ČT si stěžuje kvůli vojenské razii: Nejsme narkomafie

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
12. 3. 2011 17:00
Televize podává trestní oznámení a požaduje okamžité vrácení zabavených věcí
Páteční zásah vojenské policie na Kavčích horách
Páteční zásah vojenské policie na Kavčích horách | Foto: Repro: ČT

Praha - Česká televize (ČT) podává trestní oznámení kvůli pátečnímu zásahu Vojenské policie. Veřejnoprávní televize zároveň požaduje okamžité vrácení všech zabavených dokumentů a věcí, které si v pátek večer maskovaní přílušníci armády odnesli.

Kvůli zásahu ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) postavil mimo službu tři vojáky. Je mezi nimi i náčelník Vojenské policie Vladimír Ložek.

"Vojenská policie použila vůči České televizi zákrok srovnatelný pouze se zásahem proti drogové mafii či osobám podezřelým z vraždy," prohlásil mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Po zuby ozbrojení příslušníci armády vnikli do budovy televize po šesté hodině večerní. V helmách, maskovaní a se samopaly přeskočili turnikety u vchodu do budovy a uzavřeli chodbu, kde se nachází kancelář redaktora Karla Rožánka.

Právě od něj vyžadují originál dokumentu k údajné kauze bývalého šéfa vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka. Jde o aféru z roku 2007.

Tehdy byl dokument, který zmiňoval Rožánek v reportáži, označen jako tajný. Ačkoli nyní již tajný není, vojáci případ nadále vyšetřují a v pátek kvůli kvůli němu provedli razii jak proti narkomafiím.

"Učinila tak přesto, že ve čtvrtek 10. března jim byla editorem vysílání dobrovolně vydána jedna z desítek existujících kopií neutajovaného materiálu Vojenského zpravodajství, a přesto, že příslušníci Vojenské policie věděli, že Česká televize nikdy neměla originální dokument," podotkl Šticha.

ČTK uvedla, že podle soudního povolení prohlídky kanceláře ČT si Vojenská policie pro dokument přišla proto, že chce tuto kopii nechat posoudit znalcem. Snaží se totiž zjistit, kdo dokument z ministerstva v době, kdy byl ještě v režimu utajení, vynesl.

Televize chce zpět všechny dokumenty

Televize podává trestní oznámení pro zneužití pravomoci úřední osoby, žádost na státní zastupitelství k přezkoumání postupu policejního orgánu a podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství k přezkoumání postupu státního zástupce, který měl postup Vojenské policie dozorovat.

"Policie odnesla z kanceláře velkou část předmětů a dokumentů osobního charakteru a o zabavených věcech vyhotovila velmi obecný záznam, ze kterého není ve všech případech patrné, o jaký dokument se jedná," říká Šticha.

Mezi materiály, které komando odneslo, byla podle něj i řada podkladů k závažným kauzám v české armádě a na ministerstvu obrany.

Mluvčí Vojenské policie Jan Čermák na dotaz Aktuálně.cz, zda byl jejich postup v pořádku, odpověděl: "Nemám informace, jak policisté o vstup do budovy žádali."

I z vyšších míst Vojenské policie zněla obhajoba postupu armády. "Všechny kroky Vojenské policie jsou v souladu se zákonem. Policisté byli ozbrojeni, protože budovu ČT hlídá soukromá bezpečnostní služba," uvedla vedoucí kanceláře náčelníka Vojenské policie Michaelu Cvanovou v nočních Událostech komentářích.

Cvanová ale současně připustila, že zásah zřejmě nebyl přiměřený. "Zásahem mohlo dojít k pochybení. Demonstraci síly si nemůžeme dovolit, kvůli jednomu papíru to bylo zbytečné," řekla Cvanová.

Premiér Petr Nečas (ODS) označil páteční zásah Vojenské policie za neadekvátní a použitou formu za nepřijatelnou. Rozhodnutí ministra obrany Alexandra Vondry, který odpovědné představitele Vojenské policie dočasně postavil mimo službu, má za správné.

Nečas mluvil s Vondrou o prošetření celé věci ještě v pátek v pozdních večerních hodinách, dál chce vyčkat na výsledek vyšetřování celého zásahu. "Premiér zároveň zdůrazňuje, že respekt k zákonům a soudním příkazům musí platit pro všechny, i pro pracovníky České televize," dodal mluvčí vláda Jan Osúch.

Ministr obrany postavil tři vojáky mimo službu

Ministr obrany Alexandr Vondra se nejdříve nechtěl incidentem zabývat, hodinu po půlnoci ale pro Aktuálně.cz prohlásil: "Považuji způsob provedení zásahu za neadekvátní dané situaci."

Foto: Repro: ČT

Po rozhovoru s náčelníkem Vojenské policie Vladimírem Ložkem rozhodl o jeho postavení mimo službu - až do vyšetření případu.

"Dále budou postaveni mimo službu Drahoslav Blažek a Jaroslav Kolár, kteří jsou přímo odpovědní za způsob provedení policejního zásahu," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Přímo na Kavčích horách se po sedmé hodině sešlo vedení veřejnoprávní televize. Podle informací Aktuálně.cz se připravovala stížnost k předsedovi vlády.

"My ani nevíme, jestli tam bylo to, co hledali, nebo ne," řekl šéfredaktor zpravodajství České televize Karel Novák.

Ředitel ČT Janeček opakovaně vzkázal, že Vojenské policii nic nevydá.Také novinář Rožánek několikrát řekl, že odmítá podat vysvětlení a vydat jim materiály - hodlá chránit svů zdroj informací.

 

Právě se děje

Další zprávy