Praha - Agentura, v jejímž čele stojí blízký přítel premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík, žaluje stát o pět milionů korun.
O ty měla PR agentura New Deal Communications přijít kvůli stíhání Dalíka v kauze údajného uplácení exposlance Zdeňka Kořistky. Dalíkovi, který je předsedou představenstva New Deal Communications, vadí i to, že se informace o jeho stíhání dostaly do médií.
"Někteří klienti kvůli tomu vypověděli smlouvy, které měly se společností uzavřené a vznikla tak škoda," řekl deníku Aktuálně.cz Dalíkův právní zástupce Stanislav Devátý.
Náhradu škody za ušlý zisk vymáhá společnost po ministerstvech vnitra a spravedlnosti.
"Mělo se tak stát proto, že státní zástupce a PČR uveřejnili o společníkovi žalující společnosti, panu Dalíkovi, informace v souvislosti s jeho trestním stíháním. Tyto informace měly být uveřejněny v souvislosti právě s žalující společností," říká k tomu mluvčí Městského soudu v Praze Petr Kulawiak.
Obvodní soud pro Prahu 2 žalobu Dalíkovy společnosti v dubnu zamítl. Dalík se proto odvolal k Městskému soudu v Praze. Ten o věci ještě nerozhodl.
První kolo Dalík prohrál
Obvodní soud dal ve sporu za pravdu státu. Ten tvrdí, že podobnou žalobu může podat jen ten, kdo byl účastníkem trestního řízení - v tomto případě Marek Dalík jako fyzická osoba.
"Věřím, že stanovisko odvolacího soudu bude jiné. Soud prvního stupně rozhodl v rozporu s několika judikáty," říká Devátý. "Škodu může utrpět i někdo jiný, než přímo stíhaná osoba. Pokud policie stíhá například jednatele firmy a zlikviduje ji, tak tu není právo domáhat se odškodnění." Pokud by neuspěl, je připraven spor dovést až k Ústavnímu soudu.
Stát: Ať nejprve žaluje média
Právníci ministerstev uspěli u soudu prvního stupně i s argumentem, že žaloba na jejich úřady je předčasná.
"Soud uznal námitku ministerstva spravedlnosti o předčasnosti žalobního návrhu, když žalobce nevyužil všech prostředků, které zákon poškozenému k ochraně jeho práva poskytuje (např. žaloba proti vydavateli periodického tisku, v jehož článku bylo jméno žalobce uvedeno)," uvedla Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.
Takzvaná kauza Kořistka se odehrála v roce 2004. Tehdy byli lobbisté Marek Dalík a Jan Večerek zatčeni a obviněni z uplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky.
Kauza Kořistka vyvolala sérii žalob
Za hlasování proti novému Grossovu kabinetu mu údajně měli nabízet milionové částky a posty v diplomacii. Stíhání obou mužů bylo pravomocně zastaveno na jaře roku 2005. Pak se rozeběhla série soudních sporů o odškodnění. Dalík zažaloval stát o odškodnění a neuspěl.
Vypadalo to, že s Večerkem uspějí s žalobou proti Kořistkovi. Krajský soud nařídil Kořistkovi, aby oběma lobbistům zaplatil po patnácti tisících odškodného. Odvolací Vrchní soud v Olomouci, ale v polovině září uvěřil Kořistkově verzi a rozhodl, že nic platit nemusí.
Kořistku zažalovala i Občanská demokratická strana. V prvním kole vyhrála. Pražský městský soud nařídil exposlanci, aby straně zaplatil sto tisíc korun. Kořistka se odvolal a na pravomocný rozsudek se stále čeká.