Firma Fair Credit nabízí rychlé úvěry s vysokými úroky. Na českém trhu působí od roku 2013, kdy ji vybudovali podnikatelé Martin Nejedlý (jde o shodu jmen s bývalým poradcem Miloše Zemana) a Petr Stuchlík. Druhý jmenovaný v ní držel majetkový podíl do doby, než v komunálních volbách v roce 2018 kandidoval za ANO na pražského primátora.
Společnost však v průběhu čtyř let opakovaně porušila zákon o podnikání na kapitálovém trhu a zákon o bankách. Vydávala dluhopisy a přijímala za ně peníze, aniž by nabídku řádně zveřejnila a k takovým operacím měla licenci. Aktuálně.cz má k dispozici příslušné dokumenty České národní banky i Městského soudu v Praze.
Firma od října 2013 do srpna 2017 inkasovala za cenné papíry od 451 klientů celkem 1,3 miliardy korun. Těmito transakcemi si půjčovala peníze, přičemž sama na poskytování úvěrů postavila své podnikání. V této době firmu spoluvlastnil zmíněný Petr Stuchlík. Na dotazy Aktuálně.cz týkající se problematického podnikání reagoval až po vydání článku.
"Žaloba se zamítá"
Senát Městského soudu v Praze předsedy Slavomíra Nováka poslední červencový den rozhodoval o žalobě firmy CEPO Green 3, jež se dříve jmenovala Fair Credit International. Bránila se proti pokutě 10 milionů korun, kterou v červnu 2019 dostala od České národní banky za zmíněné prohřešky.
"Žaloba se zamítá. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení," stojí ve výroku neveřejného rozsudku, jejž Aktuálně.cz získalo. Verdikt neobsahuje odůvodnění, vypracuje se později. Lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Případné podání však nemá odkladný účinek, rozsudek je už nyní pravomocný.
Rozsudek dal razítko na rozhodnutí České národní banky, pod nímž jsou podepsaní její tehdejší viceguvernér Tomáš Nidetzký a člen bankovní rady Oldřich Dědek. V dokumentu čítajícím 49 stran vysvětlovali, jakým způsobem firma jednala protizákonně a jak je její provinění závažné.
Neoprávněný finanční prospěch
"Účastník řízení nebyl oprávněn přijímat vklady od veřejnosti, zákaz porušil dvojím způsobem. Jednak od veřejnosti přijímal vklady ve formě zápůjčky a jednak soustavně vydával veřejnosti dluhopisy, když předmětem jeho podnikání bylo poskytování úvěrů," zní klíčová část rozhodnutí České národní banky.
Centrální banka zjednodušeně řečeno také uvedla, že Stuchlíkem spoluvlastněná firma klienty kupující dluhopisy nedostatečně informovala o povaze a případné rizikovosti jejich investice v takzvaném prospektu. Částku ve výši 1,3 miliardy získanou za cenné papíry jednoznačně popsala jako neoprávněný prospěch.
"Podnikatelskou činnost účastník řízení rozvíjel pomocí peněžních prostředků získaných nedovoleným způsobem. V rámci generální prevence dává správní orgán všem subjektům najevo, že jednání hodnotí jako závažné porušení právních předpisů, jehož následkem je uložení zásadního peněžitého postihu," píše Česká národní banka.
Městský soud v Praze nejprve žalobě firmy vyhověl, protože Česká národní banka v odůvodnění sankce udělala formální chybu. Po její úspěšné kasační stížnosti však rozsudek letos na jaře zrušil Nejvyšší správní soud, v návaznosti na tento závěr pražská městská instance, jak stojí výše, žalobu v červenci zamítla.
Krach a další pokuta od ČNB
"Nebyl jsem v orgánech společnosti. Byl jsem v pozici pasivního investora. Mé spojování s pokoutou považuji za hloupé a článek je obyčejný hon pana redaktora na lidi, kteří měli cokoliv společného s hnutím ANO," odepsal na dotazy redakce Stuchlík. Zda věděl o nezákonných praktikách firmy, neuvedl. Prý mu náležela jen pětina společnosti, jenže podle notářské listiny z února 2018 v ní držel poloviční podíl.
Stuchlík se ve firmě majetkově angažoval do července 2018, krátce předtím ho předseda hnutí ANO Andrej Babiš představil jako kandidáta na pražského primátora v podzimních komunálních volbách. Svou část prodal Stuchlík obchodnímu partnerovi Martinu Nejedlému.
"Vnímám citlivě, že kandidatura na veřejnou funkci není slučitelná s některými podnikatelskými aktivitami. Chci být transparentní a otevřený a prodej je podle mě jediným správným řešením," vysvětloval tehdy. ANO skončilo po volbách v opozici, Stuchlík na mandát zastupitele rezignoval po osmi měsících. Ukončil také půlroční členství v hnutí.
Letos v červnu dostala firma Fair Credit od České národní banky další pokutu ve výši 3 miliony korun. Trest padl za to, že se nezajímala o finanční kondici klientů, jimž půjčovala peníze. Od loňského října ji vlastní společnost Ekonprofi brněnského podnikatele Michala Štronera. Převzal ji od Nejedlého, za kterého společnost kvůli dluhům přes 700 milionů zkrachovala.