokud se nepodaří najít nového policejního prezidenta v nabídkovém řízení, ministerstvo vnitra vyhlásí standardní konkurz. Podle informací Aktuálně.cz se ve sboru spekuluje o dvou možných kandidátech. Jedním z nich je Švejdarův první náměstek Martin Vondrášek, druhým je pražský policejní ředitel Tomáš Lerch. Druhý jmenovaný by však mohl o nejvyšší post ve sboru usilovat až ve výběrovém řízení.
Nástupce ideálně hned
"V ideálním případě bych si představoval, pokud končí jeden policejní prezident, tak v podstatě okamžitě nastupuje jeho následovník, ale znovu říkám, je to ideální scénář, který nemusí být naplněn," řekl v pondělí v České televizi ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Švejdar odejde ze služby 31. března.
Jeho rozhodnutí opustit policii předcházela schůzka s Rakušanem, na kterou upozornil Deník N. Rakušan přitom tehdy ještě ministrem nebyl, v demisi stále vládl kabinet Andreje Babiše (ANO). Lídr STAN později připustil, že načasování schůzky nebylo vhodné. Na druhou stranu policejní prezident se mění s nástupem téměř každého kabinetu. Švejdarův předchůdce Tomáš Tuhý skončil ve funkci čtyři měsíce poté, co Babišova vláda získala důvěru.
"Já jsem z vyjádření pana ministra pochopil, že současná vláda i on chtějí změnu na pozici policejního prezidenta. Sám jsem se rozhodl o tom, že skončím ve služebním poměru, protože se domnívám, že doba, která policii čeká, nebude vůbec jednoduchá, a já prostě nechci blokovat jednání mezi ministerstvem a Policií České republiky," sdělil ke svému odchodu Švejdar.