Praha - ČSSD navrhuje povinnou školní docházku až od sedmi let, děti prý budou na školu připravenější.
Poslední ročník školky by byl povinný, od první třídy by měly děti technickou a pracovní výuku. Návrh v pondělí představil senátor a expert sociální demokracie na školství Marcel Chládek, který v oblasti základního vzdělávání chystá souhrn doporučení spolu se zahraničními odborníky. Peníze na kvalitnější výuku lze podle něho čerpat z EU.
"Dítě v šesti letech ještě není dostatečně připraveno psychicky i fyzicky na základní školu," myslí si Chládek. Argumentuje mimo jiné vysokým počtem odkladů školní docházky. V současnosti má odklad asi čtvrtina dětí v ročníku. Starší děti by výuku zvládaly mnohem lépe a bez stresu. Chládek očekává, že nápad podpoří strany napříč politickým spektrem i odborníci.
Navrhované změny by si vyžádaly výrazné zvýšení kapacit mateřských škol, zvlášť pokud by prošel povinný poslední ročník školky, jak Chládek navrhuje. Už nyní jsou přitom mateřské školy přeplněné.
Chládek, který je zároveň náměstkem hejtmana Středočeského kraje, už spočítal, že jen v jeho kraji by toto navýšení vyšlo na miliardu korun. Potřebné peníze by podle něj bylo možné získat z evropských fondů, které prý ministerstvo školství nyní nečerpá efektivně.
Inspirace z Finska
Prvňáčky by pak ve škole čekaly základy pracovního a technického vyučování, tedy třeba dílny nebo pozemky. Inspiraci čerpal Chládek ve Finsku, kde jsou prý školáci vedeni k manuální zručnosti už od útlého věku. Tyto předměty dosud české školy nabízejí až od vyšších ročníků.
Chládek se také vyslovil proti rušení praktických škol, kde se vzdělávají děti s lehkým mentálním postižením a které jsou kritizovány pro nadměrný počet romských dětí. Ministerstvo nechce tyto školy rušit, zavedlo ale některá opatření, aby víc dětí z problémového prostředí chodilo do běžných škol.
Chládek odmítá domácí vyučování i na druhém stupni základních škol, které nedávno posvětil ministr školství Petr Fiala. Některé skupiny rodičů by to prý mohlo podporovat v tom, aby své potomky do školy vůbec neposílali.