Čtenáři o čekárnách: Výpravčí se hřál, my zatím mrzli

Hana Pecinová
26. 1. 2010 17:05
Přečtěte si, jaké zkušenosti mají s čekárnami Českých drah naši čtenáři
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - I čtenáři online deníku Aktuálně.cz mají s jízdou vlaky a čekárnami Českých drah své zkušenosti.

Většina z nich je bohužel negativní. Čekárny jsou zavřené, netopí se v nich a obdobná situace je i ve vagónech ve vlacích, napsali čtenáři.

Reagovali tak na článek o důvodech, které České dráhy vedou k zavírání čekáren na nádražích už po páté hodině odpolední.

Ve většině negativních se našel i pozitivní ohlas, i když trochu nečekaný a překvapivý, jak uvedl jeden ze čtenářů.

Helena z Karviné zažila krušné čekání při jízdě z Břeclavi do Karviné. Hodinu musela čekat na přípoj na nádraží v Přerově, železničním uzlu střední Moravy, a protože mrzlo, vydala se hledat místo, kde by se zahřála. Ať hledala, jak hledala, žádné kultivované místo nenašla.

"Lavičky v hale ani na peróně nejsou. V čekárně byly dva stoly s převrácenými židlemi, celkový vzhled mě odradil od jakéhokoliv použití. Restaurace neexistuje, jen zaplivaný bufet plný podivných existencí, které od pokřikování neodradil ani můj věk pokročilé důchodkyně," napsala.

Za oknem se hřál výpravčí

V obdobné situaci se ocitla i čtenářka Jaroslava, která cestovala na trase Harachov - Tanvald - Praha. V Tanvaldu čekala na spoj do Harachova venku v mraze, protože čekárna byla zavřená.

"A tak abychom se zahřáli, koukáme výpravčímu do okna, kde se určitě topí, protože sedí jen v košili," popisovala.

Podobné nepříjemné překvapení čekalo na paní Jaroslavu, když cestovala z Tanvaldu do Prahy. Topení ve vagóně nefungovalo, takže až do Prahy mrzla. "Věřte mi, byla to dlouhá mrazivá jízda. V Praze jsme se nemohli ani rozejít," dodala.

Zimní bundu radši nesundávat

Čtenářka Jana z Českých Budějovic cestovala tento týden do Tábora v nevytopeném rychlíku. "I když jsem pustila topení naplno, raději jsem přetrpěla celou cestu oblečená v zimní bundě," napsala.

Cestou zpět paní Janě ujel plánovaný spoj, takže čekala téměř dvě hodiny na nádraží. Hala, která byla označena jako čekací zóna, byla průchozí, proto nešla vytopit. Paní Jana se proto rozhodla strávit čas v Informačním středisku ČD, kde bylo teplo.

"Moje nadšení ale skončilo, když v 11:45 mě odtud slušně vykázala pracovnice ČD, že teď se zavírá, protože si musí pracovnice odejít na oběd, a že otevírají až v 12:30. Restauraci, ve které bylo nakouřeno a která se tvářila spíš jako herna nebo to byla herna, jsem zavrhla okamžitě," vylíčila situaci na táborském nádraží paní Jana.

Osobní vlak, kterým pak paní Jana odjela do Českých Budějovic, sice vytopený byl, od okna ale fičelo, proto si musela nechat po celou cestu na sobě bundu.

Nádražní WC? Dojděte si do města

Čtenáře Aktuálně.cz pana Fialu zase rozzlobila otevírací doba nádražních záchodů v Lysé nad Labem. Sociální zařízení tu jsou sice nově rekonstruovaná, jejich provozní doba je ale silně omezená.

"Přes polední přestávku a v době mimo provozní dobu nesmí cestující mít potřebu užití sociálního zařízení a musí buď do křoví nebo do nějaké restaurace či cukrárny ve městě," postěžoval si.

Negativně popisuje i tamější čekárnu, která je zrušená, takže cestující musejí čekat v zimě venku na mrazu nebo v prostoru v přízemí podchodu u ČD centra.

V šest zavíráme, počkejte si na mrazu

I na Chrudimsku mají čekárny na železničních stanicích, pokud tedy fungují, omezenou provozní dobu, napsala čtenářka Lenka ze Slatiňan. Doslova ji prý vyrazilo dech, když při cestování do nedaleké stanice zjistila, že čekárna ve Slatiňanech zavírá už v šest hodin. 

"Přímo v budově nádraží v prvním patře bydlí ve služebním bytě zaměstnanec drah. Nikdo nechce, aby byla čekárna otevřená celou noc, ale byl by problém přidat tomuto zaměstnanci pár stovek a zajistit tak uzavření čekárny například v přijatelných 22 hodin?" ptá se paní Lenka.

Pohled do čekárny překvapil

V záplavě negativních zážitků s čekárnami Českých drah se ale objevil i záblesk dobré zprávy. Železniční stanice ve Vodňanech čekárnu má, a to dokonce pěknou a vytopenou, napsal Aktuálně.cz pan Koubek.

"Když jsem se v podvečer vracel do penzionu, kde jsem byl ubytovaný, okolo nádraží, nahlédl jsem do čekárny a užasl jsem. Pěkné prostředí, příjemně vytopeno, automat na kávu. Abych se z toho vzpamatoval, tak jsem si ji hned dal, s chutí spokojeně vypil a přitom dráhy chválil," dodal.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy