Příběhy poražených: Tváře, které míří do propadliště

Simona Holecová
30. 5. 2010 20:35
Od nadějí k politickému pádu. Co budou dělat Paroubek, Liška, Svoboda a spol.
Polibek Petry Paroubková pro manžela. Právě oznámil rezignaci.
Polibek Petry Paroubková pro manžela. Právě oznámil rezignaci. | Foto: Reuters

Praha - Víkendové volby mají jednoho smutného hrdinu. Jiřího Paroubka, který sice přivedl ČSSD k volebnímu vítězství, ale do vlády se nepodívá.

Silný příběh rezignace "alfa samce" z Lidového domu však není jediným svědectvím o politickém debaklu.

Hlasy voličů vykázaly ze sněmovní politiky Stranu zelených. Po neuvěřitelných 90 letech kontinuální účasti vymazaly z českých (československých) poslaneckých lavic i lidovce. Končí Ivan Langer. Vrátit se nepodařilo Miloši Zemanovi.

A tak dále. V tomto článku jsme pro vás připravili příběhy těchto voleb. Každý z nich rozpracovali reportéři Aktuálně.cz do podrobností (k detailním informacím se dostanete kliknutím na odkaz u příslušné story).

1.

Paroubek chtěl skončit sám. Jako vítěz

Foto: Ludvík Hradilek

... Proč zvolil předseda vítězné strany voleb dobrovolný odchod? "Kdyby na něj tlačili, zasekl by se. On chtěl odejít jako vítěz," popsal Paroubkovy pohnutky jeden z jeho důvěrníků.

Jak to probíhalo, popsal místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek: "Jiří Paroubek to řekl hned na začátku, pak jsme o tom debatovali." Paroubek podle svých kolegů vypadal vyrovnaně, na jeho ženě Petře byla zřetelná úleva.

Samotní členové grémia přesto přiznávají, že je Paroubek zaskočil. "Nečekali jsme to. Formálně jsme jej přemlouvali, ať si to ještě rozmyslí, ale v podstatě myslím, že se všem ulevilo, že to nakonec nebudeme muset řešit silově," prohlásil člen vedení ČSSD... (celou reportáž Sabiny Slonkové a Markéty Chaloupské najdete zde)

2.

Konec Íčka. Langer vykroužkován

Foto: Jan Langer

Místopředseda ODS Ivan Langer se po 14 letech nedostal do Poslanecké sněmovny. Voliči dali preferenční hlasy jiným kandidátům a jeho zkrátka vykroužkovali.

Bere to jako vzkaz od lidí? "Vím, že potřebujete mít rituální vraždy nebo rituální sebevraždy... Byl jsem terčem velmi silné negativní kampaně, tak proto," myslí si Langer.

O odchodu z vedení ODS zatím nepřemýšlí. "Zatím je brzy odpovídat na to, zda budu mít ambici znovu se ucházet o křeslo místopředsedy," říká. (více si o pádu Ivana Langera přečtěte ve zprávě Kateřiny Eliášové zde)

3.

Komunisté mohli mít víc moci, nebudou

Foto: Martin Novák

KSČM sice ve volbách obhájila svých 26 mandátů v Poslanecké sněmovně a hovoří o úspěchu, ten je ovšem relativní.

Hlas jí hodilo o 96 tisíc lidí méně než v roce 2006. A navíc - povolební konstelace znamená, že KSČM nebude mít žádný vliv na sestavování vlády. V což doufala. Teď je zřejmé, že komunisté nedostanou šanci podporovat menšinový kabinet ani být pověstným jazýčkem na vahách.

Zajímavé je, jak si v sobotu v noci v sídle strany někteří členové KSČM užili odchod šéfa ČSSD. "Tohle si vychutnám," řekl jeden z nich a šel zesílit zvuk v televizi. Podobně byla kvitována i rezignace předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody... (celý povolební rozbor Martina Nováka si přečtěte ve zprávě zde)

4.

Politický nekrolog lidovců

Foto: Jan Langer

...Strana se na politické scéně, i když s dříve bez přídomku Křesťansko-demokratická, pohybuje již od roku 1919. Za tu dobu se nikdy nestalo, že by nedokázala získat žádný mandát. Dlouhodobě se její volební zisky pohybovaly mezi 6-11%.

Odstupující šéf strany Cyril Svoboda sám netuší, co vlastně udělal špatně. "Příčiny budeme analyzovat, jsou vnější a vnitřní. Zcela upřímně mě ale nenapadá, co jsem měl dělat jinak, ale asi něco mělo být jinak. A za ten neúspěch nesu zcela jasnou zodpovědnost." (celou analýzu Elišky Bártové si přečtěte zde)

5.

Cyril Svoboda. Padl, ale už má práci

Foto: Jan Langer

Svoboda končí nejen jako předseda, ale také po 14 letech jako poslanec. Už pár hodin po volebním debaklu má jasno, kde bude působit.

"Mám smlouvu na dobu neurčitou s ministerstvem zahraničí," řekl Aktuálně.cz. "Mám tedy výhodu jistoty a na 99% nastoupím tam."

Přiznává, že strana na tom není dobře. "Půjčili jsme si 30 milionů korun, jsme proto v těžké situaci. Budeme muset vytvořit krizový managment. Ale to už má být úkol nového vedení, které bude mít představu jak dál." (celý rozhovor, který se Svobodou vedla Eliška Bártová, naleznete zde)

6.

Politický nekrolog zelených

Bar v klubu, kde sídlí volební štáb zelených.
Bar v klubu, kde sídlí volební štáb zelených. | Foto: Pavel Baroch

Řečeno sportovní terminologií jde Strana zelených od porážky k porážce. Poté, co před čtyřmi lety poprvé usedli její poslanci ve sněmovně, na další velký úspěch strana zatím marně čeká.

Ani Ondřej Liška nedokázal zabrat u mladých voličů, na které zelení před sněmovními volbami hodně sázeli. Ti dali spíše přednost nové a relativně neokoukané TOP 09 s charismatickým Karlem Schwarzenbergem.

Předsedu Lišku navíc zklamalo, že k volbám přišlo mladých málo. "Mohli tyto volby rozhodnout," řekl Aktuálně.cz Liška. (celou zprávu Pavla Barocha o situaci u zelených čtěte zde)

7.

Smutek Ondřeje L.

Ondřej Liška odpovídá na otázky Aktuálně.cz
Ondřej Liška odpovídá na otázky Aktuálně.cz | Foto: Pavel Baroch

Několik citátů z rozhovoru s předsedou zelených: "Zelení si v minulosti uškodili svými vnitřními spory, a i když se je podařilo před rokem zažehnat, nepodařilo se nám ve zbývajícím čase obnovit důvěru voličů."

A: "Zelení nekončí. Jsem už teď zahlcen emaily od lidí, kteří mně a zeleným vyjadřují podporu a odhodlání. Mnozí z nich jsou natolik zklamaní výsledky ve volbách, že chtějí mezi nás vstoupit a aktivně pomoci."

Nebo: "Ze zelených v žádném případě neodcházím! V nejbližších týdnech se rozhodnu, zda se budu dále ucházet o funkci předsedy i na příštím sjezdu..." (celý rozhovor, který s Liškou vedl Pavel Baroch, najdete zde)

8.

Zemanova strana už bez Zemana, ale bohatá

Miloš Zeman (uprostřed) sleduje společně s Radkem Augustinem (vlevo) a Vladimírem Hönigem (vpravo) první volební odhady. SPOZ mají 4 %.
Miloš Zeman (uprostřed) sleduje společně s Radkem Augustinem (vlevo) a Vladimírem Hönigem (vpravo) první volební odhady. SPOZ mají 4 %. | Foto: Michal Štůsek

Šéf SPOZ Zeman se rozhodl odejít ze strany, která nese jeho jméno. Končí, protože se mu nepodařilo přesvědčit alespoň pět procent voličů a vstoupit do sněmovny. "Správný politik nenadává na voliče, ale sám na sebe. Je mi líto, že na naši sociálně demokratickou nabídku reagovalo pouze 4,5 % voličů."

Miloš Zeman se sice vrací na Vysočinu, ale Strana práv občanů - zemanovci nemusí účasti ve volbách litovat.

Vydělá díky ní 22,65 milionu korun a roční apanáž osm milionů k tomu. (více o penězích pro strany, které se nedostaly do sněmovny, čtěte zde)

 

Právě se děje

Další zprávy