Praha - Česká lékařská komora se postavila proti tomu, aby měli pacienti jednodušší přístup k některým druhům léků - například k antikoncepci či k medikamentům snižujícím hladinu cholesterolu.
Státní ústav pro kontrolu léčiv a ministerstvo zdravotnictví totiž u některých léků umožnili, že si je lidé mohou vyzvednout přímo v lékárnách a nemusejí kvůli tomu navštívit lékaře.
Komora tvrdí, že bez lékařů bude tento způsob prodeje léků nebezpečný, protože lékárníci nejsou s to odborně vyšetřit jejich zdravotní stav a léčit.
Prezident komory Milan Kubek kvůli tomu pohrozil ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi a řediteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martinu Benešovi trestním oznámením.
"Česká lékařská komora zásadně nesouhlasí s návrhem zařadit novou kategorii přípravků vydávaných bez receptů. Nemá to žádné medicínské opodstatnění," řekl dnes Kubek novinářům.
Čtěte více:
Změní se ceny všech léků. Ušetřit se mají miliardy
Hormonální antikoncepce bude od ledna bez receptu
Léky pouze na občanky
V Česku si lze koupit léky buď na předpis nebo ve volném prodeji. Od ledna by měla vzniknout nová kategorie "léků bez lékařského předpisu s omezením".
Lékárníci budou podle občanky kontrolovat v centrální databázi receptů, která bude od ledna fungovat, zda má pacient na daný lék právo. Bez receptu by tak šly pořídit například léky na vysoký cholesterol, migrénu, obezitu, suchý kašel, žaludeční vředy nebo antikoncepci.
V souvislostech: Lékaři posílají pacientty do vybraných lékáren
Seznam léků vytvořil Státní ústav pro kontrolu léčiv na základě zákona. Podle ministerstva šlo o to dostat některé léky pod větší kontrolu a naopak uvolnit ruce pacientům, aby nemuseli být vázáni na pravidelné návštěvy u lékaře.
"Lékárník by pacientovi vydal pouze takový lék, který už pacient někdy předtím dostal od lékaře předepsaný. Ve stejné dávce," říká viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.
Vyvrací tak tvrzení prezidenta lékařů, že by lékárníci pacienty léčili. Navíc by šlo o dlouhodobě bezpečné léky, žádné novinky na trhu.
Trestní oznámení
Podle prezidenta lékařské komory by měl ministr "tomuto nebezpečnému experimentu" zabránit. Pacienti se podle něj vystavují riziku smrti, pokud se budou léčit sami bez lékařského dohledu. Tvrdí, že návrh má hlavně přinést zisky farmaceutickým firmám.
"Pokud zvítězí zájem farmaceutických lobby, nezbude mi nic jiného, než podat trestní oznámení na ředitele SÚKL a ministra zdravotnictví z důvodu podezření ze spáchání trestního činu obecného ohrožení," prohlásil Kubek.
Kauza: Ústecká nemocnice obchoduje s léky. Porušuje zákon
Lékaři by podle něj nemohli nést odpovědnost za případné komplikace způsobené léčbou. "To je zbytečná hysterie. Je to zatím pracovní materiál a měla se nad ním vést odborná diskuze, která by tyto otázky v klidu vyřešila," říká mluvčí ministra zdravotnictví Tomáč Cikrt.
Zároveň dodává, že novinka nemá zasahovat do lékařské profese. "Můžeme ale využít toho, že tu máme další akademicky vzdělanou profesi lékárníků. Obě se mohou vzájemně doplňovat," říká.