Duel lídrů: Nečas se přel s Paroubkem, kdo může za dluh

Kateřina Eliášová
11. 4. 2010 14:25
Nečas: Paroubek by měl hrát ve Večerníčku. Jste kašpárek, ohradil se šéf ČSSD
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - První televizní duel dvou lídrů nejsilnější politických stran Petra Nečase a Jiřího Paroubka se obešel bez vážnějšího střetu.

Lídři v něm neoznámili žádnou novinku, spíše opakovali, co už dříve řekli.

Moderátor zvolil formu otázek a následných odpovědí obou politiků, s tím, že na sebe nesměli reagovat.

Po půl hodině to ale oba politici nevydrželi a začali se hádat.

Kdo může za dluh?

Debatu vyvolal spor o to, kdo má větší vinu za dluh státu, který už dosahuje výše téměř 1,2 bilionu korun. Nečas s Paroubkem na sebe tasili cedule s čísly, která měla dokazovat vinu toho druhého.

Nečas označil schodkové rozpočty předchozích kabinetů ČSSD z doby růstu ekonomiky za "ekonomický zločin", Paroubek svaloval vinu na poslední léta pravicové vlády.

Jinak poklidnou debatu rozčeřila taky debata o možných koaličních partnerech. Zatímco Nečas zcela vyloučil vládu založenou na jakékoliv podpoře KSČM, Paroubek ji za určitých podmínek připustil s tím, že by vládu rád vytvořil se středovými politickými stranami. Před komunisty Nečas důrazně varoval.

"ODS nemá programově co nabídnout a tak straší komunisty. Takhle se dřív strašilo mandelinkou bramborovou," glosoval to Paroubek.

Shodných momentů bylo málo. Oba lídři by například privatizovali 10 - 15 procent akcií energetické společnosti ČEZ.

Paroubek: Já jsem byl lepší

Další debata čeká oba politiky 23. května na Primě. A pak se oba znovu utkají v České televizi, tentokrát ale v jiném formátu.

"Počítáme s velkým studiem, kde proti sobě budou stát Petr Nečas a Jiří Paroubek. Diskusi bude moderovat Václav Moravec. Přítomno bude i obecenstvo. Budou to politici z ČSSD a ODS," řekl Aktuálně.cz ředitel zpravodajství Milan Fridrich.

Nedělní debatu s Paroubkem označil Nečas za "celkem běžnou". "Cítím se jako po běžné debatě se soupeřem, který nerespektuje pravidla, ale jsem na to zvyklý. Ponechám na veřejnosti, ať určí, kdo byl lepší. Každý z nás oslovuje jiný typ voličů, každý má jiný styl. Myslím si, že naše voliče jsem přesvědčil," řekl po debatě Petr Nečas.

"Já jsem chtěl mluvit o programu, pan Nečas chtěl urážet. Některé jeho sekvence byly přes rámec a myslím, že ODS ani nic jinýho neumí. Lepší byl ten, kdo byl věcnější a to jsem byla já," uzavřel nedělní dopoledne v České televizi Jiří Paroubek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy