Kauza uplácení exposlance Kořistky skončila

Markéta Chaloupská
24. 3. 2009 15:40
Případ se znovu otevírat nebude, rozhodla státní zástupkyně

Praha - Kauza údajného uplácení unionistického exposlance Zdeňka Kořistky zřejmě definitivně skončila.

Ačkoliv olomoucký vrchní soud loni v září rozhodl, že Kořistkovi nabídl Marek Dalík a Jan Večerek v roce 2004 úplatek za to, že bude hlasovat proti vládě Stanislava Grosse, případ se znovu otevírat nebude.

"Spis jsem prostudovala, ale neshledala jsem žádné nové skutečnosti, které by vedly k tomu, že by se měl případ znovu otevřít," řekla pro Aktuálně.cz ostravská státní zástupkyně Tamara Kornasová, které Kořistka na konci loňského roku předal žádost, aby nechala jeho případ na základě verdiktu soudu znovu prošetřit.

Zdeňka Kořistku rozhodnutí státní zástupkyně nepřekvapilo.

"Nic jiného jsem nečekal, udělala všechno proto, aby se to znovu neotevíralo," řekl Aktuálně.cz Kořistka. "Nechápu, že ji nepřesvědčil ani verdikt dvou nezávislých soudů, které rozhodly, že minimálně nabídka na post velvyslance zazněla," dodal.

Jak to tehdy bylo?

Příběh je starý už několik let. Rozpoutal se kvůli schůzce, na které se v polovině roku 2004 sešli exposlanec s poradcem Mirka Topolánka Markem Dalíkem a lobbistou Janem Večerkem.

Kořistka tehdy tvrdil, že mu oba muži nabídli deset milionů a místo velvyslance, když nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse.

Obvinění se ale nepodařilo prokázat. Celý případ, ve kterém se mezi odposlouchávanými ocitl i šéf ODS a nynější premiér Mirek Topolánek, nakonec skončil odložením. Verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A právě kvůli slovům o korupci se rozhořely spory o odškodnění. Původně měl Kořistka podle rozhodnutí ostravského soudu zaplatit lobbistům třicet tisíc korun. Každému po patnácti tisících. Proti verdiktu se všichni odvolali. A o odvolání v září rozhodoval olomoucký vrchní soud, který Kořistkovi uvěřil, že ho lobbisté chtěli uplatit.

Další žaloba

Kořistka čelí i další žalobě, kterou na něj podala ODS. Strana požadovala odškodnění deset milionů korun. U pražského městského soudu získala sto tisíc korun.

I proti tomu se bývalý poslanec u soudu odvolal, odvolací soud se ale zatím nekonal. Podle informací Aktuálně.cz si zatím pouze pražský vrchní soud vyžádal spis.

 

Právě se děje

Další zprávy