Praha - Pouze čtyřikrát se ocitli lídři obou velkých stran - Jiří Paoubek a Petr Nečas - v přímém mediálním střetu. První v dubnu, krátce poté, co se Petr Nečas stal novým volebním lídrem ODS, se odehrál v České televizi. Následovala pauza.
Poslední týden před volbami se pak střetli hned třikrát: v neděli v televizi Prima, ve středu na Radiožurnálu a den před volbami opět v České televizi. Tento duel skončil jen 15 a půl hodiny před otevřením volebních místostí.
Podívejme se na to, jak debaty obou lídrů mohly pomoct voliči v jeho rozhodování za volební plentou.
Premiérský dotazník - a nic nového
První debata v České televizi v dubnu se nesla v klidném duchu, teprve později se zvrhla v hádku. Formu "premiérského dotazníku" zpočátku oba soupeři respektovali.
Na vzájemné napadání došlo později, ostřeji se střetli ve chvíli, kdy si vzájemně vyčítali, kdo může za veřejný dluh. Lídři ČSSD a ODS sice v této debatě vytáhli i grafy, volič se ale v zásadě nic nového nedozvěděl.
"Pro mě neměla debata žádnou vypovídací hodnotu," shrnul duel politolog Petr Just.
Jiří Paroubek i Petr Nečas se zjevně teprve oťukávali.
Dvě minuty a dost!
Druhá debata v televizi Prima minulou neděli byla ještě klidnější. Forma dvou minut na prohlášení každého lídra k některému ze široce pojatých témat a minuta pro reakci na soupeře ani nedávala prostor pro přímý střet.
Ze všeho nejvíc tak oba lídři připomínali zápasníky, kteří se k sobě v ringu ani nesměli přiblížit. Jiří Paroubek i Petr Nečas jen rozšiřovali volební hesla a jejich odpovědi byly jen velmi obecné.
"Mluvili jak ministerská vyhláška," zhodnotil víkendový výkon Paroubka i Nečase politolog Jan Kubáček.
A komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold si z debaty odnesl jednoznačný závěr: oba přesvědčili diváka jen o tom, že umějí administrovat stát, což je málo.
Pískání, mručení - a pak už jen napadání
Radiožurnál ve středu se snažil diskusi oživit publikem - a to se mu povedlo. Obecenstvo tleskalo, pískalo a mručelo.
Oba lídři pak duel oživili vzájemným napadáním.
Obsahově tak došlo spíš jen na osobní invektivy. Jiří Paroubek nazval Nečase "lovcem sekretářek", Petr Nečas zas mluvil o "tlumočnicích". Věcných argumentů bylo málo.
Poslední duel
Česká televize se napodruhé snažila o mnohem pestřejší formu kombinovanou s pevnými pravidly. Dramaturgie využila expertů jako tazatelů, vybrala důležitá témata (např. veřejný dluh nebo zahraniční orientaci), střídala tempo debaty.
Došlo nejen na široce pojatá témata, ale i na detaily. Oba lídři se také po počátečním pošťouchnutí zklidnili a argumentovali věcně.
"Oceňuji angažování odborníků," řekl k tomu Aktuálně.cz politolog Tomáš Lebeda. "Jejich otázky nemůžou diskutující jen tak zlehčit."
Bezesporu se tady projevilo i to, že oba už obře věděli, co mohou od druhého čekat.
Rozhodují argumenty?
Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve všech debatách upřednostňoval spíše silový styl. Napovídá tomu i slovník, který používá při hodnocení duelů. Např. po debatě v Radiožurnálu svůj výkon zhodnotil slovy: "Nečase jsem přejel jak parní válec."
Volební lídr ODS Petr Nečas se snažil působit klidněji, dokonce uvítal i striktní pravidla Primy, protože "je-li tady účastník diskuse, který se neumí ovládnout, aby neskákal do řeči, televizím nic jiného nezbývá".
Ve vypjatých chvílích se nicméně i Petr Nečas nechal strhnout k hádce a invektivám. Patrné to bylo třeba v dubnu v České televizi i na Radiožurnálu.
Oba lídři se ještě naposledy pokusili přesvědčit nerozhodnuté voliče.
"Ale třeba v roce 2006 bylo nerozhodnutých lidí ještě v den voleb pouhá 3 %", připomíná Lebeda volební studii. "Navíc to jsou lidé, kteří podobné duely a kampaň vůbec příliš nesledují."
Podle Lebedy mohly být duely důležitější spíše pro Nečase: "Mohl se více profilovat směrem k pravicovému voliči a ubrat hlasy jiným stranám ve středu a na pravici spektra. Levicový volič tolik možností nemá."