Dalíkova firma žaluje stát o odškodné pět miliónů

Firma chce peníze za stíhání Dalíka v kauze Kořistka
Marek Dalík
Marek Dalík | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Agentura, v jejímž čele stojí blízký přítel premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík, žaluje stát o pět milionů korun.

O ty měla PR agentura New Deal Communications přijít kvůli stíhání Dalíka v kauze údajného uplácení exposlance Zdeňka Kořistky. Dalíkovi, který je předsedou představenstva New Deal Communications, vadí i to, že se informace o jeho stíhání dostaly do médií.

"Někteří klienti kvůli tomu vypověděli smlouvy, které měly se společností uzavřené a vznikla tak škoda," řekl deníku Aktuálně.cz Dalíkův právní zástupce Stanislav Devátý.

Náhradu škody za ušlý zisk vymáhá společnost po ministerstvech vnitra a spravedlnosti.

"Mělo se tak stát proto, že státní zástupce a PČR uveřejnili o společníkovi žalující společnosti, panu Dalíkovi, informace v souvislosti s jeho trestním stíháním. Tyto informace měly být uveřejněny v souvislosti právě s žalující společností," říká k tomu mluvčí Městského soudu v Praze Petr Kulawiak.

Obvodní soud pro Prahu 2 žalobu Dalíkovy společnosti v dubnu zamítl. Dalík se proto odvolal k Městskému soudu v Praze. Ten o věci ještě nerozhodl.

První kolo Dalík prohrál

Mirek Topolánek v hledišti mnichovské Allianz Arény. Vlevo od něj přítel Marek Dalík.
Mirek Topolánek v hledišti mnichovské Allianz Arény. Vlevo od něj přítel Marek Dalík. | Foto: Ondřej Besperát

Obvodní soud dal ve sporu za pravdu státu. Ten tvrdí, že podobnou žalobu může podat jen ten, kdo byl účastníkem trestního řízení - v tomto případě Marek Dalík jako fyzická osoba.

"Věřím, že stanovisko odvolacího soudu bude jiné. Soud prvního stupně rozhodl v rozporu s několika judikáty," říká Devátý. "Škodu může utrpět i někdo jiný, než přímo stíhaná osoba. Pokud policie stíhá například jednatele firmy a zlikviduje ji, tak tu není  právo domáhat se odškodnění." Pokud by neuspěl, je připraven spor dovést až k Ústavnímu soudu.

Stát: Ať nejprve žaluje média

Právníci ministerstev uspěli u soudu prvního stupně i s argumentem, že žaloba na jejich úřady je předčasná.

"Soud uznal námitku ministerstva spravedlnosti o předčasnosti žalobního návrhu, když žalobce nevyužil všech prostředků, které zákon poškozenému k ochraně jeho práva poskytuje (např. žaloba proti vydavateli periodického tisku, v jehož článku bylo jméno žalobce uvedeno)," uvedla Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Takzvaná kauza Kořistka se odehrála v roce 2004. Tehdy byli lobbisté Marek Dalík a Jan Večerek zatčeni a obviněni z uplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky.

Foto: Aktuálně.cz

Kauza Kořistka vyvolala sérii žalob

Za hlasování proti novému Grossovu kabinetu mu údajně měli nabízet milionové částky a posty v diplomacii. Stíhání obou mužů bylo pravomocně zastaveno na jaře roku 2005. Pak se rozeběhla série soudních sporů o odškodnění. Dalík zažaloval stát o odškodnění a neuspěl.

Vypadalo to, že s Večerkem uspějí s žalobou proti Kořistkovi. Krajský soud nařídil Kořistkovi, aby oběma lobbistům zaplatil po patnácti tisících odškodného. Odvolací Vrchní soud v Olomouci, ale v polovině září uvěřil Kořistkově verzi a rozhodl, že nic platit nemusí.

Kořistku zažalovala i Občanská demokratická strana. V prvním kole vyhrála. Pražský městský soud nařídil exposlanci, aby straně zaplatil sto tisíc korun. Kořistka se odvolal a na pravomocný rozsudek se stále čeká.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy