Praha - Hnutí ANO založené miliardářem a současným ministrem financí Andrejem Babišem vyhrálo poprvé v Česku volby. V hlasování do Evropského parlamentu získalo 16,13 procenta hlasů.
Druhá skončila TOP 09 s odstupem pouhých 18 setin procenta. Nejsilnější vládní strana ČSSD skončila třetí se ziskem 14,17 procenta.
Volby poznamenala nízká účast – k urnám přišlo pouze 18,2 procenta oprávněných voličů.
Své zástupce v Evropském parlamentu získají ještě komunisté, lidovci, ODS a také Svobodní, které jsou z pohledu Poslanecké sněmovny mimoparlamentní stranou. Komunisté získali 10,98 procenta, lidovci 9,95 procenta, ODS 7,67 procenta a Svobodní 5,24 procenta.
Nově zvolení čeští europoslanci
ANO
- Pavel Telička
- Petr Ježek
- Dita Charanzová
- Martina Dlabajová
TOP 09
- Luděk Niedermayer
- Jiří Pospíšil
- Stanislav Polčák
- Jaromír Štětina
ČSSD
- Jan Keller
- Olga Sehnalová
- Pavel Poc
- Miroslav Poche
KSČM
- Kateřina Konečná
- Jiří Maštálka
- Miloslav Ransdorf
KDU-ČSL
- Pavel Svoboda
- Michaela Šojdrová
- Tomáš Zdechovský
ODS
- Jan Zahradil
- Evžen Tošenovský
Svobodní
- Petr Mach
Vyrovnané volební výsledky odráží také rozdělení mandátů. Po čtyřech europoslancích budou mít ANO, TOP 09 i sociální demokracie. Dva zástupce vyšlou do Štrasburku komunisté a lidovci, dva zástupce bude mít ODS, poslední místo českého poslance získala Strana svobodných občanů.
Těsně pod pětiprocentní hranicí, která zajišťovala zisk europoslaneckých mandátů, zůstali Piráti s 4,78 procenta. Strana zelených získala 3,77 procenta a až za nimi se umístilo parlamentní hnutí Úsvit s 3,12 procenty hlasů.
Pokud jde o jednotlivé kandidáty, vítězem voleb se stal Jiří Pospíšil kandidující za TOP 09, jemuž dalo preferenční hlas 77 tisíc voličů. Na druhém místě skončil lídr kandidátky ČSSD Jan Keller s 57 tisíci preferenčních hlasů, třetí největší počet „kroužků“ si připsal líd ANO Pavel Telička s 50 tisíci.
Z regionálního hlediska uspělo nejvíc hnutí ANO, které vyhrálo v šesti krajích (Karlovarský, Jihočeský, Královehradecký, Liberecký, Pardubický, Ústecký), tři kraje ovládla TOP 09 (Praha, Středočeský, Plzeňský) a lidovci (Jihomoravský, Vysočina, Zlínský), pouze ve dvou krajích triumfovala sociální demokracie (Moravskoslezsky, Olomoucký).