reklama
 
 

Soud uvěřil Kořistkovi, že ho Dalík chtěl uplatit

17. 9. 2008 13:23
Dalík i Večerek se brání, podají dovolání

Praha - Soud v Olomouci uvěřil někdejšímu unionistickému poslanci Zdeňku Kořistkovi, že se ho v roce 2004 pokusili uplatit Marek Dalík a lobbista Jan Večerek.

Vrchní soud tak rozhodl v kauze o korupci v politice. "Nevěřil jsem v naší justici, soud ale dnes uvěřil, že jsem věrohodný," řekl Aktuálně.cz Kořistka.

Původně se měl za svá slova omluvit a oběma mužům zaplatit dohromady 30 tisíc korun. Odvolací soud však toto rozhodnutí zrušil s odůvodněním, že Kořistka mluvil pravdu.

Soud se zabýval žalobou na ochranu osobnosti, kterou na někdejšího zákonodárce podali kvůli neprokázanému obvinění právě Dalík s Večerkem. 

Podáme dovolání, vzkazuje Dalík

Oba dva ale vinu odmítají a rozhodli se, že proti dnešnímu verdiktu podají dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Ten by měl rozhodnout, zda je správné předchozí rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který žalovanému Zdeňku Kořistkovi neuvěřil, nebo dnešní rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, který mu naopak uvěřil," sdělili právníci Dalíka a Večerka.

Zda bude Kořistka podnikat kvůli dnešnímu rozhodnutí nějaké právní kroky, zatím neví.

"Teď o tom vůbec nepřemýšlím. Ta kauza se táhla čtyři roky a teď přemýšlím o tom, co všechno jsem si kvůli tomu vytrpěl. Poradím se o tom s právníkem," řekl.

Řeč, kterou se při minulém stání Kořistka hájil u soudu, čtěte ZDE.

Jak to tehdy bylo?

Příběh je starý už několik let. Rozpoutal se kvůli schůzce, na které se v polovině roku 2004 sešli exposlanec s poradcem Mirka Topolánka Markem Dalíkem a lobbistou Janem Večerkem.

Kořistka tehdy tvrdil, že mu oba muži nabídli deset milionů a místo velvyslance, když nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse.

Obvinění se ale nepodařilo prokázat. Celý případ, ve kterém se mezi odposlouchávanými ocitl i šéf ODS a nynější premiér Mirek Topolánek, nakonec skončil odložením. Verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká.

A právě kvůli slovům o korupci se rozhořely spory o odškodnění. Původně měl Kořistka podle rozhodnutí ostravského soudu zaplatit lobbistům třicet tisíc korun. Každému po patnácti tisících. Proti verdiktu se všichni odvolali. A o tom rozhodoval právě olomoucký vrchní soud.

Čtěte více: Kauza Kořistka se vrací. Dalík chce půl miliónu

Kořistka čelí i další žalobě, kterou na něj podala ODS. Strana požadovala odškodnění deset milionů korun. U pražského městského soudu získala sto tisíc korun. I proti tomu se bývalý poslanec u soudu odvolal, odvolací soud se ale zatím nekonal.

autor: Markéta Chaloupská | 17. 9. 2008 13:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama