Dalík prohrál soud, stát mu nemusí platit miliony

Markéta Chaloupská
26. 3. 2009 12:04
Soudkyně zamítla žalobu jeho firmy New Deal Communications, která chtěla po Česku peníze kvůli aféře s unionistickým Zdeňkem Kořistkou
Předseda ODS Mirek Topolánek přichází na povolební oslavu v pražské restauraci Kogo se svým poradcem Markem Dalíkem.
Předseda ODS Mirek Topolánek přichází na povolební oslavu v pražské restauraci Kogo se svým poradcem Markem Dalíkem. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Marek Dalík, blízký spolupracovník a přítel premiéra Mirka Topolánka, neuspěl s žalobou na Česko.

Soud dnes rozhodl o tom, že nedostane od státu pět milionů za údajné poškození jména své firmy, napsal server iHNed.cz.

Soudkyně zamítla žalobu Dalíkovy firmy New Deal Communications, která chtěla po Česku peníze kvůli aféře s unionistickým Zdeňkem Kořistkou.

Ten před čtyřmi lety obvinil Dalíka, že mu nabídl úplatek za hlas proti vládě Stanislava Grosse. Na základě toho pak Dalíka zatkla policie.

Dalíkovi vadí hlavně to, že se informace o jeho stíhání dostaly do médií. "Někteří klienti kvůli tomu vypověděli smlouvy, které měli se společností uzavřené a vznikla tak škoda," vysvětlil před časem deníku Aktuálně.cz Dalíkův právní zástupce Stanislav Devátý.

Náhradu škody za ušlý zisk vymáhala společnost po ministerstvech vnitra a spravedlnosti.

Podle čtvrtečního verdiktu pražského městského soudu ale stát nemůže za to, co napíší novináři. Dalík by pak prý měl zažalovat spíše vydavatele novin. Navíc mu musí být jasné, že se o jeho kauzu novináři zajímali více, než je obvyklé.

Kauza Kořistka vyvolala sérii žalob

Foto: Aktuálně.cz

Vše odstartoval někdejší unionistický poslanec Zdeněk Kořistka. Ten tvrdil, že mu Dalík s Janem Večerkem údajně za hlasování proti novému kabinetu Stanislava Grosse nabízeli milionové částky a posty v diplomacii. Stíhání obou mužů bylo pravomocně zastaveno na jaře roku 2005. Pak se rozeběhla série soudních sporů o odškodnění. Dalík zažaloval stát o odškodnění a neuspěl.

Vypadalo to, že s Večerkem uspějí s žalobou proti Kořistkovi. Krajský soud nařídil Kořistkovi, aby oběma lobbistům zaplatil po patnácti tisících odškodného. Odvolací Vrchní soud v Olomouci, ale v polovině září uvěřil Kořistkově verzi a rozhodl, že nic platit nemusí.

Ve hře je ale stále žaloba Občanské demokratické strany. V prvním kole vyhrála. Pražský městský soud nařídil exposlanci, aby straně zaplatil sto tisíc korun. Kořistka se odvolal a na pravomocný rozsudek se stále čeká.

 

Právě se děje

Další zprávy