Další oběti zdražování? Lidé topící uhlím. A elektřinou

Pavel Baroch
8. 1. 2008 13:10
Ekologická daň nejvíc zdražila uhlí
"Podívejte se, že topím jen dřevem a uhlím. Spálí se tu dva kyblíky denně," ukazuje stará kamna majitel zahradnictví Miloň Vlček.
"Podívejte se, že topím jen dřevem a uhlím. Spálí se tu dva kyblíky denně," ukazuje stará kamna majitel zahradnictví Miloň Vlček. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Na letošní zdražování zatím nejvíce doplácejí lidé, kteří své domy vytápějí elektřinou. Nebo uhlím.

Nejenže jako ostatní rodiny platí za návstěvu lékaře, za recept, že nakupují dražší potraviny, ale ještě jim nejvíce stouply náklady na vytápění. Uhlí přitom zatížila nová ekologická daň nejvíce - o zhruba deset procent.

"Některé domácnosti zaplatí za elektřinu až o dvacet procent více," řekla Aktuálně.cz Monika Kašparová, mluvčí sdružení Ekowatt, přední české poradenské společnosti pro energetiku, ekonomiku a životní prostředí.

Uvedla, že zatímco loni zaplatila průměrná domácnost za stometrový nezateplený domek bezmála 50 tisíc korun za elektřinu, letos to bude až o deset tisíc víc. "Elektřina šla hodně nahoru, některým domácnostem dokonce víc, než se koncem loňského roku uvádělo," dodala Kašparová.

Přitom ekologická daň zdražila elektřinu jen o procento. Jenže ohromný vliv na její cenu má evropský trh, kde začíná být energie nedostatek, takže její cena stoupá. I v Česku, kde je zatím elektřiny přebytek, takže se vyváží.

Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí.
Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Uhlí znovu zdraží - od února

Ekowatt zjišťoval i to, o kolik stoupla cena uhlí pro domácnosti. Od ledna zatím o zhruba deset procent, což odpovídá výši ekologické daně. "Dodavatelé ale hlásí, že od února znovu zdraží, protože teď prodávali ještě staré zásoby. O kolik to bude, to zatím nechtějí prozradit," řekla Kašparová.

Právě na zdražování uhlí kvůli ekologické daňové reformě si stěžuje například starosta severočeské Telnice Jaroslav Doubrava. Uhlí totiž stále je jedno z nejlevnějších paliv, ale nová daň ho má postupně zdražit. "Je to trest za to, že mnozí lidé nemají na to, aby si zaplatili ekologičtější plyn nebo elektřinu," tvrdí Doubrava, podle něhož to je především problém starých lidí.

"Nové kotle jsou mimo jejich finanční možnosti," řekl Doubrava. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí letos průměrný důchod mírně překročí hranici devíti tisíc korun.

Podobný názor zastává i Jan Procházka, analytik společnosti Cyrrus. "Důchodci jen velice špatně přecházejí na jiné druhy paliva, protože na to nemají prostředky. Myslím, že v tomto smyslu ekologická daň ztrácí svůj smysl," řekl v České televizi Procházka.

Nejnovější poznatky českých vědců dokazují, že muži, kterým chybí jeden specifický gen, mohou být přechodně v zimních měsících, během topné sezony, neplodní.
Nejnovější poznatky českých vědců dokazují, že muži, kterým chybí jeden specifický gen, mohou být přechodně v zimních měsících, během topné sezony, neplodní. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Bursík nechce uhlí

Smyslem ekologické daňové reformy je právě přimět firmy a domácnosti, aby více využívaly ekologičtější druhy paliv - plyn nebo obnovitelné zdroje energie, například tepelná čerpadla či kotle na biomasu.

Právě spalování uhlí se v posledních letech stalo vážným ekologickým problémem a ministr životního prostředí Martin Bursík by chtěl postupně topení uhlím z českých obcí zcela vytlačit. Dnes přitom uhlím topí asi půl milionu domácností. Jenže špinavý vzduch prokazatelně škodí zdraví a má dokonce na svědomí každý rok tisíce lidských životů.

Ministerstvo životního prostředí teď chce finančně pomoci lidem, aby změnili své vytápění na ekologické. Ze Státního fondu životního prostředí by měli získat až padesátiprocentní dotaci.

Následující měsíce ukáží, nakolik budou mít lidé o ekologické peníze zájem. Uhlí totiž nadále zůstává jedním z nejlevnějších paliv. Topení uhlím vyjde zhruba na polovičku oproti elektřině. Ministerstvo proto rozeslalo radnicím leták, v němž vyzývá občany k tomu, aby přestali topit špinavým uhlím či dokonce odpadky.

Foto: Ludvík Hradilek

Zdražilo i dálkové vytápění

Více za topení zaplatí letos i domácnosti, které jsou připojeny na dálkové vytápění. Podle Teplárenského sdružení zaplatí průměrná rodina ročně o 2050 korun víc než vloni, tedy o zhruba deset procent.

Jde o největší meziroční zdražení tepla za posledních deset let. Sdružení přičítá polovinu cenového nárůstu zvýšení DPH z pěti na devět procent a zároveň zavedení nové ekologické daně. Nejvíce přitom zaplatí lidé tam, kde jsou napojeni na teplárnu spalující uhlí, která zároveň nevyrábí elektřinu.

 

Právě se děje

Další zprávy