Čtvrtina kandidátů jsou ženy. Nahoře je ale nehledejte

Jakub Novák
11. 10. 2012 11:37
Nejméně žen má TOP 09 v Jihomoravském kraji, špatně jsou na tom i "piráti" a "dělníci"
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přestože se letošních krajských voleb účastní v absolutních číslech více žen než v těch minulých, jejich procentuální podíl klesá.

A když už se na kandidátky dostanou, nemají zdaleka vyhráno - obvykle se totiž nedostanou v pořadí kandidátů příliš vysoko.

V letošních volbách tvoří ženy asi 27,6 % z celkového počtu kandidátů.

Příliš mnoho jich nenajdete na většině kandidátek TOP 09 a Starostů (i když některé kraje představují z tohoto pravidla čestné výjimky) a poměrně malé procento žen najdete na kandidátkách "alternativních" stran, jako jsou Česká pirátská strana, Dělnická strana sociální spravedlnosti či Strana svobodných občanů.

Opačný pól potom představují některé krajské kandidátky strany Suverenita - Blok Jany Bobošíkové.

Nejvyšší, přesně dvoutřetinový, podíl žen na kandidátce má strana Suverenita - Strana zdravého rozumu, která se účastní voleb v západních a východních Čechách.

Jeden příklad za všechny - Středočeský kraj

Pro dokreslení celkové situace jsme vybrali jeden kraj, konkrétně ten Středočeský.

Z celkem 1204 kandidátů zde můžete na hlasovacích lístcích najít celkem 352 žen - tedy ani ne třetinu z celkového počtu -, přesto se jedná v tomto ohledu o lehce nadprůměrný kraj.

Vzhledem k počtu kandidujících stran byly vybrány ty, které mají největší šanci na úspěch podle volebního modelu agentur SC&C a STEM/MARK pro Otázky Václava Moravce Speciál.

ČSSD

Na kandidátce sociální demokracie se sešlo patnáct žen, tzn. o něco více než pětina z celkového počtu kandidátů. Nejvýše umístěnou kandidátkou je Miloslava Vlková na čtvrté pozici, současná hejtmanka Zuzana Moravčíková je o tři pozice níže.

ODS

Zastánce "rovného přístupu" asi příliš nepotěší kandidátka občanských demokratů. Ze sedmdesáti možných tu najdete všehovšudy šest žen (tedy asi 8,6 % z celkového počtu kandidátů). Nejvýše nasazenou je na patnácté pozici starostka Bakova nad Jizerou Jana Štěpánová.

KSČM

Na kandidátce stejného rozsahu jako v případě ODS najdete devatenáct žen (tedy něco přes sedmadvacet procent). V první patnáctce jsou potom tři z nich - Jiřina Fialová na třetí, Dana Bechynská na šesté a Zuzana Nekovářová na desáté pozici.

TOP 09 a Starostové

Za toto uskupení kandiduje ve Středočeském kraji celkem třináct žen, tedy necelá pětina všech kandidátů. Lídrem kandidátky je přitom poslankyně Helena Langšádlová, hned za ní je na kandidátce další žena - Věra Kovářová - a na čtvrté pozici potom místostarostka Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi Nina Nováková.

Tím nicméně výčet končí a další jména se objevují spíše až od druhé poloviny kandidátky dále.

Strana zelených

Zelení postavili kandidátku s necelou třetinou žen. Z 69 kandidátů za ně ve středních Čechách kandiduje jednadvacet žen. V první patnáctce jmen najdete čtyři ženy s nejvýše nasazenou Ivou Kofroňovou na druhém místě.

Na šesté pozici ji následuje Eva Kudláčková a na desáté potom Irena Jančaříková. Kandidátní listina zelených působí oproti ostatním poměrně vyrovnaně, ženské kandidátky lze najít prakticky rovnoměrně rozdělené po celé kandidátce.

Koalice KDU-ČSL, SNK ED a nezávislých kandidátů

Koalice těchto dvou stran a nezávislých kandidátů postavila kandidátku velmi podobnou, alespoň co se počtů týče, jako Strana zelených.

Nicméně kromě starostky Jílového u Prahy Květy Halanové na čtvrté pozici a Marie Hoškové na pozici deváté je jinak většina žen umístěna sice v první polovině kandidátky, nicméně zejména až ve druhé a třetí desítce jmen.

 

Právě se děje

Další zprávy