Brno - Výstavbu rychlostní silnice R52 z Brna do Mikulova a k rakouským hranicím ohrožuje vážný problém. V cestě silnice je totiž lokalita se vzácnými slanomilnými rostlinami, která má být zařazena do seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000.
A pokud bude se zařazením lokality souhlasit ministerstvo životního prostředí a vláda, tak je výstavba dálnice k rakouským hranicím vážně ohrožena.
Protestujeme
A to se nelíbí vedení Jihomoravského kraje.
"Jedná se o prioritní stavbu Jihomoravského kraje, díky níž se Brno dostane do Evropy. Bohužel, Agentura ochrany přírody a krajiny a její aktivity celou věc zdržují. Navíc Jihomoravský kraj zásadně nesouhlasí s návrhem Agentury," uvedl Milan Venclík, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje. Kraj už poslal proetstní dopis předsedovi vlády.
Zařazení celé oblasti do seznamu chráněnných lokalit bylo navrženo dodatečně. O tom, zda bude vyhlášena jako chráněna oblast, rozhodne Ministerstvo životního prostředí a vláda.
"Pokud k jejímu vyhlášení dojde, stavba nebude moci vést tímto územím. Nic na tom nezmění fakt, že region ji ke svému dalšímu rozvoji potřebuje," dodal Venclík.
Slanisko představuje jednu z posledních lokalit slanomilné vegetace a roste zde takřka 220 druhů cévnatých rostlin. Vedle rostlin se vyznačuje i výskytem ohrožených motýlů a dalších živočišných druhů.
Silnice na soudu
O výstavbu silnice R52 se bojuje dlouhodobě, má jít o první silnici dálničního typu z Česka do Rakouska.
Odpůrci trasy silnice z Brna do Mikulova z nevládních organizací a starostů obcí totiž prosazují trasu před Břeclav a využití stávající dálnice D2.
Spor o tuto silnici je už také na Ústavním soudu, řešil je veřejný ochránce práv a dostal se také k úředníkům Evropské komise.
Ze studie, kterou si zadalo Ředitelství silnic a dálnic, navíc vyplývá to, že stavba rychlostní silnice v úseku Pohořelice - Mikulov není z ekonomického hlediska efektivní.
Rychlostní silnice R52 v úseku Pohořelice - Mikulov se má stavět v letech 2010-14. Stavební náklady jsou odhadnuty na 10 miliard korun.