Duel lídrů: Nečas se přel s Paroubkem, kdo může za dluh

Kateřina Eliášová
11. 4. 2010 14:25
Nečas: Paroubek by měl hrát ve Večerníčku. Jste kašpárek, ohradil se šéf ČSSD
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - První televizní duel dvou lídrů nejsilnější politických stran Petra Nečase a Jiřího Paroubka se obešel bez vážnějšího střetu.

Lídři v něm neoznámili žádnou novinku, spíše opakovali, co už dříve řekli.

Moderátor zvolil formu otázek a následných odpovědí obou politiků, s tím, že na sebe nesměli reagovat.

Po půl hodině to ale oba politici nevydrželi a začali se hádat.

Kdo může za dluh?

Debatu vyvolal spor o to, kdo má větší vinu za dluh státu, který už dosahuje výše téměř 1,2 bilionu korun. Nečas s Paroubkem na sebe tasili cedule s čísly, která měla dokazovat vinu toho druhého.

Nečas označil schodkové rozpočty předchozích kabinetů ČSSD z doby růstu ekonomiky za "ekonomický zločin", Paroubek svaloval vinu na poslední léta pravicové vlády.

Jinak poklidnou debatu rozčeřila taky debata o možných koaličních partnerech. Zatímco Nečas zcela vyloučil vládu založenou na jakékoliv podpoře KSČM, Paroubek ji za určitých podmínek připustil s tím, že by vládu rád vytvořil se středovými politickými stranami. Před komunisty Nečas důrazně varoval.

"ODS nemá programově co nabídnout a tak straší komunisty. Takhle se dřív strašilo mandelinkou bramborovou," glosoval to Paroubek.

Shodných momentů bylo málo. Oba lídři by například privatizovali 10 - 15 procent akcií energetické společnosti ČEZ.

Paroubek: Já jsem byl lepší

Další debata čeká oba politiky 23. května na Primě. A pak se oba znovu utkají v České televizi, tentokrát ale v jiném formátu.

"Počítáme s velkým studiem, kde proti sobě budou stát Petr Nečas a Jiří Paroubek. Diskusi bude moderovat Václav Moravec. Přítomno bude i obecenstvo. Budou to politici z ČSSD a ODS," řekl Aktuálně.cz ředitel zpravodajství Milan Fridrich.

Nedělní debatu s Paroubkem označil Nečas za "celkem běžnou". "Cítím se jako po běžné debatě se soupeřem, který nerespektuje pravidla, ale jsem na to zvyklý. Ponechám na veřejnosti, ať určí, kdo byl lepší. Každý z nás oslovuje jiný typ voličů, každý má jiný styl. Myslím si, že naše voliče jsem přesvědčil," řekl po debatě Petr Nečas.

"Já jsem chtěl mluvit o programu, pan Nečas chtěl urážet. Některé jeho sekvence byly přes rámec a myslím, že ODS ani nic jinýho neumí. Lepší byl ten, kdo byl věcnější a to jsem byla já," uzavřel nedělní dopoledne v České televizi Jiří Paroubek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Británie odmítá udělit zastoupení Evropské unie v Londýně diplomatický status

Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.

Británie opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že odmítá udělit diplomatický status a s tím spojené výsady velvyslanci EU ve Spojeném království Joau Valemu de Almeidovi a dalším pracovníkům zastoupení. Zdůvodnilo to tím, že EU není svrchovaným národním státem, a tudíž jí takovýto status nepřísluší.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle serveru stanice BBC napsal dopis britskému ministrovi zahraničí Dominiku Raabovi, v němž v souvislosti s postupem Londýna vyjádřil "hluboké znepokojení".

Evropská komise podle agentury Reuters uvedla, že všech 143 unijních delegací ve světě užívá stejného diplomatického postavení jako mají zástupci států. Londýn si je toho podle ní vědom.

"Poskytnutí recipročního zacházení na základě Vídeňské konvence o diplomatických vztazích je standardní praxí mezi rovnými partnery a jsme si jisti, že si tuto záležitost s našimi přáteli v Londýně můžeme uspokojivým způsobem vyjasnit," řekl mluvčí komise Peter Stano.

Dokud byla Británie součástí bloku, podporovala diplomatický status delegací EU v jiných zemí, dodal Stano. Nynější změnu britského postoje podle něj nic neospravedlňuje.

Londýn podle BBC ve svém kroku argumentoval, že udělení diplomatického statusu pro unijní zástupce by vytvořilo precedent v očích představitelů dalších mezinárodních organizací. EU oproti tomu tvrdí, že není typickou mezinárodní organizací.

Podobný krok jako nyní Londýn učinila před více než dvěma roky administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která ponížila diplomatický status mise EU ve Washingtonu. Komentátoři opatření hodnotili jako důkaz zhoršujících se vztahů mezi Bruselem a Washingtonem. Po silných protestech unijních představitelů bylo původní diplomatické postavení mise EU v USA po několika měsících obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy